Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Európska únia Zo sveta

ČR odmieta podmienku skutočného poľnohospodára pre získavanie dotácií

ČR odmieta podmienku skutočného poľnohospodára pre získavanie dotácií

České ministerstvo poľnohospodárstva odmieta, aby v budúcej poľnohospodárskej politike Európskej únie (EÚ) bolo získavanie dotácií možné len tzv. „skutočným poľnohospodárom“. Dnes to uviedol námestník ministra Jiří Šír.

Podľa tejto podmienky by českí poľnohospodári, ak by chceli čerpať dotácie EÚ, museli každý rok dokazovať, že sa hlavne starajú o polia alebo o dobytok. Rovnako tak by museli dokazovať, že nemajú väčšinu príjmov z iných oblastí, ako je napríklad agroturistika.

„Budeme venovať úsilie tomu, aby sme vysvetlili, že je to administratívny nezmysel,“ povedal ČTK Šír.

Diverzifikovať výrobu

EÚ podobnú podmienku tzv. aktívneho poľnohospodára, ktorá však bola miernejšia, predvlani zrušila. Podľa Šíra by mala byť podobná podmienka maximálne dobrovoľná pre štáty.

EÚ v súčasnosti zvažuje, že by pre poľnohospodárov, ktorí nemajú ako hlavný zdroj príjmu poľnohospodársku činnosť, obmedzila dotácie. Presná definícia toho, čo je alebo už nie je poľnohospodárska činnosť, ale zatiaľ nebola schválená. Nie je tak v súčasnosti jasné, či by na dotácie už nemal nárok ten, kto by si privyrábal ako stolár, ale lesník ešte áno.

Návrh definície by podľa Šíra mohol viesť k tomu, že o podpory by nemohli žiadať poľnohospodári, ktorí majú príjem aj z ďalších činností. Podľa skorších vyjadrení ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (za ČSSD) sa ale ČR naopak dlhodobo usiluje o to, aby českí poľnohospodári svoje podnikanie diverzifikovali a tým znižovali hospodárske riziká.

Ako dodal tajomník Agrárnej komory ČR Jan Doležal, už teraz sú príjmy z prvovýroby nedostatočné a malí farmári sa živia aj v iných oblastiach.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. Pišta
  12. decembra 2019

  Podľa mňa sa zas iba špekuluje a vymýšľa neprehľadný systém podpory .
  Prečo sa nezavedie úplne zrušenie priamych alebo všetkých platieb ? Tým , ktorí produkujú potraviny by stačili normálne výkupne ceny , ktoré zohľadnia náklady na výrobu .
  Alebo zaviesť systém platieb – koľko vyprodukuješ , toľko dostaneš .
  Poznám “poľnohospodárov “, ktorých produkcia potravín ( mäso, mlieko , obilniny …) je nula, tak isto nula zamestnancov , ale priame platby na úrovni niekoľko sto tisíc EUR .
  Ale poznám aj skutočných gazdov , ktorí vyrábajú napríklad mlieko , ale priame platby žiadne , lebo sa nemôžu dostať k pôde práve kvôli vyššie spomenutým darebákom..
  Ak chcete podporovať , tak podľa produkcie .

  Odpovedať
 2. Ivan
  13. decembra 2019

  Ano Pišta možno máš pravdu, nakoniec všetko k tomu smeruje neúmerné nájmy od vlastníkov, predbiehanie sa aj navzájom susediace podniky a tak dôjdeme k tomu, že nájomné sa vyneguje s priamou platbou. Potom nastane nulová podpora zo štátu tak ako to je aj teraz s výnimkou možno roku 2019. Kým Francúzi a Nemci zo štátu podporujú farmárov cca 400 € na ha u nás to bude nula, alebo 20.- € a to bude koniec našej sebestačnosti. K tomuto sa blížime míľovými krokmi a ak sa nespamätá ani samá vrchnosť tak tu zaniknú všetky tie spomínané výrobky či už dotované alebo nedotované, budú sa hromadne predávať podniky zahraničným firmám a až potom dôjde k nárastu cien potravín, ale to už si národ musí zaplatiť sám a budeme vyrovnaný so zahraničím aspoň v cenách potravín o kvalite už ani nehovorím.

  Odpovedať
 3. Starý Gazda
  15. decembra 2019

  pozemkove upravy smeruju k tomu že špekulanti sa zbavia nelegalne nadobudnutych penazi nakupom pody a najom stupne na 250eur čo danske firmy bežne platia a Slovensky farmari nebudu mat šancu a dotacie všetky zhrabnu developeri a špekulanti

  Odpovedať
 4. Jano
  16. decembra 2019

  Dotácie výhradne pre skutočného poľnohospodára!!! viazané na produkciu, na zvieratá. Je problém sa dostať k pôde, lebo je často v rukách špekulantov, ktorí bezpracne berú dotácie a zneužívajú skutočných zanietencov chovateľov, ktorí v snahe uživiť zvieratá sa dajú zneužívať na obrábanie pôdy bez dotácií. Dotácie patria užívateľovi pôdy – nie vlastníkovi. Ak vlastník nevie, nechce užívať a ani predať – je tu štát aby našiel spôsob a riešenie stavu, napr. povinnosť vlastníka ponúknuť užívanie pôdy pozemkovému fondu ako sprostredkovateľovi nájmu, alebo pôdu prenajať za normálnu cenu bez ozbíjania nájomcu – užívateľa o dotácie, ktoré vlastníkovi nepatria!!! Dotácie takto často končia aj prepité a prefajčené! Ak by vlastník stav neriešil a nechal by pôdu napospas, je tu zákon o nešírení burín a inváznych rastlín… dotácie patria jedine skutočnému poľnohospodárovi!!!!!! a priamo viazané na produkciu.

  Odpovedať
  1. j.k.
   17. decembra 2019

   jano,jano prosim ta uz sa preber,roky 1954……..su užpreč.chvala panu bohu.ked sa ti nepaci sedni do moskviča a chod nekde za kaukaz.

 5. jozef r.
  20. decembra 2019

  Jano, prečo si nekúpiš vlastnú pôdu ? Čo ťa núti „živoriť „z majetku niekoho iného ? Čo trpíš syndrómom sebapoškodzovania ? Ale teraz vážne. Slovensko je jediná krajina na svete, kde si výšku nájmu určuje nájomca a vlastník je povinný za toto nájomné svoj majetok prenajať. Áno, to je to „obvyklé nájomné“, ktoré nájomca nahlasuje raz ročne na okresný úrad. Čo sa týka nájmu, slovenskí poľnohospodári, ktorí si prenajímajú pôdu majú oproti svojim zahraničným kolegom priam rozprávkové podmienky. Preto je tu odrazu toľko Dánov, Rakúšanov, Holanďanov, Nemcov… letia na našu protiústavnú legislatívu ako osy na turecký med. Lenže oni lacno pôdu nakupujú,lebo vedia, že takáto legislatíva dlho nevydrží.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.