Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Eurokomisia sa opäť bude zaoberať dvojakou kvalitou

potraviny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Po tom, ako Rakúsko pred časom zhodilo tému dvojakej kvality potravín v Európe zo spoločného rokovacieho stola, sa problematika opäť na rokovania vráti.

„Keďže predsedníctvo teraz vedie Rumunsko, požiadala som rumunského ministra, aby opäť vrátili túto tému na stôl, požiadali sme spoločne ministrov, aby tému opäť zaradili na Radu ministrov a to sa aj stalo,“ uviedla Gabriela Matečná, podľa ktorej Rada ministrov o dvojakej kvalite diskutovala aj na januárovom rokovaní.

„Dvojaká kvalita je opäť zaradená na stôl rady ministrov. Spolu s rumunským ministerstvom a tretinou členských krajín, ktorých spotrebitelia majú problém s dvojakou kvalitou, sa budeme snažiť, aby sme tento proces doviedli do legislatívneho konca čo najskôr,“ dodala Matečná.

Eurokomisia už vykonala testy potravín v ôsmych členských štátoch, kde sa v 60 vzorkách potvrdila dvojaká kvalita až v tretine. Pripravujú sa aj ďalšie testy.

Rezort zvažuje, že poženie spoločnosti s dvojakou kvalitou pred súd

„Ďalším krokom bude, že komisia zrealizuje testovanie ďalších 140 výrobkov už v 19 členských krajinách. My vieme, ako tie predbežné výsledky vyzerajú a musím prejaviť počudovanie nad tým, že napriek tomu, že túto tému komunikujeme už druhý rok, mnohí doposiaľ aplikujú svoju prax a na naše trhy dovážajú výrobky s výrazne nižšou kvalitou, ako v iných členských krajinách,“ vyjadril sa Milan Lapšanský zo sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR.

Rezort zvažuje, že v budúcnosti poženie spoločnosti, u ktorých sa dvojaká kvalita potvrdí, aj pred súd.

„Zároveň eurokomisia odporúča, aby sme posilnili kompetencie úradov, ktoré majú na starosti ochranu spotrebiteľov. Chcú týmto úradom dať dodatočnú silu na to, aby mohli uložiť účinné, primerané a odradzujúce sankcie. V tomto prípade sa uvažuje o tom, že maximálna pokuta v prípade takéhoto konania výrobcov  bude až do výšky 4 percent z ročného obratu danej spoločnosti v krajine, kde sa dvojaká kvalita potvrdí,“ dodal Lapšanský.

Nová legislatíva by mala prísť na stôl po zverejnení konečnej správy z kontrol potravín, ktoré na dvojakú kvalitu testuje technické stredisko GRS európskej komisie. Správu by mali zverejniť ešte v tomto štvrťroku.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments