Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

Agrorezort zverejnil priemerné výšky nájomného poľnohospodárskej pôdy

blank

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v spolupráci s okresnými úradmi zverejnilo priemerné výšky nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy. Údaje o obvyklej výške nájomného sú zverejnené podľa jednotlivých katastrálnych území. Informoval o tom Michal Feik Z MPRV SR.

„Jednou z priorít nášho rezortu počas tohto volebného obdobia je vniesť poriadok do užívacích a vlastníckych vzťahov viažucich sa na poľnohospodársku pôdu. Za uplynulé tri roky sme prišli s viacerými systémovými riešeniami. Pripravili sme veľkú novelu zákona o nájme o poľnohospodárskej pôdy, ktorá zamedzuje špekuláciám s nájmom pôdy a zlepšuje vlastníkom prístup k pôde. Spustili sme komplexné pozemkové úpravy, ktoré budú riešiť rozdrobenosť pozemkového vlastníctva. Pokračujeme ďalej. Novinkou, ktorá vstúpila do platnosti tento rok, je zverejnenie priemerného nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy. Významne pomôže majiteľom pôdy, aby pri uzatváraní nájomných zmlúv nešli pod cenu,“ vysvetlila Gabriela Matečná (SNS), šéfka MPRV SR.

Novela zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov stanovila pre nájomcov novú povinnosť, podľa ktorej sú povinní viesť a uchovávať evidenciu o dohodnutom a zaplatenom nájomnom za pozemky podľa katastrálnych území k 31. decembru. Údaje a informácie z tejto evidencie boli povinní poskytnúť okresnému úradu do 31. januára. Údaje z formulárov boli následne použité na stanovenie obvyklej výšky nájomného za rok 2018 pre každé katastrálne územie v SR, ktorá sa vypočítala ako priemerná výška nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy pri prevádzkovaní podniku pre každé katastrálne územie osobitne. Obvyklá výška nájomného sa bude určovať a zverejňovať každoročne.

Agrorezort vyhodnotil aj najčastejšie chyby

„Zverejnenie obvyklého nájomného chráni majiteľov poľnohospodárskej pôdy pred neprimerane nízkymi cenami a tiež poskytuje nájomcom odrazový mostík pre stanovenie ceny nájmu. Všetky nové návrhy zmlúv už musia obsahovať cenu, ktorá je minimálne na úrovni obvyklej výšky nájomného platnej pre dané katastrálne územie. Ak nájomca navrhne nižšiu cenu ako obvyklú, vlastník môže takúto cenu odmietnuť. Odporúčame všetkým majiteľom pozemkov, aby si pred uzavretím každej novej zmluvy skontrolovali obvyklé nájomné, ktoré je zverejnené na stránke ministerstva pôdohospodárstva,“ upozornila Matečná.

Agrorezort vyhodnotil aj najčastejšie chyby a nedostatky pri vypĺňaní formulárov zo strany nájomcov. Išlo o duplicitne podané formuláre jedného nájomcu pre to isté katastrálne územie s rôznymi údajmi či neúplné údaje vo formulároch, keď boli napríklad vyplnené len údaje o prenajatej výmere, ale údaje o dohodnutom alebo zaplatenom nájomnom nie.

Problémom podľa MPRV boli aj nesprávne uvedené výmery prenajatej poľnohospodárskej pôdy alebo nesprávne uvedené hodnoty dohodnutého alebo zaplateného nájomného, prípadne oboch. Okresné úrady v takýchto prípadoch vyzývali nájomcov na nápravu a predloženie nových, opravených, respektíve doplnených sumárnych údajov. Údaje o obvyklej výške nájomného podľa jednotlivých katastrálnych území za rok 2018 sú zverejnené na stránke: http://www.mpsr.sk/ovn2018.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

5 komentárov

 1. blank
  jozef R.
  5. júla 2019

  Zase len zavádzania zo strany pani ministerky. Tzv. „obvyklé nájomné“ nie je nič iné, ako objednané a zákonom posvätené okrádanie vlastníkov prenajatých pozemkov. Za OP v katastri družstvo platí 28€/1ha ročne, za TTP iba 10€/1ha. Desať rokov tá istá suma. Po desiatich rokoch má družstvo prednostné právo nájmu, minimálne na 5 rokov pri zmluve na dobu neurčitú, samozrejme za nahlásené „obvyklé nájomné“, čiže 28, resp. 10€/1 ha. Keby ten zákon vydržal, tak ešte vnuci mojich vnukov budú dostávať tú istú sumu, čiže družstvu budú pôdu prenajímať pri ročnej inflácii povedzme 2,6% za pánboh zaplať. Samozrejme, pri nájme od SPF, ktorý pôdu nevlastní, iba spravuje štátnu alebo nezistených vlastníkov sa na navyšovanie nájmu o ročnú mieru inflácie nezabudlo. To iba pri vlastníkoch pôdy. Podobne je to aj pri vrátení daní. Keď sa vlastník nejakým zázrakom k svojej pôde dostane, doterajší nájomca má nárok na vrátenie pomernej časti zaplatenej dane, teda zvyčajne za mesiace september-december. Samozrejme na pomernú časť priamej platby LPIS na plochu od doterajšieho nájomcu ani náhodou. Bolo by lepšie, keby pani ministerka nerobila z občanov hlupákov a nevydávala tento zákon – boľševický paškvil, za niečo úžasné v prospech vlastníkov pôdy. Koniec koncov, zase to bude mať len kontraproduktívne následky, rovnako ako zákon 140/2014. Nikto nebude chcieť prenajímať, každý kto nehodlá hospodáriť, bude chcieť predať. Komu ? Tomu kto dá najviac. Dánom, Číňanom a Holanďanom.

