Francúzskym regiónom Cognac otriasla správa, že Čína zavádza dočasné clá na dovoz brandy z Európskej únie (EÚ). Toto odvetvie už pritom tvrdo zasiahla rastúca inflácia. Vývoz koňaku klesol v roku 2023 o viac ako pätinu. Navyše, tohtoročnú úrodu hrozna v regióne poškodili choroby a zlé počasie. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Spoločnosti Agrofert, vlastníkovi pekární Penam, bola uložená pokuta vo výške 21 miliónov eur za akvizíciu pekární v Bratislave a Žiline bez predchádzajúceho súhlasu Protimonopolného úradu (PMÚ). Z dôvodu koncentrácie, ktorá porušuje hospodársku súťaž, udelil úrad jednu z historicky najvyšších pokút v histórii, informoval v utorok PMÚ.
Vládna koalícia sa dohodla na balíku opatrení, ktoré majú zabezpečiť konsolidáciu verejných financií na úrovni 2,6 až 2,7 miliardy eur. Vďaka tomu má deficit budúci rok klesnúť na 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Súčasťou konsolidácie je zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na 23 % a zároveň pokles jej zníženej sadzby na 5 %, ale aj zavedenie dane z finančných transakcií pre firmy či zvýšenie firemnej dane od určitej výšky príjmu. Informoval o tom v utorok premiér a predseda najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Robert Fico za účasti ostatných koaličných partnerov.
Český výrobca nealkoholických nápojov Kofola v pondelok potvrdil, že jeho továreň v Krnove zasiahli veľké záplavy. Podľa vedenia spoločnosti odhadovať škody je zatiaľ predčasné. Lepší prehľad o dĺžke výpadku produkcie sa tak očakáva začiatkom budúceho týždňa. Kofola však dokáže pokryť dodávky väčšiny produktov z iných závodov skupiny.
Potravinári nesúhlasia so zvyšovaním dane z pridanej hodiny (DPH) na potraviny. Tá by mohla byť súčasťou konsolidačných opatrení, ktoré má vláda predstaviť v najbližšom období. Zvýšenie základnej sadzby na potraviny by podľa Potravinárskej komory Slovenska (PKS) znamenalo navýšenie výdavkov domácností. V piatok o tom informovali riaditeľka PKS Jana Venhartová a prezident komory Daniel Poturnay.
I.D.C. Holding je z hľadiska minuloročných tržieb piatym najväčším potravinárskym podnikom na Slovensku. Výrobca trvanlivého pečiva a cukroviniek značiek Sedita, Figaro a Verbena prechádza do rúk írskeho výrobcu potravín a nápojov Valeo Foods Group, ktorého vlastníkom je americká investičná spoločnosť Bain Capital.
Značka kvality SK oslavuje tento rok 20 rokov svojej existencie. Založená bola v roku 2004 a odvtedy toto označenie získali tisíce výrobkov. Aktuálne je držiteľom Značky kvality približne 1226 produktov, ktoré musia spĺňať stanovené kritériá – okrem iného to, že najmenej 75 percent surovín na výrobu daného produktu musí pochádzať zo Slovenska a v rámci našej krajiny musí prebehnúť aj celý proces spracovania produktu. Aktuálne získalo Značku kvality SK prvého alebo druhého stupňa 39 ďalších výrobkov. Osvedčenia si prebrali počas nitrianskeho Agrokomplexu. Emblém Značky kvality SK sa tak objaví napríklad na obale raňajkových cereálií spoločnosti Arika, burgrových rajčín od Branislava Oremusa - Slovkvet či na viacerých baleniach morčacích prsných rezňov od firmy Hydina Kubus.
Najkomentovanejšie za 7 dní