S bývalým dlhoročným predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory – Ivanom Oravcom, sme sa stretli na národných oslavách Svetového dňa potravín v Nitre. O hlade vo svete, podvýživenosti slovenského poľnohospodárstva, ale i o tom, ako zabezpečiť dostatok prostriedkov pre tých, ktorí sú na začiatku reťazca výroby potravín, sme spolu hovorili tesne po oficiálnom programe.
S predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Vladimírom Chovanom sme sa stretli tesne po sobotných Slovenských dožinkových slávnostiach, ktoré sa konali tradične na výstave Agrokomplex. Redakciu poľnoinfo.sk zaujímali jeho názory k súčasnej situácii na trhu s poľnohospodárskymi komoditami, riešenia nepriaznivej cenovej situácie, ale hovorili sme aj o krokoch možného nástupcu, súčasného ministra pôdohospodárstva Stanislava Becíka, z pohľadu predsedu SPPK.
Peter Baco sa od začiatku svojej profesionálnej kariéry pohybuje v poľnohospodárstve. Pred rokom 1989 ako predseda JRD Nemšová, neskôr ako pracovník Ministerstva poľnohospodárstva a výživy. Po roku 1990 sa znova vrátil na družstvo v Nemšovej ako predseda, aby bol už o dva roky neskôr vymenovaný na post ministra pôdohospodárstva. V tejto funkcii pôsobil šesť rokov a a v súčasnosti mu končí päťročný mandát aj v Európskom parlamente. Náš rozhovor ale o bilancovaní nie je. Je o súčasných problémoch chlebového odvetvia a alternatívach ich riešenia.
Ako predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, stál neraz v neľahkej situácii. Ako ale povedal pre portál poľnoinfo.sk, v súčasnosti sú pomery v agrosektore ešte zložitejšie. S Ivanom Oravcom, predsedom Poľnohospodárskeho družstva v Nových Sadoch a členom predstavenstva SPPK, sme sa rozprávali nie len o aktuálnej situácii v prvovýrobe mlieka, poľnohospodárskej politike Európskej únie, ale aj o hospodárskej kríze.
Profesor Jan Vašák z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe patrí k najvýznamnejších odborníkom na obilniny a olejniny. Jeho analýzy a pohľady do budúcnosti vždy vzbudia u poľnohospodárov záujem. Preto si aj redakcia poľnoinfo.sk, dovolila osloviť ho a rozprávať sa s ním nie len o perspektívach pestovania obilnín na Slovensku.
Tri mesiace je Ing. Stanislav Becík, PhD., ministrom pôdohospodárstva. Žezlo prevzal v období, keď žatva finišovala a väčšina poľnohospodárov začala mať obavy ako predajú a najmä za čo predajú tohtoročnú úrodu. Už vtedy bolo jasné, že sa urodilo priveľa kŕmneho obilia. To bol jeden z prvých problémov, ktoré chcel na poste ministra riešiť. Zároveň bol odhodlaný urobiť niečo pre to, aby sa znížilo záporné saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi komoditami a potravinami, aby sa podporoval rozvoj živočíšnej výroby, pestovanie ovocia a zeleniny, vinohradníctvo, či predaj z dvora farmy. Ako sa mu darí ministerské predsavzatia plniť? Tvrdí, že postupne áno, ale bez súčinnosti so samotnými farmármi to nepôjde.
Skrátený prepis referátu, ktorý predniesla Mária Kadlečíková, riaditeľka regionálnej kancelárie FAO pre Európu a strednú Áziu, počas Svetového dňa potravín vzbudil u našich čitateľov enormný záujem. Preto sme sa rozhodli ponúknuť Vám rozhovor s touto významnou odborníčkou nie len na tému hladu vo svete, ale aj o rezervách svetového pôdohospodárstva, potravinovej bezpečnosti a biopalivách.
Zuzanu Homolovú, predsedníčku Zväzu ekologického poľnohospodárstva EKOTREND Slovakia, som prvý raz stretol na veľtrhu AGROKOMPLEX 2007. Už vtedy sme spolu hovorili o potrebe schválenie zákona o „predaji z dvora“. Už vtedy to vyzeralo tak, že odobrenie tejto právnej normy, je na spadnutie. Na tohtoročnom poľnohospodárskom a potravinárskom veľtrhu sme sa zamýšľali aj nad dôvodmi, prečo nie je stále existenčne dôležitý zákon pre ekologických roľníkov schválený.
Napriek tomu, že Ing. Jozef Kotleba, je výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie ochrany rastlín /SCPA/, jeho životným mottom je „Úcta k ľuďom a úcta k prírode“. Redakciu polnoinfo.sk zaujímali práve aktivity organizácie, ktorá združuje domácich a zahraničných výrobcov prípravkov na ochranu rastlín.
Najkomentovanejšie za 7 dní