Deväťstokilogramové býky slovenského strakatého dobytka alebo problémy s finančnými tokmi pri zabezpečení jarných prác. Také sú dôsledky slintačky a krívačky na farmách v okruhu do desiatich kilometrov od ohnísk nákazy, ktoré producentov ovplyvnia ešte aj o niekoľko rokov. Chovateľom sa narúša výrobný proces či dlhodobo budované vzťahy. Dotknutí poľnohospodári už netrpezlivo čakajú na uvoľnenie opatrení, čím sa spustí prirodzený kolobeh na farmách, kde testovanie zvierat veterinármi prebieha v týždenných intervaloch. Od posledného potvrdeného prípadu výskytu slintačky a krívačky v Jurovej ubehol viac ako mesiac.
Na farme v Dolných Semerovciach v okrese Levice bol potvrdený africký mor ošípaných. Dánska poľnohospodárska spoločnosť Pigagro príde o 18.458 výkrmových ošípaných. Ich nevyhnutná depopulácia sa začína v pondelok, informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Vedenie spoločnosti sa k vzniknutej situácii a škodám vyjadrovať nechce.
V Česku opäť hrozí katarálna horúčka oviec. Štátna veterinárna správa preto od 1. mája stanovila pásmo, z ktorého bude okrem iného obmedzený presun zvierat. Zahŕňa asi dve tretiny Českej republiky, zasiahne do desiatich krajov. Zatiaľ do neho nespadá východná časť krajiny. ČTK o tom dnes (30.4.2025) informoval hovorca SVS Petr Vorlíček.
Dlhoročný producent bio mlieka a spoluzakladateľ odbytovej organizácie Biotatry, Farma Východná, pred rokom vystúpil z ekologického režimu, čo sa týka produkcie mlieka a mliečnych výrobkov. Farma patrí do siete firiem britského investora Tatra Forest Slovakia, ktorý prišiel na Slovensko v roku 2008 s úmyslom venovať sa ekologickému poľnohospodárstvu. Postavil na nohy zadlžené družstvo vo Východnej a v roku 2011 ho doviedol do ekologického režimu.
Slovensko počíta s výraznejším uvoľňovaním reštrikcií v súvislosti s nákazou slintačky a krívačky v chovoch okolo 7. až 10. mája, ak sa dovtedy nevyskytne ďalší prípad tohto vysoko infekčného ochorenia hovädzieho dobytka a ďalších párnokopytníkov. Novinárom to v štvrtok (24.4.2025) povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Zatiaľ posledné, šieste ohnisko nákazy, úrady na Slovensku potvrdili 4. apríla.
Geologický výskum o vhodnosti vojenského objektu v Leviciach na zakopávanie usmrtených zvierat v súvislosti s výskytom nákazy slintačky a krívačky neexistuje. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá svoje tvrdenie doložila vo štvrtok v Leviciach vyjadrením Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
Riziko zavlečenia slintačky a krívačky do českých chovov je naďalej vysoké, vírus dokáže v priaznivých podmienkach prežiť týždne až mesiace a šíri sa na veľké vzdialenosti. Preventívne opatrenia zavedené kvôli riziku šírenia nákazy preto musia pokračovať, vyzvala dnes štátne úrady Agrárna komora Českej republiky. Požaduje, aby sa dôsledne kontrolovali všetky autá vrátane osobných, ktoré prichádzajú zo Slovenska do Česka. Komora o tom dnes informovala v tlačovej správe.
Produkcia jahňacieho mäsa v Českej republike od roku 2019 klesá. Zatiaľ čo pred šiestimi rokmi dosiahla zhruba 150 ton, vlani sa podľa Českého štatistického úradu (ČSÚ) jednalo o 58 ton. V spomínanom období klesali tiež početné stavy oviec, v posledných dvoch rokoch ale mierne narastajú. Záujem o jahňacie mäso je však medzi Čechmi nízky, výnimku tvorí veľkonočné obdobie, keď obchodníkom rastú predaje až o desiatky percent. Nižší záujem o jahňacie mäso je v Česku spôsobený malou tradíciou konzumácie a vysokou cenou mäsa. Vyplýva to z odpovedí odborníkov, ktorých ČTK oslovila.
V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1842 čiernych chovov. Uviedol to na brífingu vo Vajnoroch minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) so zástupcami Ministerstva vnútra SR, Ministerstva obrany SR, bezpečnostných a záchranných zborov SR.
Vyplácanie priamych platieb za rok 2024 malo prebehnúť hladko a preddavky mali získať aj poľnohospodári v kontrolách. Taký bol prísľub rezortného ministra v polovici októbra. Realitou je, že katastrofálny systém vyplácania priamych platieb z roku 2023 sa vlani nezopakoval a mnohí poľnohospodári získali časť platieb ešte pred obvyklým decembrovým termínom. Stále sú ale agrosubjekty, ktoré si na dotačné prostriedky z minulého roka zatiaľ nesiahli. Jedným z nich je z hľadiska úžitkovosti na dojnicu najproduktívnejšia slovenská farma, ktorá dnes počíta každé euro. Na jednej strane tak realizujú opatrenia, aby uchránili svoj chov pred slintačkou a krívačkou, na druhej strane si na to musia požičať. Nedostali zálohu a ich problém zatiaľ nevyriešila ani kontrola platobnej agentúry, ktorá u nich prebehla v novembri a jej výsledky majú v rukách od februára tohto roka.
Na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe (ŠVPS) SR sa za posledné dni zaregistrovalo asi 1600 čiernych chovov. Uviedol to v piatok na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) v reakcii na opozičnú kritiku. Štát vyzval malých chovateľov, aby chýbajúcu registráciu chovov vykonali do stredy (9. 4.).
Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále. Dôvodom je intenzívny kontakt farmy s potvrdeným ohniskom nákazy slintačky a krívačky. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa SR.
Nie je vylúčené, že variant vírusu slintačky a krívačky, ktorý sa šíri v Maďarsku a na Slovensku, vytvorili v laboratóriu. Túto informáciu uviedol Gergely Gulyás, vedúci Úradu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána na štvrtkovom brífingu a zopakoval ju aj maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy. Podľa oboch ide o hypotézu na základe informácií zo zahraničného laboratória, ktoré ani jeden z nich nemenoval, vraj čakajú na detailnejšie informácie.
Najkomentovanejšie za 7 dní