Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Po tvrdom brexite ostane na poľnohospodárstvo menej peňazí

Po tvrdom brexite ostane na poľnohospodárstvo menej peňazí
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

 „Spojené kráľovstvo doteraz bolo čistým platcom a jedným z najväčších prispievateľov do rozpočtu Únie. Preto výpadok príspevku Spojeného kráľovstva bude mať vplyv aj na zmenu alokácií zdrojov EÚ na jednotlivé politiky. Brexit bude mať teda dosah na celkovú finančnú obálku Spoločnej poľnohospodárskej politiky a už v roku 2019 musíme počítať s jej znížením. Tu sa črtajú dva možné scenáre, dofinancovanie z národných zdrojov alebo zníženie rozpočtu CAP, prípadne kombinácia oboch scenárov,“ vysvetlila Gabriela Matečná (SNS), podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Čistá strata rozpočtu EÚ spôsobená brexitom bude vo výške 7,25 % rozpočtu EÚ. Pri proporčnom dofinancovaní by Slovensko krylo 0,64 % výpadku. Celkové dofinancovanie bude na roky 2019 a 2020 predstavovať sumu 157 miliónov eur.

„V prípade tvrdého brexitu sa znížia zdroje Slovenska zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky v roku 2019 o 31,3 milióna eur a v roku 2020 tiež o 31,3 milióna eur. Výpočet berie do úvahy vplyv tak na 1. pilier (EAGF), ako aj na 2. pilier (EAFRD). V prvom pilieri odhadujeme stratu na 21,2 milióna eur ročne, v druhom pilieri 10,1 milióna eur ročne,“ uviedol Inštitút pôdohospodárskej politiky (IPP).

Odchodom Spojeného kráľovstva príde rozpočet CAP celej EÚ v čistom vyjadrení takmer o 2,9 miliardy eur každý rok. Je to rozdiel sumy, o koľko bude Spojené kráľovstvo menej prispievať do CAP (6,8 miliardy eur ročne), a sumy, o koľko bude EÚ menej čerpať z CAP (necelé 4 miliardy eur ročne). Slovensko čerpá približne 1,1 % rozpočtu celej CAP. Z toho vyplýva, že strata pre SR by predstavovala práve 31,3 milióna eur ročne.

Samotné poľnohospodárstvo Slovenska by brexitom nemalo byť značne zasiahnuté. Vývoz do Spojeného kráľovstva v sektore potravín, živých zvierat a nápojov je relatívne malý a tvorí len 57 miliónov eur (0,07 % celkového slovenského exportu). V slovenskom exporte do Británie dominujú čokoláda a syry, nasledujú potravinové prípravky a cukrovinky. V importe dominujú čokoláda a alkoholické nápoje, najmä whiskey.

Agrorezort počíta s tým, že odchod Spojeného kráľovstva zo spoločného trhu bude znamenať aj zvýšenie nárokov na niektoré administratívne a odborné činnosti súvisiace napríklad s registráciou veterinárnych biopreparátov a liečiv alebo s hodnotením účinných látok prípravkov na ochranu rastlín, ako aj na hodnotenie samotných prípravkov na ochranu rastlín s cieľom ich autorizácie.

„To si vyžiada zvýšené nároky na personálne kapacity, technické vybavenie, a teda aj na rozpočet,“ uzatvorila Matečná.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments