Aké stavy diviakov v prírode sú normálne? Pýtajú sa štáty EK
Štáty Vyšehradskej štvorky chcú vedieť od Európskej komisie, aké veľké populácie diviakov by mali byť v európskych štátoch. Krajiny V4 riešia africký mor ošípaných, ktorý diviaky prenášajú.
Podľa českého ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (ČSSD) nie je v súčasnej situácii choroby otázkou či, ale kedy sa choroba do ČR vráť. Česká republika má v oblasti boja s ochorením svetový primát, podarilo sa jej chorobu vykoreniť.
Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivým vírusovým ochorením domácich ošípaných a diviakov, pričom vakcína proti nemu neexistuje. V Českej republike sa nákaza prvýkrát objavila predvlani. Tento rok v marci Európska komisia informovala, že chorobu sa v Česku podarilo vykoreniť.
Zástupcovia Vyšehradských štátov rozšírených o Bulharsko, Chorvátsko, Rumunsko a Slovinsko sa v piatok zhodli, že je potrebné, aby sa krajiny zamerali na znižovanie počtov diviakov. Únia by potom mala vyčleniť peniaze na opatrenia na boj s chorobou.
V Únii sa aktuálne pracuje na vývoji vakcíny proti tejto chorobe. Podľa slovenskej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej je potrebné spolupracovať na vedeckom pokroku tiež s ázijskými štátmi, kde sa choroba vyskytuje.
„Aj keď sme sa v minulosti s nákazou dokázali vysporiadať, s ohľadom na situáciu v okolitých krajinách nie je otázkou či, ale kedy sa u nás africký mor ošípaných znovu objaví. Aj preto považujem za absolútne zásadné, aby sme v rámci prevencie postupovali na celoúniovej úrovni jednotne a koordinovane. Nákaza nepozná hranice štátov – a čo je dnes problém jednej krajiny, môže byť zajtra aj náš problém,“ dodal Toman.
Aký počet diviakov je normálny? Taký aby nebehali po mestách, sídliskách a dedinách. Taký stav diviakov aby nespôsobovali kvôli svojmu premnoženiu likvidačné škody v porastoch poľnohospodárskych plodín a na lúkach. Taký aby im ich prirodzené prostredie zabezpečilo dostatok potravy a ostatných životných potrieb. A koľko to je? Podľa rozumných, uvedomelých… Celý komentár »