Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

AMO: O odškodnenie možno žiadať len do zajtra

AMO: O odškodnenie možno žiadať len do zajtra
insert_photoTASR

Chovatelia, ktorí museli svoje chovy zlikvidovať vzhľadom na výskyt Afrického moru ošípaných na Slovensku, môžu o odškodnenie žiadať do piatka – 13.septembra 2019. Vyplýva to z výzvy, ktorú pred časom zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

„V rámci výzvy pre chovateľov zvierat-nepodnikateľov Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v súčasnosti eviduje 33-žiadostí súvisiacich s odškodnením chovateľov na základe uložených veterinárnych opatrení smerujúcich k likvidácii chovu ošípaných v nadväznosti na výskyt AMO,“ uviedol Daniel Hrežík z MPRV SR.

Žiadosti v ďalších dňoch prejdú posudzovaním a kontrolou. Rezort nepredpokladá, že by niektorí z chovateľov predloženie žiadosti nestihol.

Agrorezort počíta s potrebou vypísania ďalšej výzvy

„Chovatelia musia doložiť vyplnenú žiadosť o poskytnutie dotácie, vyhlásenie podľa vzoru, ktoré je súčasťou výzvy, doklad o zriadení bankového účtu žiadateľa v banke alebo pobočke zahraničnej banky, na ktorý sa má dotácia poukázať a výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat, ktorý nie je starší ako tri mesiace. Potrebná je tiež kópia dokladu o nariadení opatrení, ktorý vystavila príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa, kópia dokladu o zrušení opatrení, ktorý vystavila príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa, ako aj kópia dokladu preukazujúceho množstvo dodaných mŕtvych tiel zvierat do prevádzkarne na spracovanie živočíšnych vedľajších produktov,“ dodal D. Hrežík.

Rezort deklaruje, že bude situáciu na východe Slovenska pozorne sledovať. Nákaze sa zatiaľ podarilo zabrániť v rozšírení mimo trebišovský okres, kde bol zaznamenaný aj prvý prípad AMO na Slovensku. Nakazené diviaky sa našli aj na hranici trebišovského a michalovského okresu, ktorý je preto považovaný za rizikový.

Odškodnenie, o ktoré možno agrorezort žiadať, sa vzťahuje len na registrovaných chovateľov, ktorí si splnili všetky svoje povinnosti v súlade s legislatívou. Chovatelia, ktorí svoje chovy už pred časom úradom nenahlásili, hoci chovali čo i len jednu ošípanú, peniaze ako odškodné od rezortu nedostanú.

„V prípade potreby, resp. v prípade, ak dôjde k ďalšiemu výskytu nákazy a k nariadením veterinárnym opatreniam, agrorezort počíta s potrebou vypísania ďalšej výzvy na tento účel. Aktuálna výzva bola totiž vypísaná dávnejšie, ešte pred výskytom AMO, čo je bežným každoročným postupom, bez výskytu mimoriadnej situácie,“ dodal Hrežík.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments