Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rozhovory Z domova

Jánoš: Pracovníci PPA nie sú chránený druh

Jánoš: Pracovníci PPA nie sú chránený druh
insert_photoPôdohospodárska platobná agentúra

V súvislosti s listom, ktorý Ladislav Ďurkovič, hovorca Pôdohospodárskej platobnej agentúry zaslal Samuelovi Vlčanovi, ministrovi pôdohospodárstva, sme oslovili Jaroslava Jánoša, generálneho riaditeľa PPA. Pripomíname, že hovorca PPA požadoval odvolanie svojho šéfa. Jaroslav Jánoš reagoval na písomné otázky portálu poľnoinfo.sk mailom.

Ako sa PPA postavila k “vyšetrovaniu” účasti zamestnancov na sporných projektoch, ktoré odhalila napríklad kauza Dobytkár?

PPA sa dištancuje od aktivít bývalého vedenia a pracovníkov, ktorí sa podieľali na trestnej činnosti a ktoré sú predmetom vyšetrovania. Nemám informáciu o tom, že by na PPA boli ešte pracovníci, ktorí páchali trestnú činnosť. Na PPA je veľká väčšina naozaj slušných ľudí, ktorí si dôsledne plnia svoje povinnosti. S prípadnými nespratníkmi sa priebežne vysporiadame.

Odstrániť závislosť pracovníkov výkonu kontroly od kontrolovaného subjektu

Viete sa vyjadriť k tomu, že Vaši kontrolóri sú pozývaní kontrolovanými subjektami na obedy, prehliadky hradu, návštevu pálenice, či jazdia na štvorkolkách? Stal sa takýto prípad? Ako bol riešený?

Tak tento príbeh som počul z úst hovorcu pána Ďurkoviča, avšak nemám k nemu bližšie informácie. Po nástupe na ministerstvo pôdohospodárstva a Pôdohospodársku platobnú agentúru som uvažoval o technickom vybavení regionálnych pracovísk PPA na výkon kontrol. Niekedy pred 1,5 rokom prišli na kontrolu pracovníci regionálneho pracoviska PPA (obec Vernár). Bolo potrebné vyjsť približne päť kilometrov na horské lúky. Kontrolóri stáli bezradní pred 2-3 hodinovým výstupom prudkým svahom. Vedľa bol hotel Studničky. Hotelier, keď ich videl, zľutoval sa nad nimi a vyviezol ich až hore. Počkal, kým nevykonajú kontrolu na mieste. Po kontrole ich zviezol na prístupovú cestu k hotelu.

To naozaj PPA, kde sa rozdelili miliardy eur, nemá na nákup pár dronov, terénnych motoriek, či štvorkoliek, aby pracovníci PPA neboli závislí od pomoci, či už kontrolovaného subjektu alebo od cudzích ľudí, ktorí sa nad nimi zmilujú?

Môj plán (nákup dronov, štvorkoliek a motoriek) je pilotným projektom a je na schvaľovaní technickej pomoci. Samozrejme, trvá to dlho, ale ak tu budem, budem sa snažiť presadiť všetky inovatívne projekty, ktoré odstránia závislosť pracovníkov výkonu kontroly od kontrolovaného subjektu, ktoré môže byť považované aj ako neprípustné správanie pracovníkov PPA, či istý druh korupcie.

Vzoprela sa tak, že nedodala fotku

Je pravda že Petra Svobodová má v zodpovednosti a de facto riadi hospodársku správu, organizačný úrad, osobný úrad, verejné obstarávania, finančný odbor, technickú pomoc, je poverená aj riadením kancelárie generálneho riaditeľa a najnovšie ma pod sebou kľúčovú sekciu IT?

Pani námestníčka Petra Svobodová riadi Sekciu informačných technológií, Odbor hospodárskej správy a Osobný úrad. Výkonný riaditeľ pán Marián Bulla riadi Sekciu kontroly a Sekciu organizácie trhu. Ostatné sekcie riadim ja z pozície GR, čo je najväčšia časť PPA.

Koľko ľudí prišlo na PPA od príchodu pani Svobodovej z Ministerstva spravodlivosti SR?

Na voľné miesta sa vyhlasujú výberové konania. Nemyslím si, že by pani námestníčka Petra Svobodová zamestnávala nejakých „svojich ľudí” na PPA.

Prečo nie je fotografia Petry Svobodovej medzi členmi vedenia PPA?

Podľa môjho názoru ide o osobný vzdor pani námestníčky voči nátlakovým metódam pána Ďurkoviča. Jeho argumentácia a presvedčovacie metódy sú pre veľa ľudí na PPA neprijateľné.

V priebehu roka by mala PPA dostať 25 nových automobilov

Ako dopadol zámer PPA, aby bola informatizácia založená na platforme ITMS?

Realizuje sa a bude uvedený do života na sekcii Projektových podpôr a Portál pôdohospodára. Mimochodom, na Sekcii organizácie trhu a štátnej pomoci už približne 2 roky bezchybne funguje. Je to overený program a navyše je takmer zadarmo, pretože ide o vládny certifikovaný systém. Veľmi sa čudujem, že nebol na PPA už od roku 2014. Asi to niekomu vyhovovalo, aby mohli manipulovať so spismi v papierovej forme. Ak by sme si takýto softvér objednali v súkromnej spoločnosti, zaplatili by sme za to nemalú sumu.

Aká bola reakcia ministerstva investícií na vaše požiadavky ohľadne platformy ITMS?

Pracovná, profesionálna.

Sú autá kontrolórov vybavené systémom GPS spôsobom, že samotná PPA vie kontrolovať, kde sa jej zamestnanci nachádzajú?

PPA disponuje veľmi zastaraným automobilovým parkom bez GPS. V priebehu jedného roka by mala PPA dostať približne 25 terénnych vozidiel, ktoré budú pridelené na regionálne pracoviská PPA.

Je pravda, že nemáte záujem o to, aby bol zverejnený zoznam zamestnancov PPA na Vašom webe?

Denno-denne mňa osobne kontaktuje množstvo pôdohospodárov. Mám zverejnený kontaktný mail, na ktorý mi môže písať naozaj hocikto. A naozaj sa snažím na všetky maily odpísať, či vybaviť ich žiadosti. Toto moje tvrdenie je ľahko overiteľné.

Čo sa týka ostatných zamestnancov, zoznam je zverejnený. Som zato, aby bol na webe zverejnený zoznam všetkých pracovníkov PPA, vrátane kontaktov. Pracovníci PPA nie sú chránený druh, ktorí by mali väčšie práva, ako ktorýkoľvek poľnohospodár na Slovensku.

List hovorcu PPA, na ktorý sa viažu otázky rozhovoru, nájdete tu: https://polnoinfo.sk/janosovi-podkopol-nohy-najblizsi-synchronizacia-ich-odchodu-je-narusena/

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Pôdohospodárska platobná agentúra

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
17. júna 2021 10:06

Vážený pán v novinárskej obci uznávaný redaktor,väzení páni komparzisti z EU fondov plateného Mame toho dosť!Oravec je obvinený a neviete čo s tým!Opat raz hľadáte chybu v niekom inom,ale divadlo zlého a dobrého bolo prekuknute,len je prekvapujúce,že sa neozývajú zamestnanci PPA a žiadatelia,lebo taký “neporiadok” na PPA ešte nebol.Podávanie Jednotných… Celý komentár »