Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Voľnému pohybu diviakov v Európe bránia čoraz častejšie ploty

Voľnému pohybu diviakov v Európe bránia čoraz častejšie ploty
insert_photoTASR

Sasko dnes začalo na hranici s Poľskom stavať bariéru, ktorá má spolkovú krajinu ochrániť pred šírením afrického moru ošípaných. Informoval o tom server denníka Sächsische Zeitung. V závere minulého roka začalo viac ako sto kilometrov dlhý plot na svojej východnej hranici stavať tiež susedné Brandenbursko.

Prvý plot dlhý 4,5 kilometra postavili dnes robotníci pri brehoch rieky Lužická Nisa medzi hranicou Saska s Brandenburskom a zámockým parkom v Bad Muskau. Bariéra má sťažiť diviakom, ktoré by mohli byť nakazené africkým morom, prechod z Poľska na saské územie. Na elektrický ohradník budú správcovia vešať pachové odpudzovače.

Podľa saskej ministerky Petry Köppingové sa v Drážďanoch rozhodli výstavbou plota podporiť úsilie Brandenburska, ktoré už na konci minulého roka začalo samo stavať 120 kilometrov dlhý plot pozdĺž svojej časti hranice s Poľskom.

Posledný diviak u ktorého v Poľsku zistili africký mor, bol nájdený asi dvadsať kilometrov od nemeckej hranice.

Bariéru na svojej hranici s Nemeckom ako ochranu pred infikovanými diviakmi na konci minulého roka dostavalo Dánsko, ktoré s výstavbou začalo vlani vo februári.

Okrem Poľska je nákaza rozšírená tiež na Ukrajine, Maďarsku alebo v Pobaltí. Postihnuté bolo aj Česko, ktoré je ale od vlaňajšieho apríla oficiálne krajinou bez afrického moru ošípaných.

V Nemecku doteraz žiadny prípad choroby zistený nebol. Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie ošípaných. Vakcína neexistuje, nakazené zvieratá sa neliečia a musia sa usmrtiť. Pre ľudí vírus nie je nebezpečný.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments