Transformácia nášho poľnohospodárstva akoby na prvý pohľad stále neskončila. Odvetvie neustále stráca na svojej ekonomickej veľkosti a nenachádza alternatívu v podobe rozvojových programov. Najlepšie to deklarujú čísla v podobe prehlbujúceho sa negatívneho salda v obchode s agrokomoditami, v neustálom medziročnom poklese počtu zamestnancov v rezorte, ale napríklad aj v ústupe pestovania špeciálnych plodín a v prepade stavov hospodárskych zvierat. Situácia je nepriaznivá a to konštatujeme už takmer 30-rokov.
Priblíženie priamych platieb priemeru Európskej únie či podporu špeciálnych rastlinných a živočíšnych komodít bude Slovensko požadovať v rámci pripravovanej európskej Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2021 až 2027. Tá bude zavádzaná prostredníctvom strategického plánu, ktorý si pripravia národné štáty.
Balík reforiem Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie (CAP) po roku 2020, to bola hlavná téma, ktorou sa v utorok zaoberala na svojom zasadnutí Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov. Pre Slovensko ostávajú prioritou externá konvergencia, viazaná podpora, stropovanie platieb a zvýšenie prostriedkov na rozvoj vidieka. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
Pokiaľ niektoré syry, ktoré sa vyrábajú na Slovensku, je možné kúpiť v obchodných reťazcoch vo Francúzsku, tak naše vína sú pre labužníkov z krajiny galského kohúta len veľmi občasným spestrením. Francúzsko je krajinou s bohatou ponukou vlastných potravín a s veľkým nacionalizmom spotrebiteľov. Majú vôbec šancu slovenské potraviny osloviť francúzskeho spotrebiteľa? Naše agroministerstvo na konferencii Francúzsko-slovenskej obchodnej komory uviedlo, že áno.
Problémy v slabej sebestačnosti Slovenska v produkcii zemiakov sa podľa pestovateľov naplno prejavili v tomto roku. Pre nedostatok zemiakov v krajinách, z ktorých ich bežne dovážame, sa ich cena vyšplhala na historické maximá. Keďže starých zemiakov bolo pre vlaňajšie sucho málo, ceny nových, zahraničných zemiakov, pocítili spotrebitelia na pultoch naplno. Boli aj o 60 centov drahšie ako vlani.
V tomto roku sa po čase opäť výrazne prejavuje problém s hrabošom poľným. Poľnohospodári s ním bojujú v rôznych oblastiach Slovenska. Situácia je vážna aj v Trnavskom kraji, kde obdobné problémy zaznamenali aj v roku 2014. Na sanáciu škôd vtedy poľnohospodári vynaložili asi jeden milión eur. V tomto roku musia v boji proti hrabošovi opäť pritvrdzovať.
Cena zemiakov sa v uplynulých týždňoch šplhala nahor a prekonala aj historické rekordy. V apríli sa priemerná cena pohybovala tesne pod jedným eurom na kilogram zemiakov, čo je až o 60-centov viac ako vlani. Priemerná cena zemiakov od roku 2000 sa pritom pohybovala na úrovni okolo 60-centov za kilogram
Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR zásadne nesúhlasí s návrhom nového zákona o poľovníctve, ktorý schválila vláda a posunula na rokovanie Národnej rade SR. Chce listom osloviť poslancov NR SR a rokovať s nimi o možnej legislatívnej úprave. V takomto znení zákon ako celok totiž podľa nej nemôže byť prijatý, pretože výrazne poškodí podnikateľské prostredie.
Odborníci z Výskumného ústavu živočíšnej výroby sa pustili do dlhodobého projektu. Po dobu troch rokov budú pravidelne vykonávať rozbory bravčového mäsa na našich pultoch. Cieľom je zistiť rozdiely v kvalite aj cenách bravčového mäsa zo Slovenska a zahraničia. Projekt odštartoval pred tromi mesiacmi a zatiaľ testom podrobili 13 vzoriek z piatich krajín – okrem Slovenska to boli vzorky z Maďarska, Poľska, Nemecka a Španielska.
Umiestniť zviera so zdravotnými problémami na slovenské bitúnky je čoraz ťažšie. Po vypuknutí nedávneho škandálu na poľských bitúnkoch sa totiž mnohé slovenské bitúnky bránia prijímaniu zvierat, ktoré síce nie sú choré ani nijako liečené, majú však zdravotný problém - napríklad v podobe zlomenej nohy. Mnohé z týchto zvierat končia v kafilérii, hoci by boli z veľkej časti vhodné na spracovanie.
Najkomentovanejšie za 7 dní