Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Zaujímavosti Zo sveta

Voľnému pohybu diviakov v Európe bránia čoraz častejšie ploty

Voľnému pohybu diviakov v Európe bránia čoraz častejšie ploty

Sasko dnes začalo na hranici s Poľskom stavať bariéru, ktorá má spolkovú krajinu ochrániť pred šírením afrického moru ošípaných. Informoval o tom server denníka Sächsische Zeitung. V závere minulého roka začalo viac ako sto kilometrov dlhý plot na svojej východnej hranici stavať tiež susedné Brandenbursko.

Prvý plot dlhý 4,5 kilometra postavili dnes robotníci pri brehoch rieky Lužická Nisa medzi hranicou Saska s Brandenburskom a zámockým parkom v Bad Muskau. Bariéra má sťažiť diviakom, ktoré by mohli byť nakazené africkým morom, prechod z Poľska na saské územie. Na elektrický ohradník budú správcovia vešať pachové odpudzovače.

Podľa saskej ministerky Petry Köppingové sa v Drážďanoch rozhodli výstavbou plota podporiť úsilie Brandenburska, ktoré už na konci minulého roka začalo samo stavať 120 kilometrov dlhý plot pozdĺž svojej časti hranice s Poľskom.

Posledný diviak u ktorého v Poľsku zistili africký mor, bol nájdený asi dvadsať kilometrov od nemeckej hranice.

Bariéru na svojej hranici s Nemeckom ako ochranu pred infikovanými diviakmi na konci minulého roka dostavalo Dánsko, ktoré s výstavbou začalo vlani vo februári.

Okrem Poľska je nákaza rozšírená tiež na Ukrajine, Maďarsku alebo v Pobaltí. Postihnuté bolo aj Česko, ktoré je ale od vlaňajšieho apríla oficiálne krajinou bez afrického moru ošípaných.

V Nemecku doteraz žiadny prípad choroby zistený nebol. Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie ošípaných. Vakcína neexistuje, nakazené zvieratá sa neliečia a musia sa usmrtiť. Pre ľudí vírus nie je nebezpečný.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1589 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.