Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2019 Jar LEFT
Branding VUB 2019 Jar RIGHT
Branding VUB 2019 Jar TOP
Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Článok dňa MPRV SR Z domova

Hrozili nám korekcie v objeme 100 miliónov

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 314
Pôdohospodárska platobná agentúra
UniCredit Bank 2018

Úspešnosť roku 2018 je v aktivitách, ktoré Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR robilo – pokračovanie v plnej transparentnosti Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), zvýšenie počtu kontrol či riešenie káuz, ktoré sa vynorili z ostatných rokov. Uviedla to pre TASR podpredsedníčka vlády SR a šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS).

„Spôsob, akým sme ich uchopili a snažili sa riešiť, je niečo, čo sa nám podarilo. Keď sme nastúpili do úradu v roku 2016, po kontrolách z EÚ za predchádzajúce obdobie nám hrozili korekcie v objeme 100 miliónov eur. Podarila sa nám veľká vec, pretože zo 100 miliónov predpokladaných korekcií po posledných reakciách z Bruselu sa ocitneme približne na hranici pod 10 miliónmi eur. To je obrovský úspech. Svedčí to o tom, že sme urobili opatrenia pre to, aby neboli možné žiadne podozrenia z korupcie. V projektových podporách sa robí 100-percentná kontrola. Nie je to tak nikde inde v krajinách EÚ. Je to aj dôsledok vyjednávania s Bruselom, že budú akceptovať naše snahy stransparentniť všetky procesy. Aby sme preukázali absolútnu transparentnosť vynaloženia nákladov, sme povinní robiť túto 100-percentnú kontrolu,“ priblížila.

„Žiadatelia o prostriedky sa niekedy sťažujú, že nám to trochu trvá, ale pri 100 % kontrolách to inak nejde. Zároveň sme však našimi prísnymi opatreniami ušetrili viac ako 90 miliónov eur pre túto krajinu,“ upozornila agroministerka.

MPRV pri nárokovateľných priamych platbách podľa nej urobilo veľký krok, ktorým je podávanie digitálnych žiadostí.

„Tým, že digitálne každý žiadateľ o podporu vidí vizuálne hranice svojho suseda, sme znížili počet chybovostí, s ktorými sa poľnohospodári aj PPA v minulosti borili,“ poznamenala.

Nemalá vec je podľa Matečnej spolupráca s Úradom geodézie, kartografie a katastra. Je vytvorená softvérová aplikácia, pomocou ktorej môžu vlastníci pôdy vidieť, kto na ich pôde hospodári.

„Aplikácia predstavuje prienik katastra nehnuteľností s tzv. LPIS-ovskými blokmi. Je to veľmi jednoduchá aplikácia, voľne dostupná na portáli katastra a každý jeden vlastník pôdy (ktorých je 8 miliónov) a jednak užívateľ pôdy si môže pozrieť, či má zmluvu s tým, kto na tej danej pôde hospodári a poberá priame platby,“ dodala.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1331 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.