Počet prípadov afrického moru ošípaných (AMO) sa k 20. augustu zvýšil o jeden prípad domáceho chovu v obci Brehov v okrese Trebišov a o dva prípady u diviakov. Informoval o tom na tlačovej besede v Bratislave ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.
V nadväznosti na potvrdenie afrického moru ošípaných na území Slovenskej republiky v chovoch domácich ošípaných a u diviačej zveri, ktorý predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie zvierat, v súlade so zákonom o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a v nadväznosti na utorkové zasadnutie Národnej expertnej skupiny pre africký mor ošípaných za účasti podpredsedníčky vlády a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriely Matečnej, hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky vydáva nariadenie pre všetkých užívateľov poľovných revírov na území SR.
Africký mor ošípaných (AMO) na území Slovenska diagnostikovali aj u diviaka. Miesto nálezu je v poľovnom revíri v katastri obce Svätuše v okrese Trebišov.
Po obci Strážne je zasiahnutý už aj susedný Veľký Kamenec. Ošípaná uhynula počas víkendu 30.7.2019. Vzorka bola zaslaná na laboratórne vyšetrenie do národného referenčného laboratória pre AMO na veterinárnom ústave vo Zvolene v rámci programu systému dohľadu a monitorovania afrického moru ošípaných. Tu bolo potvrdené, že príčinou úhynu bolo infikovanie vírusom afrického moru ošípaných.
Kríza producentov bravčového mäsa v Číne, ktorá od minulého leta zápasí s africkým morom ošípaných, otvára nebývalé možnosti pre chovateľov hydiny, najmä kačíc. Farmy výrazne zvyšujú produkciu a tento rok počítajú s rekordným ziskom, keďže firmy zabezpečujúce stravovanie v závodoch, školách či armáde, zvyšujú objednávky na hydinové mäso s cieľom zaplátať výpadky v dodávkach bravčového.
Najkomentovanejšie za 7 dní