Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Premiér a minister ubezpečujú, že PPA o akreditáciu nepríde

Premiér a minister ubezpečujú, že PPA o akreditáciu nepríde
insert_photoautor

Každý mi dá za pravdu, že toto nie je úrodná pôda. Za vlád Róberta Fica a Petra Pellegriniho bolo možné na takúto plochu brať dotácie na pôdu. Ukazuje rukou na najznámejšiu asfaltovú plochu na východnom Slovensku, predseda vlády, Eduard Heger. Do okresu Michalovce prišiel vo štvrtok poobede so svojim nominantom, ministrom pôdohospodárstva, Samuelom Vlčanom. Pred novinármi sľubujú, že za ich vlády to bude iné.

Liek ponúkajú v podobe zdynamizovania procesu digitálnej kontroly žiadostí na priame platby. Samuel Vlčan predstupuje pred novinárov a hovorí stručne. Žiadne odbočky o ťaživej minulosti. Snáď len raz, keď ako príklad uvedie firmu Agro Porúbka a hneď v ďalšej vete povie, o koľko stotisíc eur štát v tomto prípade prišiel. Ďalej to nerozvádza. Hovorí jasne. Vo svojom vyjadrovaní sa ponáša skôr na pragmatického ministra zdravotníctva známeho odpoveďami – áno, nie či neviem, ako na svojho predchodcu. Kontrolu žiadostí o priame platby popisuje v piatich vetách.

„V čo najkratšom čase zavedieme automatizovaný systém, kde budeme využívať najmodernejšie poznatky vedy a techniky pri monitorovaní plôch. Automatizovaný systém, bude s prvkami strojového určenia kontrolovať, či sú žiadosti vyplnené správne, či nedôjde k prekryvom. Či plochy, na ktoré sú žiadosti podané, nie sú takouto vyasfaltovanou plochou. Počítač je rýchly, efektívny. Počítač neviete uplatiť,“ hovorí Samuel Vlčan.

Pri projektových podporách informuje, že by sme mohli využiť európsky systém ARACHNE.

„Tento systém bol vytvorený Európskou komisiou na kontrolu a prevenciu proti podvodom v projektových podporách. Ponúkajú nám ho zadarmo. Sú tam detekčné scenáre, ktoré odhalia prepojenia rôznych osôb. Potrebujeme však dáta. Dnes ich máme v značnej miere v papierovej podobe. Musíme ich dostať do digitálnej formy,“ hovorí Samuel Vlčan.

Chýbal ten, ktorého sa to týka

Digitalizácia a podmienečná akreditácia PPA sú pravdepodobne dve najčastejšie spojenia, ktoré počas dvadsať minútového brífingu zaznievajú. Samuel Vlčan niekoľko ráz prizvukuje, že termín 15. októbra 2021 stihneme. Ak by agentúra nezískala riadnu akreditáciu, poľnohospodárom sa zastavia stovky miliónov eur, ktoré prichádzajú na ich účty vo forme rôznych podpôr. Minister priznáva, že dátum je fixný a hýbať s ním nie je možné.

Provokačne sa ho pýtame, čo ak PPA nestihne splniť všetky požiadavky. Ešte ani nedopovieme otázku, už sa priblíži k predsedovi vlády a niečo si pošepkajú. Kývnu na seba hlavou a Vlčan odpovie:  „Nepochybujem, že termín stihneme. Urobím všetko preto.“

O udelení trvalej akreditácie pre najdôležitejšiu agrárnu inštitúciu v krajine nepochybuje ani Eduard Heger.

„Pred posledným samitom som si vyžiadal stretnutie s pánom eurokomisárom. Je to moja priorita, aby sme akreditáciu obhájili. Požiadal som ich o plnú súčinnosť,“ hovorí Heger.

Minister vo svojom vystúpení spomína tiež samit. V jeho prípade ide o ten, ktorý absolvoval spolu s ďalšími európskymi ministrami pôdohospodárstva v prvej polovici týždňa. Podľa jeho vlastných slov, na portugalskej pôde hovoril so zodpovednými, aj s eurokomisárom, o akreditácii našej agentúry.

Obaja muži sa na asfaltovom letisku predháňajú v tom, s kým sa už v otázke akreditácie stretli. Ten, kto je za splnenie prísnych podmienok zodpovedný, však medzi nimi chýbal. Generálny riaditeľ PPA Jaroslav Jánoš na tlačovej konferencii nebol a minister v odpovedi na našu otázku priznal, že osobne sa s ním ešte nestretol. Vzápätí však doplnil: „s pánom generálnym riaditeľom PPA som hovoril aj dnes telefonicky a mám s ním naplánované stretnutie na budúci týždeň.“

Jaroslav Jánoš pravidelne informuje, ako sa darí plniť akreditačné kritéria. Dnes by malo byť splnených 44 zo 77 požiadaviek. Opticky sme za polovicou. Samuel Vlčan hovorí, že náročnejšie požiadavky ešte čakajú.

Najzásadnejšiu minister opisuje takto: „je dôležité, aby sme všetky žiadosti a úkony s nimi spojené mali v digitálnej forme. Aby sa vedelo kontrolovať, či do systému niekto zasahoval alebo nie.“

Digitalizácia bude

Na rezorte sa aktuálne hovorí o tom, koľko zdrojov vedia prerozdeliť tak, aby zabezpečili pokrytie nárokov PPA aj na digitalizáciu.

„Hovorím, digitalizácia nebude do 15.10.2021 v plnom rozsahu, ale v tom rozsahu, aby sme obhájili trvalú akreditáciu,“ uviedol Samuel Vlčan.

V prípade plnej digitalizácie popísal aj spôsob, ako si predstavuje, že bude fungovať podávanie žiadostí o projektové podpory.

„Žiadateľ vyplní žiadosť a podá ju. V krátkom čase dostane vyhodnotenie, či spĺňa základné kritéria. Ako budú ostatní žiadatelia podávať žiadosti, tak si konkrétny žiadateľ môže priebežne sledovať, na ktorom je poradí. Na konci termínu podávania žiadostí uvidí, či je jeho žiadosť nad alebo pod čiarou,“ uzatvára S. Vlčan.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Maria Budz
Anna Maria Budz
17. jún 2021 18:44

To je dobrá správa,lebo akreditáciu udeľuje a odníma príslušný orgán takze MPRVSR!
Nebyť toho,že nad správou LPIS malo a žiaľ opäť má patronát NPPC-VUPOP,žiadna baronka by nevznikla ….
Boh pomáhaj Slovenskému poľnohospodárstvu a potravinárstvu!