Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Najväčšie organizácie hovoria o dnešnej demonštrácii ako o proteste bez návrhov a riešení

Najväčšie organizácie hovoria o dnešnej demonštrácii ako o proteste bez návrhov a riešení
insert_photoTASR/AP - Na snímke farmári na traktoroch sa zhromažďujú okolo Atómia počas protestu proti nariadeniam Európskej únie, ktoré zasahujú do záujmov farmárov a chovateľov v utorok 4. júna 2024 v Bruseli.

V Bruseli sa konajú ďalšie protesty poľnohospodárov, do blízkosti známeho bruselského Atómia dorazilo v utorok (4.6.2024) asi 500 traktorov, informoval s odvolaním sa na miestnu políciu belgický denník Le Soir. Protestu, ktorý sa oficiálne začal napoludnie, sa zúčastňujú najmä farmári z Holandska, pripojili sa k nim ale aj Belgičania a Poliaci. Polícia odhaduje počet protestujúcich na 1200. Protest organizuje holandská aktivistická skupina Farmers Defence Force (FDF).

Protestujúci farmári sa s traktormi usídlili priamo na planine pri známej pamiatke v belgickej metropole. Na traktoroch mali umiestnené transparenty ako V tejto krajine už nie sme vítaní či Brusel kradne farmárom pôdu.

Na mieste majú podľa stránok FDF bohatý program od príhovorov až po hudobné vystúpenie. Neskôr by sa mali traktory presunúť aj do európskej štvrte Bruselu, kde sídlia unijné inštitúcie.

Prišiel aj Kaczyński

Poľských poľnohospodárov prišiel do bruselskej metropoly podporiť šéf poľskej protieurópskej a opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

“Sme tam, kde sa rozhoduje o budúcnosti Poľska a Európy, spolu s tými, ktorí sa kvôli chybnej politike EÚ stretávajú s veľkými problémami,” uviedol na twitteri hovorca PiS Rafal Bochenek.

Kaczyński podľa neho v parku pri bruselskom Atómiu popoludní predniesol prejav.

“Prišli sme z Poľska, pretože vieme, že zdroj našich problémov je v Bruseli. Pretože chceme zmeniť – od základov zmeniť – Green Deal (Zelenú dohodu pre Európu),” povedal na proteste v severobruselskej štvrti Laeken agentúre Reuters pestovateľ Damian Murawiec.

Zatiaľ posledný

Najväčšia európska farmárska lobby Copa-Cogeca už skôr uviedla, že sa na dnešnom proteste nezúčastní. Rovnako aj európske združenie poľnohospodárov Via Campesina.

“Odmietame tento pokus malých skupín, ktoré nemajú žiadne konkrétne návrhy, ako riešiť problémy farmárov, privlastniť si túto tému súvisiacu s obavami poľnohospodárov s cieľom presadiť svoje vlastné stranícke záujmy,” uviedol k tomu hovorca združenia.

Dnešný bruselský protest je zatiaľ posledným z dlhej série demonštrácií poľnohospodárov po celej Európe. Farmári sa sťažujú najmä na nedostatočné zárobky, byrokraciu, rastúce náklady aj podmienky pri hospodárení s pôdou.

Európska komisia (EK) už na ich kritiku reagovala a zrušila napríklad niektoré ekologické požiadavky, ktoré na poľnohospodárov doteraz mala v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Na snímke farmári na traktoroch sa zhromažďujú okolo Atómia počas protestu proti nariadeniam Európskej únie, ktoré zasahujú do záujmov farmárov a chovateľov v utorok 4. júna 2024 v Bruseli.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments