Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Nezaradené

Zetor prijíma rok od prepúšťania nových zamestnancov

blank

Rok potom, čo brnenský Zetor začal prepúšťanie 145 ľudí, teda asi pätinu vtedajších zamestnancov, naberá výrobca traktorov nových ľudí. Pre ČTK to uviedli výkonný riaditeľ spoločnosti Marian Lipovský aj odborový predák Alois Kazelle.

„Montážna linka je plne v prevádzke a beží podľa výrobného plánu. Počet kusov za určité obdobie sa líši práve podľa výrobného plánu. Približne hovoríme o niekoľkých desiatkach traktorov za týždeň,“ uviedol M. Lipovský v odpovedi na otázky ČTK.

Pôvodne v decembri 2018 oznámil podnik prepúšťanie 260 zamestnancov, nakoniec ich do marca 2019 prepustil len 145 a už v priebehu roka začal s nábormi. Tento rok plánuje firma prijať niekoľko desiatok nových zamestnancov.

Práve nábor ľudí ale v súčasnej dobe nie je ľahký. Na trhu práce je k dispozícii najmenej uchádzačov od polovice 90. rokov.

„Nesie to so sebou samozrejme aj určitú komplikáciu vo výrobe, pretože zatiaľ čo vlani odišli skúsení ľudia, teraz naberáme ľudí zvonka, ktorých je potrebné zaučiť. Nejakú dobu trvá, než je možné postaviť ich k samotnej montáži,“ povedal ČTK odborový predák A. Kazelle.

Odbory už majú za sebou aj vyjednávanie o kolektívnej zmluve na tento rok. Okrem zaručeného dvojpercentného zvýšenia miezd vyjednali odborári pre robotníkov plošné zvýšenie platu o 1000 korún (40 eur) a zvýšenie o 500 korún (20 eur) pre technikov.

„Snáď aj to by mohlo byť pre niektorých ľudí motivačné, aby prišli do Zetoru pracovať,“ dodal Kazelle.

Výroba traktorov v Brne sa podľa neho za poslednú dekádu veľmi zmenila. Zetor napríklad vyrába iba časť motorov, zvyšné nakupuje.

Forterra s novým dizajnom

Marian Lipovský uviedol, že pre tento rok sa chce Zetor zamerať hlavne na trhy juhovýchodnej a východnej Ázie, Afriky, Južnej Ameriky alebo na Rusko.

„Naďalej bude pokračovať spolupráca s ruskou spoločnosťou KEMZ, kde postupne zvyšujeme počet dodaných traktorových setov,“ dodal Lipovský.

Po modelových radách Major a Proxima dostane nový dizajn tento rok rad Forterra.

Zetor bol v roku 2018 v strate 149 miliónov korún (5,9 milióna eur), výroba traktorov klesla o 685 kusov na 2080 kusov, pre rok 2019 bolo v pláne vyrobiť len 1500 nových strojov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1589 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. blank
  farmar
  14. januára 2020

  Tie zetory sú úplné sračky. Mám jeden a len sa s ním trápím, pomaly každý týždeň sa na ňom niečo pokazí, lebo celý je poskladaný so šmejdových súčiastok, len aby to bolo najlacnejšie. Zetor nikdy viac

  Odpovedať
 2. blank
  Jano
  14. januára 2020

  Myslím že v dnešnej dobe sú na tom podobne všetky značky……………..

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.