Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Produkcia kukurice v EÚ oproti minulému roku klesne

Produkcia kukurice v EÚ oproti minulému roku klesne
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Napriek vyberaniu ziskov, uzatvárala burza EURONEXT termíny obchodovania január so ziskom približne 2 percentá. Burza CBOT posledný týždeň novembera kontinuálne stúpala i keď mesiac uzatvorila s oslabením o menej ako 1 percento. BÉT síce reálne posilnila o 760 HUF, ale v prepočte na euro ku koncu mesiaca poklesla o viac ako 3 percentá.

Zber kukurice nebol ku koncu novembra ešte v celej Európskej únii uzavretý. Menšia úroda sa očakáva na juhovýchode Francúzska, zatiaľ čo v centrálnej oblasti je úroda dobrá. Celkovo by mala dosiahnuť 14,04 mil. ton, čo je oproti minulému roku pokles o 1,16 mil. ton. Maďarsko bude mať podľa pozorovaní regionálne rozdiely produkcie a úroda by mala dosiahnuť 7 mil. ton. Úroda v Rumunsku ( 9 mil. ton – minulý rok 7,9 mil. ton) a v Bulharsku vyzerá zatiaľ nad očakávania. Úroda v Nemecku je na úrovni 4,1 mil. ton. Pre porovnanie, v minulom roku dosiahla produkcia kukurice 4,5 a rok predtým 5,1 mil. ton.

Podľa údajov nemeckej obchodnej spoločnosti Töpfer International by mala produkcia kukurice pre EÚ-27 dosiahnuť 54,4 mil. ton. Oproti minulému roku je to o 2,2 mil. ton menej. Podľa spomínanej agentúry sa bude tento rok meniť aj poradie najväčších producentov kukurice v EÚ. Na prvom mieste zostane Francúzsko a na druhé miesto sa dostane Rumunsko s 9 mil. ton. Podľa odborníkov sa na základe doterajších správ ohľadne produkcie v EÚ navýši dovoz a môže dosiahnuť 5 mil. ton v porovnaní s 2,9 mil. ton z minulého roka. Na druhej strane sa ale očakáva aj zvýšený export z oblasti východnej časti Európy.

Najnovšia správa International Grains Council (IGC) pre globálnu produkciu kukurice v roku 2010/2011 predpovedá 809,6 mil. ton. Posledná predpoveď bola znížená o viac ako 4 mil. ton. Príčinou zmeny je nižšia úroda v USA a Brazílii. Produkcia v USA by sa mala oproti minulému roku znížiť o 14 mil. ton, v Brazílii o 3,7 mil. ton. Ukrajina čaká naopak nárast produkcie o viac ako 1 mil. ton. Celosvetová spotreba by mala dosiahnuť skoro 840 mil. ton, čo je v porovnaní s minulým rokom nárast o 26,5 mil. ton.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments