Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Matečná: Pokútne mäso z Poľska môže byť aj na Slovensku

Matečná: Pokútne mäso z Poľska môže byť aj na Slovensku
insert_photoTASR

Nie je vylúčené, že pokútne mäso z bitúnku v Poľsku je aj na Slovensku. Uviedla to šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) v reakcii na praktiky poľského bitúnku, ktorý je podozrivý z nelegálneho obchodu s chorým dobytkom.

„Včera som to videla prvýkrát, keď som mala bilaterálne rokovanie s českým (agro)ministrom, ktorý mi ukázal čo sa deje. Vyzvali sme poľského (agro)ministra, aby na to reagoval. Je to nehoráznosť,“ zdôraznila.

Matečná podľa svojich slov nevie, či sa pokútne mäso z Poľska dostalo na slovenský trh.

„Preto vyzývam všetkých, ktorí kupujú mäso zo všelijakých pokútnych predajov po slovenských dedinách. Takémuto predaju často napomáhajú aj starostovia obcí, vytvárajúci priestor na predaj pred obecnými úradmi,“ poznamenala.

„My nevieme vylúčiť, že takéto mäso na Slovensku nie je. Znovu apelujem na spotrebiteľa: Kupujte slovenské potraviny, teda tam, kde to máme ošetrené, kde vieme, že potravina prešla našou kompletnou kontrolou od chovu, cez porážky, cez spracovanie mäsa až na pulty,“ podčiarkla.

Predmetná kauza je podľa Matečnej „škandál, ktorý bude mať určite dohru nielen v samotnom Poľsku, ale bude sa ním zaoberať aj Rada agroministrov EÚ“.

Poľská polícia vyšetruje bitúnok podozrivý z nelegálneho obchodu s chorým dobytkom, ktorého praktiky tajne nafilmoval reportér televízie TVN24. O škandále, ktorý v ostatných dňoch otriasa Poľskom, informovala aj britská stanica BBC. Hlavný poľský veterinár Panel Niemczuk v pondelok uviedol, že reportáž, ktorú uplynulú sobotu odvysielala poľská televízia TVN24, odhaľuje „nelegálne aktivity, aké bitúnok vykonával zámerne v noci, aby sa vyhol úradnému dohľadu“.

Reportér televízie TVN24 zachytil viditeľne choré kravy, ktoré privážali v nákladiakoch na bitúnok, pričom často nevedeli ani stáť na vlastných nohách. Kam po porážke odviezli ich mäso, nie je jasné. Ťažkosti s jeho vystopovaním však podnietili poľské úrady k stiahnutiu viacerých mäsových výrobkov z predaja, priblížila BBC.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
R.Slocík
R.Slocík
29. január 2019 14:33

Tento prípad a podobné v Poľsku nie sú o 2-3 kravách. Pri ich produkcii ide určite o veľké množstvá a na veľké množstvo je potrebný adekvátny odbyt.Vôbec by som sa nečudoval keby takéto mäso (a nielen hovädzie) končilo u nás aj u veľkých spracovateľov, ktorý porážky nemajú a nakupujú všetok… Celý komentár »

jm
jm
29. január 2019 20:47

Ak pani ministerka Matečná vedela o tom že starostovia pomáhajú pri nedovolenom spôsobe predaja mäsa ako že nepostupovala v minulosti proti takémuto postupu. A konkrétne .Ako by si mal nášinec kúpiť slovenské hovädzie mäso keď na slovensku sa HD neporáža. A slovenský spracovatelia ho dovážajú. Ak by to malo aj… Celý komentár »