  Odpovedať
 2. blank
  jm
  5. júla 2019

  Pán Jozef Určite pri minimálnej snahe by ste problém výšky nájmu dokázali vyriešiť. Ale spýtam sa . Ak ste vlastníkom respektívne spoluvlastníkom parciel o malých výmerách od niekoľko štvorcových metrov až po niekoľko hektárov. A sú roztrúsené po katastri ako by ste ich vedeli bez scelenia prenajať niekomu inému ? Preto si myslím že nie zverejnenie OVN Vám pomohlo ale konečne po nátlaku aj traktorovej návštevy hlavného mesta sa ľady pohli a začne sa so sceľovaním niečo robiť. Taká malá záležitosť totiž dokázala naštartovať aj ľudí na ministerstve. Prečo asi? Bola možnosť využitia za týmto účelom aj peňazí z Eurofondov. Prečo už 10 rokov nemal nik snahu riešiť túto problematiku sa treba opýtať kompetentných ktorý sú za to zodpovedný. Lebo ani vyhlásenie Vlády SR 20-30 ročné obdobie pre mnohých neprinesie nič pozitívne. Komu tento marazmus asi vyhovoval? Ak budete vlastníkom respektívne spoluvlastníkom keď aj 3 ha parcely ale nie nejakých omrviniek tak si nájdete nájomcu ktorý Vám ponúkne určite viac. Konkurencia pri získavaní pôdy je dostatočne veľká. Najhoršie je to v katastroch s nízkou bonitou pôdy kde nechce nikto hospodáriť ,potom kde sú spomínané malé výmery parciel a v konečnom dôsledku aj tam kde má možnosť podnikať veľkofarma ktorá prebrala v celku pôvodné SŠM alebo JRD. Totiž práve im nahráva nechuť úradníkov riešiť tento problém. Mňa najviac mrzí že o niekoľko rokov možno budeme Slovensko nejakou kolóniou či už Číny alebo nejakého iného štátu. Lebo dnes pôda je tovar a ten sa predáva ako niečo čo dokážete vyrobiť na páse v závode v potrebnom množstve . Možno v budúcnosti pri zostávajúcich 40 % vo vlastníctve občanov SR sa aj v tomto prípade niekto zodpovedný zobudí.

  Odpovedať
 3. blank
  Peter
  7. júla 2019

  Je dobre, ze sa to konecne zverejnilo. Vsetci dobre vieme, ze je to o vzajomnej komunikacii a vnimani potrieb vsetkych zucastnenych. A da sa to. Po Slovensku mame mnoho pozitivnych prikladov, ako sa v katastri vieme dohodnut, mali, stredni, velki aj vlastnici s obhospodarovatelmi.

  pan JM – skuste sa pozriet, kedy bolo odstartovane obstaravanie na pozemkove upravy z eurofondov – sledujem to, pretoze v jednom z tych katastrov posobim. Rok pred vami spominanymi „farmarskymi protestami s komparzistami“. Tieto aktivity osob z vychodu rozostvavaju polnohospodarov medzi sebou a nepolnohospodari si pri zmienke o nas vsetkych klepu na celo.

  Samozrejme vsade sa najdu aj nespratnici, ale iniciativa F. Oravca a ta jeho skupina neprinasa nic dobre. Neviem do akej miery je v tom jeho osobny zaujem, hovori sa totiz o jeho snahe ziskat spat vodnu elektraren, na ktoru dal uplatky vtedy este vtedajsiemu statnemu tajomnikovi Smeru Zigovi, ktoreho si pozval aj na oslavu 40tky a napisal ju na bieleho kona. Ten kon sa F. Oravcovi vzburil a rozhodol sa z toho vytazit a predal ju. F. Oravec tak prisiel o par milionov eur a teraz sa to snazi oklukou cez polnohospodarstvo ziskat spat.

  Skusme komunikovat konstruktivne. Nenavistou, ohovaranim a pluvancami na vsetky strany nasu situaciu nezlepsime. Jedina cesta je rozpravat sa a hladat spolocny zaujem. Nikto z nas nechce, aby nas tu prevalcovali Dani, ci Rakusania.

  Odpovedať
 4. blank
  jm
  9. júla 2019

  Pán Peter .Ak je pravda čo ste uviedli tak ten pán tajomník už mal dávno kysnúť v chládku . Možno vďaka vládnucej svolči tomu tak nie je. A ak nie ,tak táto spoločnosť sa dostane vďaka podobným kauzám do r..i a nie k prosperite. Čo sa týka toho uvedeného koňa tak to je blud ktorému možno neuverí ani ten kôň sám. Práve preto mnohý sú pod pažiťou a dnes ich vykopávajú ako archeologický materiál. Toho koňa môžete kľudne pasovať na kráľa lebo také pod pásovky sa bežne nedejú.Skôr naopak. Ak koník neposlúcha tak je utratený. Skúste opísať akou okľukou cez poľnohospodárstvo sa to pán Oravec snaží získať späť uvedenú elektráreň . A o akú sa vlastne jedná. Alebo je to opäť JBP?

  Odpovedať
 5. blank
  jm
  9. júla 2019

  Petícia za splnenie požiadaviek slovenských farmárov sformulovaných v tzv. Košickej výzve Vládou SR
  orúčam prečítať

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.