Návrat do mladosti mnohých poľnohospodárov prinieslo vyhodnotenie súťaže Naj Slovenský chov, Naj Naše pole a Naj Agromanažér. Konalo sa v kaštieli v Oponiciach, ktorý je sám o sebe známy ako priestor, ktorý v minulosti patril pod Vysokoškolský poľnohospodársky podnik. Tu celé generácie študentov SPU, a predtým VŠP, pravidelne absolvovali odbornú prax.
Poľnohospodári sú pripravení zabezpečiť potravinovú sebestačnosť, starať sa o vidiek, rozšíriť pestrosť pestovaných plodín a aktívne sa podieľať na tom, aby sme sa dostali z marazmu, v ktorom sa ocitol náš rezort. Na výročnom zasadnutí najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov to deklaroval jej šéf Emil Macho.
Vo Vysokých Tatrách sa uskutočnilo stretnutie ministrov poľnohospodárstva strednej a východnej Európy. Rokovaní sa zúčastnil aj Didier Guillaume, francúzsky minister poľnohospodárstva a potravinárstva. Slovenská agroministerka Gabriela Matečná sa pre portál poľnoinfo.sk vyjadrila, že v rámci včerajších (8.5.2019) bilaterálnych rozhovorov s francúzskym náprotivkom, neobišli ani tému budúcej európskej agropolitiky.
Líder kandidátky strany Doma dobre do eurovolieb Štefan Adam by chcel ako poslanec Európskeho parlamentu (EP) presadzovať záujmy slovenských poľnohospodárov a potravinárov. V rozhovore pre TASR tiež opisuje, ako môžu europoslanci kontrolovať využívanie agrodotácií a svoje zistenia ďalej postupovať európskym orgánom. Pokiaľ podľa Adama EÚ nepristúpi k reforme, jej občania sa môžu naďalej prikláňať k antisystémovým politikom.
Za najzaujímavejšiu sa vo všeobecnosti považuje tzv. májová bryndza. Historicky sa ovce vyháňali na pasienok až koncom apríla a bryndza sa tak začala robiť až začiatkom mája. Okrem iného aj v dôsledku zmeny podnebia a klimatickým zmenám, máme dnes bohatšie pasienky skôr a májovú bryndzu môžeme vyrábať už v apríli.
Najkomentovanejšie za 7 dní