Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z ekonomiky Živočíšna výroba

Odškodňovanie za AMO

Odškodňovanie za AMO
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zatiaľ čo v susednom Česku sa pri nákaze africkým morom ošípaných dostalo odškodnenia aj niektorým pestovateľom poľnohospodárskych plodín, u nás sa o tejto téme takmer nehovorí. U našich susedov sa počas nákazy odškodnenia dostalo štyrom podnikom, ktoré pre vydaný zákaz nemohli zbierať úrodu kukurice, pšenice, repky a sóje na celkovej ploche takmer 120 hektárov.

„Celková výška poskytnutej náhrady za preukázané straty a náklady spojené s plnením nariadených mimoriadnych veterinárnych opatrení činila 5 miliónov 151 tisíc Kč,“ vyjadril sa Vojtěch Bílý z českého agrorezortu.

V prepočte ide o vyše 200 tisíc eur. U nás štát zatiaľ vyplatil odškodnenie súvisiace s africkým morom ošípaných len pre chovateľov prasiat.

„Počas mesiaca október už došlo k odškodneniu 8 chovateľov vo výške dotácie 1 288 EUR. Ďalším uvedeným žiadateľom bude vyplatená dotácia v najbližších dňoch. Ide o 45 žiadateľov a dotáciu vo výške 13 425 EUR,“ vyčíslil Daniel Hrežík z MPRV SR.

O prípadnom odškodnení pestovateľov sa u nás zatiaľ nehovorí. Na východe Slovenska viacerí upozorňujú najmä na problémový odbyt kukurice.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vie o tejto situácii. Na možné riziko zhoršeného predaj upozorňovali pestovatelia už aj v lete. Pre objektívnosť informácie však treba dodať, že momentálne je obchodovanie s kukuricou celkovo problematické,“ vysvetlila Jana Holéciová z SPPK.

Aj preto je v súčasnosti ťažké určiť, či je slabý odbyt a nízke ceny spojené práve s výskytom AMO na Slovensku.

Odškodnenie by si vyžadovalo schválenie nových schém pomoci

„Domáci poľnohospodári by však privítali, keby sa počas vzájomných diskusií s príslušnými štátnymi inštitúciami hovorilo intenzívnejšie aj o možnosti prípadného odškodnenia za AMO. Opätovne pri tejto téme poukazuje SPPK na chýbajúci rizikový fond. Ak by sme ho mali, tak by sa z neho mohli odškodňovať poľnohospodári aj v prípade masívnej nákazovej situácie zvierat, akou určite africkým mor ošípaných je. Žiaľ, rizikový fond vytvorený nie je a preto domácim poľnohospodárom neostáva nič iné, len výrazné finančné straty spôsobené utlmením predaja ich tovaru kvôli AMO sanovať z vlastných zdrojov,“ dodala J. Holéciová.

Na východe Slovenska poľnohospodári nateraz stále bojujú s nemožnosťou vývozu mäsa a jatočných ošípaných, ktoré strácajú na cene.

„Pokiaľ ide o možnosť kontaminácie poľnohospodárskych plodín vírusom AMO, tá nie je vylúčená. V rámci opatrení, ktoré boli vydané pre chovateľov ošípaných, jedným z bodov je aj nariadená dekontaminácia materiálov, ktoré by mohli predstavovať riziko zavlečenia nákazy, vrátane krmív,“ uviedol D. Hrežík.

Prípadné odškodnenie pestovateľov by si podľa rezortu vyžadovalo schválenie nových schém pomoci.

„Pre oblasť rastlinnej výroby máme schválené schémy pomoci pre malé a stredné podniky na náhradu škôd spôsobených nepriaznivými poveternostnými udalosťami a na poistenie. Implementácia každého nového opatrenia si vyžaduje vypracovanie a schválenie schémy pomoci,“ dodal Hrežík.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments