Komisia sa obáva, že včely vyhynú, chce konať čo najskôr

Alarmujúcu situáciu so včelami na európskom kontinente i vo svete chce Európska komisia riešiť niekoľkými opatreniami. V prvom štádiu sa bude snažiť o dôsledný monitoring ich pohybu a správania, ktorý by mal byť prvým krokom odhaliť dôvody, ktoré spôsobujú v posledných rokoch tak vysoký úhyn včelstiev.
Problémom začatia plošnej akcie je nedostatok vedeckej evidencie o rozmere problému. Z rôznych častí Európy sú hlásené úhyny skupín včelstiev, ale EÚ by potrebovala viac čísel na porovnanie stavu. Po tom, ako bude mať exekutíva únie viac informácií, chystá sa revidovať legislatívu, týkajúcu sa ochrany včiel.
Včely okrem produkcie medu, propolisu a materskej kašičky plnia aj funkciu opeľovačov a podľa komisie práve tu treba hľadať príčinu problému. Mortalita je takisto vysoká aj u ostatného hmyzu, ktorý opeľuje rastliny – úbytok bol zaznamenaný aj u motýľov či čmeliakov. Vedecké teórie sa v súčasnosti líšia, prečo je tento fenomén vypuklý najmä u opeľovačov. EK má v pláne aj úpravu legislatívy o pesticídoch i iných prípravkoch podporujúcich rast, v prípade, že sa preukáže kauzalita v ich používaní a vysokej úmrtnosti včiel. Chce okrem toho navrhnúť efektívnejší zásah pri ozdravení včelstiev, ktoré sú citlivé na baktérie, vírusy a parazity.
EÚ chce takisto zabezpečiť vyššiu podporu pre včelárov z vlastných zdrojov, pre roky 2011 až 2013 plánuje dotácie pre tento sektor zvýšiť o 25 %, na úroveň 32 miliónov eur ročne. K tejto sume prispievajú ešte zo štátnych rozpočtov členské štáty.
Najviac včelstiev je v rámci EÚ v Španielsku – takmer 2,5 milióna, čo je 17,5 % z celkového počtu v EÚ, Slovensko pre rok 2010 vykazovalo 235.689 včelstiev, čo je 1,69-% podiel. Slovenská republika by mala dostať pre nasledujúce tri roky od únie na rozvoj včelárstva spolu 1,9 milióna eur.