Aktualizované 15.4.2025: Boli v kontrole, súhlasia s pochybeniami, no stále sú bez peňazí. Teraz by sa pritom zišli!

Vyplácanie priamych platieb za rok 2024 malo prebehnúť hladko a preddavky mali získať aj poľnohospodári v kontrolách. Taký bol prísľub rezortného ministra v polovici októbra. Realitou je, že katastrofálny systém vyplácania priamych platieb z roku 2023 sa vlani nezopakoval a mnohí poľnohospodári získali časť platieb ešte pred obvyklým decembrovým termínom. Stále sú ale agrosubjekty, ktoré si na dotačné prostriedky z minulého roka zatiaľ nesiahli. Jedným z nich je z hľadiska úžitkovosti na dojnicu najproduktívnejšia slovenská farma, ktorá dnes počíta každé euro. Na jednej strane tak realizujú opatrenia, aby uchránili svoj chov pred slintačkou a krívačkou, na druhej strane si na to musia požičať. Nedostali zálohu a ich problém zatiaľ nevyriešila ani kontrola platobnej agentúry, ktorá u nich prebehla v novembri a jej výsledky majú v rukách od februára tohto roka.
„Prísľub bol, že dostaneme podpory aj tí, čo sme v kontrolách. To bol aj náš prípad, no zálohu sme nedostali. Odvtedy fungujeme na kontokorentných úveroch a mesačne len na úrokoch platíme tisíc eur,“ hovorí Ján Regec, konateľ spoločnosti Zemedar, ktorá hospodári v okrese Poprad.
Na tlačovej konferencii v polovici októbra 2024 bolo pritom prisľúbené, že preddavky na priame platby dostanú všetci poľnohospodári, ktorí splnili podmienky. A to Zemedar splnil.
„Prvýkrát v histórii zavádzame to, že 50-percentný preddavok z priamych platieb dostanú aj poľnohospodári, ktorí sú v kontrolách. Čiže každý poľnohospodár, ktorý splnil všetky požiadavky z hľadiska podania žiadosti o priame platby a spĺňa všetky kritériá, aj ten, kto je v kontrole, dostane 50 percentný preddavok,“ uviedol na tlačovej konferencii 18. októbra 2024 Richard Takáč, minister pôdohospodárstva.
Kontrola
Osemnásťstranová správa z kontroly na mieste poskytuje desiatky odrážok, čo všetko platobná agentúra v spoločnosti Zemedar 13. novembra 2024 kontrolovala. Správa z kontroly bola poľnohospodárom doručená 19. februára 2025 a konštatuje dve pochybenia.
Z hľadiska uplatňovania ekoschém má dosahovať šírka biopásu 12 metrov a prípustná tolerancia nesmie prekročiť 5 percent. V prípade Zemedaru bola, podľa správy z kontroly, odchýlka väčšia.
„Sme si vedomí porušenia, že na časti biopásu bola jeho šírka naozaj užšia. O koľko sme našu povinnosť porušili nevieme, ale súhlasíme so stanoviskom platobnej agentúry. Sme si vedomí porušenia a čakáme za to sankciu,“ uvádza Ján Regec.
Druhé pochybenie, ktoré platobná agentúra konštatuje je v súvislosti s porastom bielkovinových plodín. Kontrola konštatuje, že poľnohospodár nakúpil na 22 hektárov pôdy 650 kilogramov osiva a vysial ho takmer 26 kilogramov na hektár, čím prekročil minimálnu hranicu výsevku na hektár viac ako štvornásobne.
„Kontrola bola realizovaná tri roky od vysiatia ďateliny a tá postupne z pôdy ustupuje. Je to prirodzené a kontrola na základe ortofotosnímok na troch blokoch konštatuje, že počet jedincov bol malý a porast slabo zapojený. Bielkovinové plodiny tak boli preklasifikované na trávy. Aj s týmto verdiktom súhlasíme, nemáme s tým žiadny problém, len žiadame, aby sa veci pohli vpred. Nedostali sme zálohu, nedostali sme riadnu podporu,“ hovorí Ján Regec.
Najvyššia úžitkovosť na Slovensku
Farma Zemedar ukazuje, ako sa dá pristupovať k zvieratám alebo k takej maličkosti, ako je vzhľad hospodárskeho dvora. Okolie objektov živočíšnej výroby je upravené a v udržiavaných stavbách sú ustajnené špičkové zvieratá. Najmä ich zootechnický prístup a kvalitné objemové krmivá (aj keď so slabým zapojením ďateliny do porastu) ich držia na prvom mieste v slovenskej mliečnej úžitkovosti.
Orientujú sa na čierny holstein, najprodukčnejšie plemeno našich fariem. Ich 155 dojníc dosiahlo vlani priemernú úžitkovosť na dojnicu a rok na úrovni 14 133 kilogramov mlieka. Mimochodom, od druhej slovenskej farmy v poradí ich delí takmer 800 kilogramov na dojnicu. Dúfajú, že sa nestane nič také, aby z prvovýroby mlieka vypadli. Ich základným zdrojom príjmu je mlieko.
„Realizujeme opatrenia proti slintačke a krívačke a práve v tomto období by nám vyplatenie platieb za rok 2024 pomohlo. Všetko nakupujeme z cudzích zdrojov a z toho čo si zarobíme na mlieku. O problémoch, ktoré zažíva každý poľnohospodár nemusíme veľa hovoriť. Objednávku na dezinfekčné rohože, ktorú sme mali zaplatenú dva týždne, nám pred časom zrušili. Našli sme nové riešenie, ktoré ponúkla popradská Tatravagónka,“ hovorí Regec.
Dnes dezinfikujú, tak ako všetci poľnohospodári každé mliekarenské vozidlo prichádzajúce do areálu, obmedzili prácu veterinára na minimum a inseminátora úplne.
Aktualizované:
Zástupca spoločnosti Zemedar Poprad nás informoval, že v utorok (15. apríla 2025) mu bolo doručené rozhodnutie o pridelení podpôr za rok 2024.
Nie sú sami.
To su uz co za kriteria alebo vymysli zo strany PPA To tato vlada alebo tato firma ppa chce znicit vsetko co kus funguje na tomto slovensku