Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Agrorezort v boji proti AMO posiela poľovníkom chladiace boxy

Agrorezort v boji proti AMO posiela poľovníkom chladiace boxy
insert_photoTASR - Na snímke vykladanie chladiacich boxov v obci Zatín 21. augusta 2019.

Agrorezort začal s distribúciou chladiacich boxov pre poľovníkov na dočasné uskladnenie ulovenej diviačej zveri. Súvisí to s nariadením intenzívneho lovu diviakov v rámci opatrení na zabránenie šírenia afrického moru ošípaných (AMO).

Prvé chladiace zariadenia doviezli v stredu do Trebišovského okresu, v ktorom od konca júla zaznamenali viacero prípadov domácich ošípaných i diviakov nakazených vírusom AMO.

“Osadených bude 595 chladiacich zariadení v nárazníkových zónach, ktoré sú pri slovensko-maďarskej a slovensko-ukrajinskej hranici,” uviedol v obci Zatín v okrese Trebišov generálny tajomník služobného úradu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Jaroslav Regec.

Dodávky pre poľovné revíry budú podľa neho v počte 30 až 36 kusov týždenne, ukončené by mali byť za dva a pol mesiaca.

Situáciu s AMO v Trebišovskom okrese Regec označil za vážnu.

“K dnešnému dňu máme zaznamenaných 13 prípadov afrického moru ošípaných v domácich chovoch a päť prípadov u diviakov, z toho konkrétne tri diviaky boli ulovené a dva nájdené,” povedal.

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš konštatoval, že sú potrebné radikálne opatrenia na zníženie stavu diviakov.

Cena jedného zariadenia je okolo 5500 eur

“Tieto boxy chápeme ako jeden z prvkov, ktorý by mal prispieť k zníženiu rozširovania choroby,” povedal.

Ulovené diviaky budú v boxoch, dokiaľ nebude známy výsledok vyšetrení z ich vzoriek. V prípade potvrdenia AMO pôjdu všetky diviaky z boxu do kafilérie, pri negatívnych vzorkách môže ísť diviačie mäso na konzum.

Špeciálne chladiace zariadenia majú rozsah teploty od -5 do +10 stupňov Celzia, zmestí sa do nich zhruba desať diviakov. Cena jedného zariadenia je podľa Bíreša okolo 5500 eur.

Inštaláciu boxov označil prezident Slovenskej poľovníckej komory Tibor Lebocký za významnú pomoc štátu pre užívateľov poľovných revírov, aby dokázali plniť prísne nariadenia v súvislosti s bojom proti šíreniu AMO.

“Dostali sme za úlohu znížiť populačnú hustotu diviačej zveri na Slovensku, to znamená, že budeme musieť pristúpiť k intenzívnejšiemu lovu,” konštatoval.

Šéf ŠVPS zároveň informoval, že v súvislosti s výskytom AMO a prijatými opatreniami prídu v nedeľu (25. 8.) na Slovensko na tri dni experti z Európskej komisie.

“Chceme si s nimi vymeniť názory, pretože mnohé veci, ktoré my uplatňujeme, poviem, nie sú v súlade s európskou legislatívou, pretože tu sú špecifické podmienky, ktoré musíme rešpektovať,” konštatoval.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke vykladanie chladiacich boxov v obci Zatín 21. augusta 2019.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
R.Slocík
R.Slocík
22. august 2019 7:20

Okrem toho, že boxy mali byť už oveľa skôr tak neviem prečo sú prioritne rozmiestňované v oblasti kde ŠVPS zakázala lov diviačej zveri. Čo v nich budú chladiť? Zdochliny a pivo? Tu sa všetko robí naopak…

https://www.polovnickakomora.sk/sk/amo/nariadenia/1759-amo-mimoriadne-opatrenia-pre-polovnikov-v-okrese-trebisov.html