Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Rozhovory

Predaj z dvora v dohľadne?

Predaj z dvora v dohľadne?
insert_photopolnoinfo.sk

Zuzanu Homolovú, predsedníčku Zväzu ekologického poľnohospodárstva EKOTREND Slovakia, som prvý raz stretol na veľtrhu AGROKOMPLEX 2007. Už vtedy sme spolu hovorili o potrebe schválenie zákona o „predaji z dvora“. Už vtedy to vyzeralo tak, že odobrenie tejto právnej normy, je na spadnutie.
Na tohtoročnom poľnohospodárskom a potravinárskom veľtrhu sme sa zamýšľali aj nad dôvodmi, prečo nie je stále existenčne dôležitý zákon pre ekologických roľníkov schválený.

Po roku 1990 sme svedkami prechodu na ekologické poľnohospodárstvo. Aký vývoj zaznamenáva táto forma hospodárenia?
Môžeme povedať, že sa stále viac roľníkov prikláňa k tomuto spôsobu hospodárenia na pôde a stále viac spotrebiteľov žiada biopotraviny. Žiaľ, na Slovensku je veľmi málo spracovateľov. Preto veľkú časť biopotravín musíme dovážať.

Najväčšie problémy pravdepodobne robí spracovanie živočíšnych produktov. Nastal posun v príprave zákona povoľujúci „predaja z dvora“?
Zväz EKOTREND podal projekt na legalizáciu predaja z dvora. Momentálne je tento zákon v štádiu schvaľovania. Našim cieľom je, aby ľudia mohli prísť na farmu a kúpiť si kvalitné potraviny, ktorých cena nebude vyššia ako v obchodných reťazcoch. Je to z dôvodu odbúrania zisku obchodníkov a spracovateľov. Ekologické poľnohospodárstvo by malo byť o tom regionálnom. Spotrebiteľ má nájsť u ekologického farmára regionálny výrobok s regionálnou chuťou.

O tomto zákone hovoríme už ale roky. Kedy bude schválený?

To je stále v nedohľadne. My sme malí, drobní farmári a nemáme na to, aby sme niekde lobovali. Chcem upozorniť, že schválenie tohto zákona neohrozuje obchodné reťazce, aj keď tie to pravdepodobne nechápu a všemožne bojujú o odďaľovaní spomínanej právnej úpravy.

Aj z tohto dôvodu ste pred niekoľkými mesiacmi založili združenie 4MVO, ktorého členmi sú okrem Ekotrendu – Slovakia, zväzu ekologického poľnohospodárstva aj Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, Občianske združenie Vidiecky parlament a Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. V akom štádiu prebieha v súčasnosti spolupráca?
Tieto organizácie podporujú náš návrh zákona o predaji z dvora a môžeme povedať, že každé z týchto združení má aj svoje vlastné priority. Spolupráca funguje na princípe podpory návrhov ostatných členov organizácie 4MVO.

Môžeme povedať, že achillovou pätou nášho ekologického poľnohospodárstva je, že mnohé produkty, ktoré sa u nás vyrobia, sú spracované v zahraničí? Nepredražujú sa potom tieto potraviny?
Určite áno. Preto sa stretávame s názorom spotrebiteľa, že bioprodukty sú drahé. Naozaj, pokiaľ sa surovina vyprodukuje u nás a vyvezie na spracovanie do zahraničia, tak sa cena konečného produktu predražuje. Je veľká škoda, že je u nás tak málo spracovateľov. Tu sme sa ale znova, ako oblúkom, dostali k téme zákona o predaji z dvora.

Asi ako imidžové miesta pôsobia kútiky bioproduktov v supermarketoch. Aké skúsenosti majú členovia Ekotrendu s jednaním obchodných reťazcov?

Presne tie isté problémy, ktoré zažívajú konvenčný producenti, máme aj my. Či hovoríme o zalistovacích poplatkoch, alebo o nízkych nákupných cenách produktov. Ekologické poľnohospodárstvo je len akási nadstavba toho konvenčného.
Musím ale povedať, že filozofia obchodných reťazcov mi vôbec nesedí. Hnutie ekologického poľnohospodárstva je o tom, že vyrobím na farme, spracujem a predám. Čím je viac medzičlánkov, tým je potom potravina drahšia. Vzniká preto averzia spotrebiteľa voči produktom bio, alebo eko, lebo sú drahé. My spracovatelia máme ale veľmi málo spoločné s konečnou cenou produktu.

Koľko máme na Slovensku prevádzok, ktoré spracovávajú ekologické komodity živočíšneho pôvodu?
Na Slovensku máme jednu syráreň IGET Lipany. Ostatné produkty, ktoré sa vyrobia v živočíšnej výrobe sa zužitkujú na farme, alebo komodity vykúpi prevádzka, ktorá spracováva aj výrobky konvenčného poľnohospodárstva. Tu sa potom veľká časť pridanej hodnoty, ktorú ekologické komodity majú, stráca. Pre nás je nepochopiteľné, že štát podporuje ekologické poľnohospodárstvo a neprekáža mu, že tá pridaná hodnota sa neskôr stratí, alebo aspoň značne obmedzí.

Autor článku: Juraj Huba
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
22. jún 2009 10:53

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný obsah.

Milos
Milos
27. august 2009 14:22

Informacie o teme predaj z dvora spolu s farmami kde je mozne kupit vyrobky najdete na http://www.predajzdvora.sk