Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Živočíšna výroba Zo sveta

Aké stavy diviakov v prírode sú normálne? Pýtajú sa štáty EK

chat_bubbleKomentáre: 1 visibilityZobrazenia: 322

Štáty Vyšehradskej štvorky chcú vedieť od Európskej komisie, aké veľké populácie diviakov by mali byť v európskych štátoch. Krajiny V4 riešia africký mor ošípaných, ktorý diviaky prenášajú.

Podľa českého ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana (ČSSD) nie je v súčasnej situácii choroby otázkou či, ale kedy sa choroba do ČR vráť. Česká republika má v oblasti boja s ochorením svetový primát, podarilo sa jej chorobu vykoreniť.

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivým vírusovým ochorením domácich ošípaných a diviakov, pričom vakcína proti nemu neexistuje. V Českej republike sa nákaza prvýkrát objavila predvlani. Tento rok v marci Európska komisia informovala, že chorobu sa v Česku podarilo vykoreniť.

Zástupcovia Vyšehradských štátov rozšírených o Bulharsko, Chorvátsko, Rumunsko a Slovinsko sa v piatok zhodli, že je potrebné, aby sa krajiny zamerali na znižovanie počtov diviakov. Únia by potom mala vyčleniť peniaze na opatrenia na boj s chorobou.

V Únii sa aktuálne pracuje na vývoji vakcíny proti tejto chorobe. Podľa slovenskej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej je potrebné spolupracovať na vedeckom pokroku tiež s ázijskými štátmi, kde sa choroba vyskytuje.

„Aj keď sme sa v minulosti s nákazou dokázali vysporiadať, s ohľadom na situáciu v okolitých krajinách nie je otázkou či, ale kedy sa u nás africký mor ošípaných znovu objaví. Aj preto považujem za absolútne zásadné, aby sme v rámci prevencie postupovali na celoúniovej úrovni jednotne a koordinovane. Nákaza nepozná hranice štátov – a čo je dnes problém jednej krajiny, môže byť zajtra aj náš problém,“ dodal Toman.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: facebook MPRV SR - Rokovanie V4 plus 4

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1460 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. R.Slocík
    7. októbra 2019

    Aký počet diviakov je normálny? Taký aby nebehali po mestách, sídliskách a dedinách. Taký stav diviakov aby nespôsobovali kvôli svojmu premnoženiu likvidačné škody v porastoch poľnohospodárskych plodín a na lúkach. Taký aby im ich prirodzené prostredie zabezpečilo dostatok potravy a ostatných životných potrieb. A koľko to je? Podľa rozumných, uvedomelých a rešpektovaných poľovníckych odborníkov by mal byť stav diviačej zveri v SR 10000-12500 ks (Poľovníctvo I, autorov Alexander Bakoš – Pavol Hell), koncepcia rozvoja poľovníctva požaduje 18 800 ks. Teraz si predstavme, že za posledné 2 roky je odstrel diviačej zveri podľa oficiálnych poľovníckych štatistík 60000-70000 ks ročne. A neoficiálne čísla sú ešte vyššie (predátory,pytliactvo, úhyn, doprava- zrazené zvieratá). Tak koľko ich vlastne je keď aj pri takomto úbytku ich stavy evidentne neklesajú? Treba zrátať vážené ministerstvo – ale nedať rátať poľovníckej elite – tí už dobabrali čo sa dalo.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.