Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Jánošovi podkopol nohy najbližší. Synchronizácia ich odchodu je narušená?

Jánošovi podkopol nohy najbližší. Synchronizácia ich odchodu je narušená?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Idem, nejdem, nakoniec idem. No nie dobrovoľne, ale aj s hanbou, ktorú mi plným priehrštím dožičili stranícki kolegovia. Zdalo by sa, že túto minulotýždňovú absurdnosť, ktorá sprevádzala výmenu v kresle šéfa agrorezortu, dlho nič neprekoná. S novým týždňom však prichádzajú nové možnosti.

Na redakčný mail portálu poľnoinfo.sk prišla výzva na odvolanie generálneho riaditeľa PPA. Výziev a podpísaných verejných listov bolo v ostatných dňoch viacero. Už sme sa v nich začali strácať podobne, ako 7. júna okolo poludnia, keď sme prestávali tušiť, kto je vlastne ministrom.

List, ktorý sme dostali dnes, písal ministrovi pôdohospodárstva priamo hovorca agentúry. Ide o veľmi zvláštny stav, keďže šéf a hovorca sú často ľudia, medzi ktorými panuje vysoká miera dôvery. Aj z tohto dôvodu sa len málokedy funkčné obdobie ministra výraznejšie líši od doby pôsobenia hovorcu v úrade.

Laco Ďurkovič, autor uvedeného listu, chcel očividne narušiť túto synchronizáciu spoločných príchodov a odchodov. Otázka znie, kto odíde skôr.

O výmene Jaroslava Jánoša sa hovorí od nástupu Samuela Vlčana do funkcie ministra. Laco Ďurkovič bol človek Jaroslava Jánoša.

Dnes je ako hovorca práceneschopný, aj keď podľa zaslaného mailu vidieť, že vety formuluje ako zdravý človek. Na papier dal to, čo ho trápi. Nie je kajúcnik. Nemá za ušami. Je človek, ktorý chce niečo zmeniť?

Otvorený list Ladislava Ďurkoviča, riaditeľa komunikácie PPA ministrovi pôdohospodárstva

Dobrý deň pán minister,

pred troma mesiacmi som nastúpil na miesto hovorcu a PR manažéra Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Viac ako 20 rokov pracujem v oblasti public relations, som bývalý novinár a aj občiansky nadšenec a presvedčený zástanca transparentnosti. Návrh nastúpiť do PPA som považoval za dôležitú občiansku výzvu, keďže PPA rozdeľuje každoročne viac ako 800 miliónov eur z verejných zdrojov na bohumilý cieľ – podporu rozvoja vidieka, potravinovej sebestačnosti, podporuje slovenských pôdohospodárov, lesníkov.

Faktom je, že PPA po kauze dobytkár a zverejnených auditoch je skôr synonymom toho, že veľká časť verejných peňazí bola ukradnutá, skončila v rukách mafiánov, agrobarónov a PPA sa stala najznámejším symbolom korupcie. Nedobytná bašta vzdialená svojmu poslaniu, službe poctivým roľníkom a ľuďom od pôdy, ďaleko od bohumilých cieľov na ktoré sú tieto obrovské finančné prostriedky určené. Jednoducho – tých bezmála 12 miliárd eur ktoré počas svojej existencie rozdelila, na slovenskom vidieku, na poliach a v lesoch a ani v produkcii potravín na Slovensku jednoducho nevidieť.

Sám som nakrúcal pred dvoma rokmi rozsiahlu reportáž o slovenskej agromafii, prešiel som celé Slovensko, naštevoval farmárov, počúval ich, rovnako som naháňal miestnych agrobarónov, aj známu smerácku poberateľku platieb na parkoviská Roškovú, stretol som sa a vypočul aj vtedajšieho premiéra, ministerku Matečnú, či Kožucha. Špecifiickú situáciu v slovenskom pôdohospodárstve som spoznal zblízka.

K odhodlaniu sa do tejto práce pustiť ma motivovali hlavne silné morálne postoje súčasného generálneho riaditeľa Jaroslava Jánoša, u ktorého som bol presvedčený, že nie je pod vplyvom žiadnych skupín a úprimne mu záleží na očiste agentúry.

Po viac ako troch mesiacoch poctivej práce mám pocit veľkého sklamania a rozčarovania. Podarilo sa mi síce zlepšiť povesť agentúry a dosiahnuť jej modernizáciu a otvorenosť, no táto snaha neustále naráža na odpor úradníkov, na obrovské tlaky proti transparentnosti, na neefektívne procesy vo vnútri agentúry. A zároveň pocit, že napriek tým najlepším úmyslom Jaroslav Jánoš svoje poslanie nezvládol, nemá dostatočné manažérske zručnosti a nepozná procesy riadenia v štátnej správe a na vedenie tak dôležitej štátnej inštitúcie a jeho odhodlanie zmarili nekompetentní úradníci.

Agentúra nepreverovala, nevyšetrovala účasť zamestnancov

Som presvedčený, že k očiste agentúry nedošlo. Všetky snahy a prehlásenia neodrážajú prax. Každá inštitúcia je založená na ľuďoch – iba kvalitní profesionáli s čistými morálnymi profilmi dokážu odviesť dobrú prácu, ako v súkromnej sfére, o to viac sú žiadaní v štátnej.

V Pôdohospodárskej agentúre dnes naďalej pôsobia ľudia z minulosti, niektorí pracovali, prežili a spolupracovali za čias všetkých uplynulých vedení, keď na rozhodujúcich pozíciách boli dnes väznení a stíhaní ľudia ako Partika, Kožuch, Kodada… Dnes sa dozviem na chodbách že “všetci o tom vedeli”. No dovnútra agentúry napriek auditom a zisteniam nedošlo k očistným procesom.

Agentúra funguje ako v minulom storočí, neefektívne, neprofesionálne, má ďaleko od dôstojnej a dôveryhodnej inštitúcie rozdeľujúcej obrovské množstvo verejných peňazí. Agentúra nepreverovala, nevyšetrovala účasť zamestnancov, vedúcich pracovníkov, či kontrolórov na podvodoch, nezačala funkčné mechanizmy kontroly dovnútra. Na vlastné oči som videl ako sa obchádza vyšetrovanie vnútorných zlyhaní, či participácii na podvodoch, na zlyhaniach, schvaľovaní toxických projektoch a projektoch ktoré jasne popísal audit.

Z agentúry tak odišla väčšina kvalitných ľudí, ktorí sa mali kde uplatniť a ostala len hŕstka tých, ktorí ešte veria že sa niečo môže zmeniť. Agentúra je plná strachu, falošnej kolegiality, krytia, napriek stámiliónovým podvodom sa nenašiel nikto kto by vystúpil a povedal čo sa vo vnútri dialo. Vlastne sa našla jedna biela vrana, či čierna ovca, ktorá opísala “kontroly” ako žúrku s kontrolovaným subjektom pozostávajúcu zo spoločných obedov, návštev pálenice, prehliadky hradu, jazdenia na štvorkolkách, ponukách na poľovačky, kupovania veci kontrolórkam, či návšteve jaskyne namiesto kontrolovania. Myslíte si že títo kontrolóri sú preč? Kdeže! Čo všetko skrývajú podpisy ktoré predchádzali podpisom podpôr na letiská, cesty, parkoviská, kto a prečo schvaľoval a podpisoval zmluvy ktoré nespľňali základné kritériá a dnes sú ich stovky a mnohé sa odhaľujú každý deň.

O státisíce predražené kombajny, podpory projektov oligarchom, prerobené vily z programov na podporu penziónikov a agroturistiky… Kto to podpisoval? Kto to schvaľoval? Sú tam tí ľudia ešte? Áno, mnohí sú. Časť neschopných ľudí v agentúre prežíva a drží si teplé miesto lebo by sa nikde inde neuplatnili, časť má iné záujmy a áno, možno 15 percent kvalitných ľudí ešte ostáva. No tí nemajú žiadny vplyv.

Súčasný riaditeľ svoju úlohu nezvládol

Akreditácia sa stala mantrou PPA. Hovorí sa o číslach, šermuje sa tým koľko sa už splnilo. Áno, papier znesie všetko. Moja obava je, že ak sa akreditácia stane, tak len zázrakom a za cenu toho, že sa nepreverí skutočný stav. Realitou je skôr to, že nie je reálna šanca ju stihnúť. Je treba si naliať čistého vína a uznať, že práve tie najdôležitejšie kritériá v súčasnom stave dnes agentúra nie je schopná splniť. A to je možno aj dobre.

