Náš podnik zvykol v nepriaznivých rokoch využívať možnosť intervenčného nákupu obilnín. Minulý rok vypadla z intervenčného nákupu kukurica, tento rok jačmeň a zostala len pšenica. Ako to bude s intervenčným nákupom po roku 2013? Ktoré komodity sa budú vykupovať a zmení sa aj intervenčná cena, ktorá už roky dosahuje nezmenenú úroveň 101,31 eur za tonu?
Pripravili sme pre vás textové a grafické porovnanie cien základných živočíšnych komodít v 47. týždni v Európskej únii, podľa Agrárnych trhových informácií Slovenska.
Dnes, 9. decembra 2010, bolo na Riadiacom výbore pre obilniny v Bruseli schválených 19 983 ton jačmeňa na predaj v rámci 2. kola intervenčných zásob jačmeňa. Európska komisia akceptovala záujemcov, ktorí ponúkli cenu vyššiu ako 175,10 EUR za tonu, maximálna ponúknutá cena za tonu bola 185 EUR.
Mrazivý víkend, počas ktorého teploty v nitrianskom regióne klesli pod mínus 16 stupňov, prial vinohradníkom z Topoľčianok. Desiatky zberačov sa pustili do zberu hrozna určeného na výrobu ľadového vína. Z pozberaného Rizlingu vlašského a Frankovky modrej by mali Vinárske závody Topoľčianky vyrobiť približne 1600 litrov ľadového vína, ktoré sa sa trh dostane v prvej polovici budúceho roka.
Členovia parlamentného výboru pre poľnohospodárstvo uvítali reformný návrh Komisie na SPP, hlavne jej návrh na rovnomernejšiu distribúciu podpôr, ale kritizovali to, že je príliš všeobecný a chýba mu ucelenosť. Ďalej žiadajú špecifikáciu plánov a zároveň uistenie, že rozpočet SPP, o ktorom sa bude rokovať bude zhodný s cieľmi Komisie.
Kapitola Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka bude mať v roku 2011 k dispozícii vrátane zdrojov z EÚ zdroje vo výške 1,30 miliardy eur, čo v porovnaní s rozpočtom roku 2010 predstavuje nárast o 12,6 %. Vyplýva to zo zákona o štátnom rozpočte na rok 2011, ktorý dnes definitívne schválila Národná rada.
Británia patrila na poslednej Poľnohospodárskej rade medzi najostrejších kritikov reformných plánov Komisie o SPP. Podľa nej by dominujúcim faktorom v diskusiách o SPP po roku 2013 mali byť finančné obmedzenia.
V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 2.decembru 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 18.novembru 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.
Alarmujúcu situáciu so včelami na európskom kontinente i vo svete chce Európska komisia riešiť niekoľkými opatreniami. V prvom štádiu sa bude snažiť o dôsledný monitoring ich pohybu a správania, ktorý by mal byť prvým krokom odhaliť dôvody, ktoré spôsobujú v posledných rokoch tak vysoký úhyn včelstiev.
Napriek vyberaniu ziskov, uzatvárala burza EURONEXT termíny obchodovania január so ziskom približne 2 percentá. Burza CBOT posledný týždeň novembera kontinuálne stúpala i keď mesiac uzatvorila s oslabením o menej ako 1 percento. BÉT síce reálne posilnila o 760 HUF, ale v prepočte na euro ku koncu mesiaca poklesla o viac ako 3 percentá.
Slovensko sa nebude uchádzať o predĺženie moratória na predaj svojej poľnohospodárskej pôdy cudzincom. Možnosť pridať k 7-ročnej výnimke ďalšie tri roky ministerstvo pôdohospodárstva nevyužije rovnako ako Česká republika. TASR o tom informoval Juraj Kadáš z tlačového odboru Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
Slovenské vína pôjdu na čínsky trh. V piatok 26. novembra 2010 podpísali zmluvu o vytvorení spoločného podniku medzi vinárstvom Chateau Modra, a. s., a čínskym partnerom Xiangyao, Ltd. Podpísaním zmluvy dochádza k založeniu nového vinárskeho podniku na území Číny, ktorý bude predávať slovenské vína v 70-miliónovej provincii Hebei a v meste Peking.
Najkomentovanejšie za 7 dní