Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Priemerná cena pôdy v ČR takmer 10-tisíc eur za hektár

AKS: Programové vyhlásenie vlády je veľmi dobré, oceňujeme jeho dôraz na pôdu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rast priemernej trhovej ceny poľnohospodárskej pôdy v Českej republike bol vlani najpomalší za posledných 14 rokov. Cena stúpla medziročne o 2,4 percenta na 24,1 koruny (0,94 eur) za meter štvorcový (9 400 eur za hektár).

V predchádzajúcich niekoľkých rokoch ceny rástli každý rok o viac ako desatinu. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes (28.1.2019) zverejnila poradenská a realitná spoločnosť Farmy.cz, ktorá sa špecializuje na predaj fariem a poľnohospodárskych nehnuteľností.

Ceny poľnohospodárskej pôdy v posledných 14-rokoch každoročne rástli. Medzi rokmi 2014 a 2017 medziročný nárast neklesol pod desať percent, v roku 2016 dokonca prekonal 25 percent. V roku 2017 predstavoval rast priemernej trhovej ceny 15,2 percenta, takže minuloročný vývoj predstavoval výrazný prepad rastu.

Podľa Farmy.cz napríklad na južnej Morave ceny pôdy negatívne ovplyvnili vlaňajšie problémy s dlhotrvajúcim suchom.

Poľnohospodárska pôda sa vlani obchodovala najčastejšie za trhové ceny v rozmedzí od 15 do 40 korún za meter štvorcový (od 0,58 eur do 1,55 eur za m2, t. j 5800 až 15 500 eur za hektár).

„U výnimočne kvalitných pozemkov ornej pôdy a zároveň v lokalitách s vysokou konkurenciou medzi nakupujúcimi subjektmi ceny uvedenú hornú hranicu aj presahovali, výnimočne až k úrovni okolo 50 korún za meter štvorcový (1,94 eur za m2). Tieto prémiové ceny boli však dosahované menej častejšie ako v predchádzajúcom roku,“ uviedli Farmy.cz.

Spomaľujúci rast cien odradil špekulantov

Ceny ornej pôdy boli vlani zhruba o tretinu vyššie ako ceny trávnych porastov, podobne ako v roku 2017. Najväčší dopyt bol vlani po pozemkoch strednej veľkosti, teda o výmere medzi piatimi až desiatimi hektármi.

Podiel poľnohospodárskych firiem na obchodoch s pôdou vlani stúpol na 61-percent z 56-percent v roku 2017. Klesol naopak záujem dlhodobých nepoľnohospodárskych investorov, ktorí nakupujú pôdu na účel dlhodobého výnosu. Podiel týchto investorov na obchodoch vlani predstavoval 39-percent, zatiaľ čo v roku 2017 bol okolo 44-percent. Spomaľujúci rast cien vlani odradil špekulatívnych investorov, ktorí pôdu rýchlo predávajú za účelom čo najvyššieho krátkodobého zisku. Ich podiel na minuloročných obchodoch bol takmer nulový.

Tento rok sa dá podľa Farmy.cz čakať všeobecná stagnácia trhových cien poľnohospodárskej pôdy. Trh podľa spoločnosti zrejme ovplyvní zníženie zisku poľnohospodárskeho sektora za minulý rok v dôsledku sucha, kvôli ktorému môžu mať farmy menej peňazí na investície.

„Ceny sa však môžu lokálne vyvíjať značne rozdielne v závislosti od miestnych podmienok,“ doplnila firma.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments