Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Oliver Šiatkovský: Úspechom je navýšenie viazaných platieb

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 479

Sektor zeleniny získal v roku 2019 viac peňazí, aj vyššie podpory. Stále je však čo zlepšovať, myslí si Oliver Šiatkovský, predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska.

Aký bol pre sektor špeciálnej rastlinnej výroby, najmä pre zeleninárov, rok 2019?

Považujem za dobrý krok, že sme sa ako špeciálna rastlinná výroba spojili. Teda zeleninári spolu s ovocinármi a vinohradníkmi bojujeme spoločne, lebo nás spája rovnaká problematika. Čo sa týka úspechov, je to hlavne navýšenie viazaných platieb. Zelenina s vysokou prácnosťou mala v roku 2018 podporu 45,44 eur na hektár a zelenina s veľmi vysokou prácnosťou 101,87 eur na hektár. V roku 2019 došlo k navýšeniu platieb na vybrané druhy zeleniny na výšku 357,29 eur na hektár. To jeden z hlavných úspechov, ktoré sa nám podarilo dosiahnuť.

A neúspechov?

Došlo k zlúčeniu skupín zeleniny s vysokou a veľmi vysokou prácnosťou. Toto podľa môjho názoru nebolo celkom správne riešenie. Asi by sme sa mali vrátiť späť k predchádzajúcemu rozdeleniu, lebo zelenina si to jednoznačne vyžaduje.

Čo integrovaná produkcia?

Došlo k navýšeniu schémy na integrovanú produkciu o 99 eur z 416 na 515 eur. Tu nám je veľmi ľúto, že málo zeleninárov sa zapája do tejto schémy. Mohlo by ich byť viac. Tie podmienky sú však dosť zložité, preto treba v integrovanej produkcii hľadať možnosti, ako ich zjednodušiť, aby viac pestovateľov využilo túto schému.

Okrem toho čo ste vymenovali, čo zeleninári očakávajú od roka 2020?

Určite, či je to výzva na sklady, aj výzva na závlahy. Tieto výzvy boli a pevne veríme, že budú v blízkej dobe vyhodnotené, pretože pestovatelia, ktorí sa zapojili, to určite potrebujú. Budem veľmi rád, ak platby na špeciálnu výrobu zostanú, respektíve budú sa ďalej navyšovať a taktiež aj ak zo štátnej pomoci sa dostane do tohto sektoru viac peňazí.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - Oliver Šiatkovský

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1506 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.