Často počúvam slová, že najepšie by bolo agentúru zrušiť a nanovo vybudovať. Stále viac sa s týmto stotožňujem a dnes nemyslím, žeby na obdobie roka, alebo dvoch poškodilo slovenských farmárov to, že by dotácie prerozdeľoval niekto iný, iná agentúra. Skôr naopak. Súčasné korupčné prepojenia, prepletenia, neschopnosť a zabétonovanosť neschopných štátnych úradníkov sú naozaj možno neriešiteľný problém.

Súčasný riaditeľ svoju úlohu nezvládol. Venuje sa mikromanažmentu, nerozumie procesom, nerozhoduje o mnohých veciach on. Dnes mám pocit, že agentúru riadi skôr námestníčka Petra Svobodová, ktorá v marci po neúspešných snahách uchytiť sa inde, keďže po voľbách musela opustiť ministerstvo spravodlivosti, kde za vlády smeru bola vo vysokej fukncii, nastúpila do PPA.

Neobmedzený vplyv na chod v agentúre?

Pracovala pritom už predtým na PPA za riaditeľovania Kožucha, no táto minulosť bola prehliadnutá. Perfektne ovládajúca procesy fungovania procesov v štátnej správe, PPA fakticky ovládla, Zneužívajúc bezmedznú dôveru generálneho riaditeľa a jeho neznalosť započala rozsiahle organizačné zmeny. Aj keď zásadná orgasnizačná zmena sa uskutočnila 1. marca a bola zjavne nastavená skvelo, od jej príchodu došlo k ďalším trom – výsledkom je, že dnes riadi hospodársku správu, organizačný úrad, osobný úrad, verejné obstarávania, finančný odbor, technickú pomoc, je poverená aj riadením kancelárie generálneho riaditeľa a najnovšie ma pod sebou kľúčovú sekciu IT.

Získala tak neobmedzený vplyv na chod všetkých kľúčových procesov v agentúre. Zamestnala kopec známych z ministerstva spravodlivosti a moja skúsenosť je, že aktívne bráni procesom transparentnosti. Jej fotografiu medzi členmi vedenia PPA nenájdete.

Nasmutnejším príbehom je sekcia IT, od ktorej sme už mesiace počúvali a videli prezentácie o digitalizácii agentúry, ktorá je naozaj nevyhnutným základom pre zabránenie korupcie, pre efektivitu schvaľovania žiadostí, pre transparentnosť procesov a pre zjednodušený a prehľadný proces pre farmárov. Po mesiacoch “práce” bolo neuveriteˇˇlné, keď zámer postavený na spolupráci s Ministerstvom informatizácie a založený na platforme ITMS, narazil na odmietnutie ministerstva.

Nie, nie z ich chyby, ale preto že to nikto s nimi nepreddiskutoval, nezistil možnosti a kapacity riešenia ktoré naši informatici navrhovali. Jednoducho “predávali” vzduch. Je to neuveriteľne absurdné, ale hlavne neprofesionálne, že tak kľúčový a strategický krok a návrh riešenia bol psotavený na vode a nepracovalo sa na ňom po predošlej dohode s orgánom, ktorý je pre jeho realizáciu kľúčový.

Doslova kolaps sa ale týka aj ďalších sekcií agentúry, nefunkčné Miestne akčné skupiny, ktorým sa ale rozdeľujú stovky miliónov eur, kľudne aj na bezpečnostné kamery, lavičky, lebo “inak by sme tie eurofondy museli poslať naspäť”, stovky projektov na sekcii projektových podpôr, kostlivcov, ktoré sned vyberiete a zistíte že aj keď právny odbor zistil pochybenie v roku 2018, dodnes subjekt s riadne podpísanou zmluvou nebol ani len informovaný, nieto aby bolo riadne odstúpené od zmluvy.

Tri mesiace som sa snažil obhajovať meno agentúry

Oblasť kontroly, kde každý povie že časť kontrolórov fungovala v korupčných schémach a je v prepojení s kontrolovanými subjektami. Kontrolovalo sa to? Preverovalo? Existujú na to funkčné mechanizmy a procesy kontroly. Možno áno, ale isto len na papieri. V teréne sú desiatky kontrolórov, počujete ako si vykazujú trojdňové kontroly a po dni sú už doma a užívajú si platenú dovolenku. Autá ale samozrjeme doteraz nemajú GPS. Ako sa nevedia dostať do nedostupných oblastí, tak ich nekontrolujú. Zároveň, ako sú schopní doslova šikanovať malého farmára za malý formálny nedostatok, udeliť mu mastnú pokutu.

Tri mesiace som sa snažil obhajovať meno agentúry. Ale nie falošne, len tam, kde som bol presvedčený, že je naozaj čistá. Myšlienky a vízie nového generálneho riaditeľa. Mali sme silný mediálny výtlak, no postupom času som narážal na stále väčší odpor. Nesprístupnenie spisu, neodpovedanie na dotaz novnára, zastavenie prípravy novej smernice o komunikácii. Mimochodom, tá nefunguje, neexistujú žiadne pravidlá na komunikáciu smerom k verejnosti, na telefón PPA sa nedovoláte, farmári sa nevedia dostať k základným informáciám k ich žiadostiam, nefunguje ani komunikácia navonok, interná nie je prakticky žiadna, nie sú stanovené pravidlá pre komunikáciu so zahraničím, či s odbornou verejnosťou. Oni tú transparentnosť proste v PPA nechcú.

Úradnícka chunta uviaznutá v “kožuchovine” si bráni právo na staré pravidlá a generálny riaditeľ ich nedokázal prelomiť. Napriek jeho úprimnom presvedčení o potrebe stransparentniť agentúru, opakovane v spore s nevôľou úradníkov zlyhával a nedokázal povedať “dosť” a určiť hranice, kde nemôžu úradníci určovať pravidlá, ale určuje ich verejný záujem o transparentnosť a očistu PPA. Jaroslav Jániš je skvelý človek s čistými úmyslami, prirovnal by som ho k Vášmu predchodcovi, ktorý som presvedčený, tie najlepšie úmysly, na napriek tomu sa obklopil ľuďmi, ktorý agrorezort viedli do záhuby.

Najnovšie čelím boju proti zverejneniu zoznamu zamestnancov Agentúry, ktorý začala námestníčka PPA, pričom ide o základný štandard aj na poslednom obecnom úrade. Sprevádzajú ho vyhrážky trestnými oznámeniami, pokutami 20 miliónov eur za zverejnenie zoznamu zamestnancov, prichystané falošné obvinenia z porušovania pracovnej disciplíny…

Čelím šikane bez možnosti objektívne sa brániť, keďže všetky kontrolné mechanizmy má v rukách námestníčka. Je to tak veľký tlak, že sa to odzrkadlilo už aj na mojom zdraví. Tu ale nejde o mňa. Ja nemám žiadne osobné požiadavky, môžem skončiť v PPA aj dnes. Práveže najľahšie by bolo buchnúť dverami a povedať “kašlem na vás” a odísť.

Ale naopak, pán minister, píšem vám s prosbou, zmeňte to prosím! Píšem Vám nielen ako hovorca, ktorý nielen videl, ale aj zažil PPA zvnútra, ale hlavne ako občan, ktorému záleží na tom, aby stámilióny peňazí s bohumilým cieľom boli spravované transparentne, efektívne a na to, na čo boli určené, aby PPA bola dôveryhodnou a profesionálnou bankovou inštitúciou, ktorá vie obhájiť transparentnosť a efektivitu investície každého eura do slovenského vidieka a pôdohospodárstva.

Ďakujem, s úctou

Laco Ďurkovič

O odpovede na otázky vyplývajúce z obsahu listu sme v stredu o 11:26 požiadali aj Jaroslava Jánoša, šéfa PPA. Ten nám prisľúbil odpoveď.

Aktualizované: Odpovede Jaroslava Jánoša na otázky polnoinfo.sk nájdete tu: https://polnoinfo.sk/janos-pracovnici-ppa-nie-su-chraneny-druh/

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments