Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Agrorezort si nechal schváliť 20 miliónov eur, poľnohospodárom vyplatí 13,5 milióna

Agrorezort si nechal schváliť 20 miliónov eur, poľnohospodárom vyplatí 13,5 milióna
insert_photoautor - tlačová konferencia Viac peňazí na kvalitnejšie slovenské potraviny (10.6.2024).

Výzva s alokáciou dvadsať miliónov eur určená na podporu špeciálnej rastlinnej výroby, rybolovu a akvakultúry bola v štátnom rozpočte krytá sumou len 8 miliónov eur. Poľnohospodári mohli o štátnu pomoc požiadať od 3. do 17. mája 2024 a celkovo tak urobilo 927 subjektov. Aby agrorezort vôbec dokázal uspokojiť všetkých žiadateľov, pôvodných osem miliónov eur bolo aktuálne navýšených.

„Som veľmi rád, že sme našli na ministerstve financií 5,5 milióna eur a dofinancujeme kompletne celý balík pre špeciálnu rastlinnú výrobu na 13,5 milióna eur. Každý, kto podal žiadosť, bude finančne uspokojený,“ uviedol dnes Richard Takáč, minister pôdohospodárstva.

Pre poľnohospodárov žiadali 20 miliónov, krytých mali 8 miliónov

Podpora sa poskytuje ako schéma štátnej pomoci na podporu poľnohospodárskej prvovýroby, rybolovu a akvakultúry v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine. Slovensko požiadalo Európsku komisiu 19. marca 2024 o schválenie tohto typu kompenzácie a EK následne 9. apríla 2024 doručila kladné rozhodnutie o našej žiadosti.

Ministerstvo pôdohospodárstva napríklad žiadalo eurokomisiu o schválenie celkovej výšky podpory na úrovni 20 miliónov eur, čo mu bolo aj odobrené. Následne Pôdohospodárska platobná agentúra vyzvala žiadateľov, aby si od 3. do 17. mája 2024 požiadali o finančné prostriedky vo výzve. Schéma štátnej pomoci počítala s alokáciou 20 miliónov eur.

Prezentácia MPRV SR – Tlačová konferencia agrorezortu (14.3.2024).

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč, pritom ešte na tlačovej konferencii 14. marca 2024 informoval, že na podporu poľnohospodárskej prvovýroby a akvakultúry je zo 60,45 miliónov eur štátnej pomoci vyčlenených presne 8 miliónov eur. Prečo rezort pôdohospodárstva žiadal Európsku komisiu o schválenie podpory vo výške 20 miliónov eur a následne takúto výšku štátnej pomoci uvádza aj v schéme, nie je úplne zrejmé.

„Pomoc je možné poskytnúť v rámci opatrenia od oznámenia rozhodnutia Komisie do 30. júna 2024,“ uvádza list Európskej komisie.

Z listu Európskej komisie

Minister Richard Takáč na dnešnej tlačovej konferencii v cibuľovom sklade v okrese Galanta prisľúbil, že poľnohospodári budú mať peniaze na bankovom účte do polovice júla 2024.

„Navýšenie štátnej pomoci je jedným z pozitívnych signálov pre pestovateľov, aby sa venovali produkcii nedostatkových komodít,“ uviedol Jozef Šumichrast, predseda Zemiakárskeho a zeleninárskeho zväzu.

Slovensko prostredníctvom štátnej pomoci podporí oblasti rastlinnej výroby, kde domáca miera sebestačnosti nedosahuje ani 50 percent. V prípade zakrytých plôch môžu pestovatelia získať podporu na energeticky intenzívne plodiny ako paradajky, zeleninová paprika, uhorky nakladačky a uhorky šalátové vo výške 15 tisíc eur na hektár zakrytej plochy. Pri energeticky menej intenzívnych plodinách je suma polovičná.

Podporu v sume 655,67 eura na hektár získajú pestovatelia ovocia v intenzívnom pestovaní. Vinohrady v ekologickej a integrovanej produkcii získajú 576,23 eura na hektár. Nad 300 eur sa podpora šplhá aj pri zelenine a zemiakoch. Najnižšia subvencia je pri strukovinách – v sume 69,58 eura.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - tlačová konferencia Viac peňazí na kvalitnejšie slovenské potraviny (10.6.2024).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments