Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Legislatíva Z ekonomiky

Nové povinnosti pre nájomcov poľnohospodárskych pozemkov

pozemky

Nájomcom poľnohospodárskych pozemkov vznikli nové povinnosti. Tie si musia splniť do konca mesiaca.

„Nájomca je povinný viesť a uchovávať evidenciu o dohodnutom a zaplatenom nájomnom za pozemky podľa katastrálnych území k 31. decembru a údaje a informácie z tejto evidencie poskytnúť okresnému úradu každoročne do 31. januára nasledujúceho roku. Ide o novú povinnosť, kedy sa prvýkrát údaje za rok 2018 musia doručiť na okresné úrady do 31.1.2019,“ pripomenul Michal Feik z tlačového oddelenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Nájomcovia pôdy tak musia do konca tohto mesiaca okresným úradom doručiť informácie zo svojej evidencie o dohodnutom a zaplatenom nájomnom za minulý rok, teda rok 2018. Tieto údaje musia poskytnúť za každé katastrálne územie. Urobiť tak môžu buď v listinnej podobe priamo na úradoch, alebo aj elektronicky. Na základe poskytnutých údajov bude možné určiť obvyklú výšku nájomného za poľnohospodársku pôdu. Vypočíta sa z priemerného nájomného na jeden hektár pôdy.

Výhrady k administratívnej náročnosti zatiaľ nie sú

„Evidencia dohodnutého a zaplateného nájomného pri poľnohospodárskej pôde sa bude členiť na ornú pôdu, trvalé trávne porasty a poľnohospodársku pôdu s trvalými porastmi. Posledná kategória trvalých porastov zahŕňa napr. chmeľnice, vinice, ovocné sady, škôlky pre ovocné dreviny alebo okrasné dreviny, porasty špargle a porasty drobného ovocia,“ uviedol rezort.

Povinnosť viesť evidenciu existovala v zákone už v minulosti, do minulého roka však neexistovala vyhláška, ktorá by upravovala podrobnosti. Tá vstúpila do platnosti vlani v lete. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v rámci nej presadila viacero pripomienok. Výhrady mala napríklad aj k spôsobu výpočtu obvyklej výšky nájomného. Na jej podnet sa preto úradom musia predkladať aj výmery, na ktoré sa nájomné vzťahuje, nielen samostatné sumy zaplateného nájomného. Komora totiž argumentovala aj možným zneužitím nedostatkov, ktoré podľa nej vyhláška mala.

„Nateraz nám žiadny člen neavizoval výhrady smerujúce napríklad k nadmernej administratívnej náročnosti. Neevidujeme žiadne problémy,“ uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Nájomcovia musia údaje poskytovať okresným úradom v tabuľkovej forme. Formulár možno nájsť aj na internetovej stránke agrorezortu.

„Návrh sme konzultovali s jedným z poskytovateľov geografických informačných modulov ktorý uviedol, že v rámci jeho systému budú mať zákazníci možnosť na základe svojich existujúcich elektronických evidencií nájomných zmlúv generovať prílohy v zmysle návrhu vyhlášky. Prechod na novú evidenciu by pre nich mal znamenať iba minimálnu administratívnu náročnosť. Takže tí nájomcovia, ktorí využívajú konkrétny informačný modul Skeagis určený na vedenie evidencie, by nemali mať problém s plnením povinnosti,“ dodala Jana Holéciová z SPPK.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. blank
  Jozef Vrabec
  11. januára 2019

  Zatil nemam čo.

  Odpovedať
 2. blank
  jm
  11. januára 2019

  Táto správa má dobrú návštevnosť už vyše 1100. Len či má aj nejaký význam okrem nezmyselného ohlásenia. Nakoľko sa vypočíta z priemerného nájomného na jeden hektár pôdy.

  Odpovedať
 3. blank
  Nina
  15. januára 2019

  A kde konkretne treba ten formular poslat? Je nejaky zoznam emailovych adries zberatelov tychto udajov za jednotlive okresy?

  Odpovedať
 4. blank
  realista
  15. januára 2019

  re: Nina treba sa “ preklikať“ podľa okresu

  https://www.minv.sk/?miestna_statna_sprava

  Odpovedať
 5. blank
  jm
  15. januára 2019

  Dnes som to skúšal ako odporúčaš ale to nešlo. Tak som volal priamo na OÚ pán ktorý to má na starosti ma usmernil ako mám postupovať. Priamo na OÚ to nejde ale zadaj si vo vyhľadávači SUMÁRNE ÚDAJE Z EVIDENCIE NÁJOMNÉHO v ponuke si otvor stránku MPRV a v prílohe sa nachádza uvedený formulár.Po vyplnení ho treba doručiť .Spôsob zaslania si pre istotu over na OÚ ako to funguje konkrétne u vás. Opäť detailne prepracovaná vec ktorá ťa vôbec nezaťaží. http://www.mpsr.sk/index.php

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.