Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Sladovniam ročne chýba minimálne 60.000 ton sladovníckeho jačmeňa

Sladovniam ročne chýba minimálne 60.000 ton sladovníckeho jačmeňa
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu upozorňuje na chýbajúcu podporu pestovateľov sladovníckeho jačmeňa zo strany štátu. Výkonný riaditeľ združenia Vladimír Machalík poukazuje na skutočnosť, že napriek dobrým podmienkam na jeho pestovanie sladovniam na Slovensku ročne chýba 60.000 až 80.000 ton sladovníckeho jačmeňa. Ten je potrebné dovážať z Českej republiky alebo Maďarska.

Z hľadiska pestovania sladovníckeho jačmeňa je Slovensko významná krajina, ktorá patrí medzi najvýznamnejších exportérov sladu na svete. Slovenské sladovne však každoročne pociťujú jeho nedostatok. Sladovnícky jačmeň pestuje ročne približne 400 pestovateľov na ploche zhruba 115.000 hektárov. Predseda sladovníckej sekcie SZVPS Tomáš Ševčík v tomto roku očakáva päťpercentný nárast pestovateľských plôch oproti minulému roku, predovšetkým u pestovateľských plôch jarného jačmeňa.

“Stále je však priestor na navýšenie pestovateľských plôch v našich podmienkach o 12.000 až 15.000 hektárov,” skonštatoval.

SZVPS združuje sladovne, ktoré pôsobia na Slovensku.

“Na Slovensku funguje 102 pivovarov a sedem sladovní vrátane najväčšej sladovne v strednej Európe. Sladovnícko-pivovarnícky sektor je štvrtým najvýznamnejším sektorom v slovenskom potravinárstve s ročnými tržbami približne 400 miliónov eur,” skonštatoval Machalík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
5. jún 2024 16:09

Ja v tom vidím neschopnosť sladovní a pivovarov. Mali by do toho problému vstúpiť a podielať sa aj finančne a nie vyplakávať.

Dano
Dano
5. jún 2024 23:34
Odpoveď na  Anton Spišák

Sladovnícky jačmeň patrí medzi najziskovejšie plodiny takže to nebude finančný problém, alebo si myslíte, že import z ČR a HU je lacnejší ako náklady na prepravu v rámci SK? Z článku mi to nepríde ako vyplakávanie ale konštatovanie, že sa dokáže na našom trhu umiestniť bez problémov väčšie množstvo kvalitného… Celý komentár »