Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

ČR odmieta podmienku skutočného poľnohospodára pre získavanie dotácií

ČR odmieta podmienku skutočného poľnohospodára pre získavanie dotácií
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

České ministerstvo poľnohospodárstva odmieta, aby v budúcej poľnohospodárskej politike Európskej únie (EÚ) bolo získavanie dotácií možné len tzv. „skutočným poľnohospodárom“. Dnes to uviedol námestník ministra Jiří Šír.

Podľa tejto podmienky by českí poľnohospodári, ak by chceli čerpať dotácie EÚ, museli každý rok dokazovať, že sa hlavne starajú o polia alebo o dobytok. Rovnako tak by museli dokazovať, že nemajú väčšinu príjmov z iných oblastí, ako je napríklad agroturistika.

„Budeme venovať úsilie tomu, aby sme vysvetlili, že je to administratívny nezmysel,“ povedal ČTK Šír.

Diverzifikovať výrobu

EÚ podobnú podmienku tzv. aktívneho poľnohospodára, ktorá však bola miernejšia, predvlani zrušila. Podľa Šíra by mala byť podobná podmienka maximálne dobrovoľná pre štáty.

EÚ v súčasnosti zvažuje, že by pre poľnohospodárov, ktorí nemajú ako hlavný zdroj príjmu poľnohospodársku činnosť, obmedzila dotácie. Presná definícia toho, čo je alebo už nie je poľnohospodárska činnosť, ale zatiaľ nebola schválená. Nie je tak v súčasnosti jasné, či by na dotácie už nemal nárok ten, kto by si privyrábal ako stolár, ale lesník ešte áno.

Návrh definície by podľa Šíra mohol viesť k tomu, že o podpory by nemohli žiadať poľnohospodári, ktorí majú príjem aj z ďalších činností. Podľa skorších vyjadrení ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (za ČSSD) sa ale ČR naopak dlhodobo usiluje o to, aby českí poľnohospodári svoje podnikanie diverzifikovali a tým znižovali hospodárske riziká.

Ako dodal tajomník Agrárnej komory ČR Jan Doležal, už teraz sú príjmy z prvovýroby nedostatočné a malí farmári sa živia aj v iných oblastiach.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pišta
Pišta
12. december 2019 19:56

Podľa mňa sa zas iba špekuluje a vymýšľa neprehľadný systém podpory . Prečo sa nezavedie úplne zrušenie priamych alebo všetkých platieb ? Tým , ktorí produkujú potraviny by stačili normálne výkupne ceny , ktoré zohľadnia náklady na výrobu . Alebo zaviesť systém platieb – koľko vyprodukuješ , toľko dostaneš .… Celý komentár »

Ivan
Ivan
13. december 2019 8:57

Ano Pišta možno máš pravdu, nakoniec všetko k tomu smeruje neúmerné nájmy od vlastníkov, predbiehanie sa aj navzájom susediace podniky a tak dôjdeme k tomu, že nájomné sa vyneguje s priamou platbou. Potom nastane nulová podpora zo štátu tak ako to je aj teraz s výnimkou možno roku 2019. Kým… Celý komentár »

Starý Gazda
Starý Gazda
15. december 2019 20:29

pozemkove upravy smeruju k tomu že špekulanti sa zbavia nelegalne nadobudnutych penazi nakupom pody a najom stupne na 250eur čo danske firmy bežne platia a Slovensky farmari nebudu mat šancu a dotacie všetky zhrabnu developeri a špekulanti

Jano
Jano
16. december 2019 7:24

Dotácie výhradne pre skutočného poľnohospodára!!! viazané na produkciu, na zvieratá. Je problém sa dostať k pôde, lebo je často v rukách špekulantov, ktorí bezpracne berú dotácie a zneužívajú skutočných zanietencov chovateľov, ktorí v snahe uživiť zvieratá sa dajú zneužívať na obrábanie pôdy bez dotácií. Dotácie patria užívateľovi pôdy – nie… Celý komentár »

j.k.
j.k.
17. december 2019 7:55
Odpoveď na  Jano

jano,jano prosim ta uz sa preber,roky 1954……..su užpreč.chvala panu bohu.ked sa ti nepaci sedni do moskviča a chod nekde za kaukaz.

jozef r.
jozef r.
20. december 2019 9:57

Jano, prečo si nekúpiš vlastnú pôdu ? Čo ťa núti „živoriť „z majetku niekoho iného ? Čo trpíš syndrómom sebapoškodzovania ? Ale teraz vážne. Slovensko je jediná krajina na svete, kde si výšku nájmu určuje nájomca a vlastník je povinný za toto nájomné svoj majetok prenajať. Áno, to je to… Celý komentár »