Úrody poľnohospodárskych plodín na Slovensku významne zaostávajú za štátmi bývalej európskej pätnástky. Pokiaľ v osemdesiatych rokoch minulého storočia sme napríklad pri pšenici dosahovali lepšie výsledky ako Rakúsko, tak v roku 2001 sme za ním zaostávali už o jednu tonu. Tento rozdiel v úrodách pokračuje aj v súčasnosti a možností ako ho zmierniť a zarobiť, je pritom viacero. Ivan Apostolov zo spoločnosti Agrobiosfer ponúka jedno z riešení.
Na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR sa dnes popoludní uskutočnil okrúhly stôl k návrhu zákona o odbytovom fonde. Jeho účastníci predniesli niekoľko zásadných pripomienok, ktoré boli zapracované do nového návrhu zákona.
Repka sa stala komoditou, ktorá už niekoľko rokov pre poľnohospodárov znamená istotu relatívne stabilných cien. Značne limitujúcim faktorom jej ekonomickej úspešnosti sú ale úrody. Tie veľmi citlivo podliehajú výkyvom počasia. Klimatické podmienky síce ovplyvniť nevieme, ale vieme účinne eliminovať ich dôsledky tak, aby poľnohospodár získal podstatne viac, ako do tejto olejniny investuje.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek dnes predstavil projekt podpory nákupu poľnohospodárskej pôdy pre slovenských farmárov, ktorý bol pripravený v spolupráci s rezortom financií SR a Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou (SZRB). Nový mechanizmus nákupu pôdy by mal fungovať od júla 2013. SZRB plánuje ročne vyčleniť na nákup pôdy približne 15 až 20 miliónov eur.
Návrh zákona o odbytovom fonde vzbudzuje zmiešané reakcie u samotných potravinárov. Pritom práve im mal zabezpečiť lepší odbyt výrobkov na domácom trhu. Pokiaľ Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora pri návrhu zákona hovorí o potrebe hľadania konsenzu, tak členovia Potravinárskej komory Slovenska zákon odmietajú ako taký.
V piatok dohodli lídri dvadsiatich siedmich štátov Európskej únie jej rozpočet. Výdavky spoločenstva dosiahnu 960 miliárd eur, z toho na Spoločnú poľnohospodársku politiku pôjde 362,79 miliárd eur v stálych cenách roku 2011.
Svetové ceny potravín sa po trojmesačnom poklese v januári stabilizovali, uviedla Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), no zároveň varovala, že prípadné nepriaznivé počasie v tomto roku by mohlo viesť k ich prudkému rastu. Dôvodom sú napäté zásoby obilia vo svete. Informovala o tom agentúra Reuters.
Hydinári v SR sú schopní v prípade potreby zabezpečiť 80-% sebestačnosť Slovenska vo výrobe hydiny. Súčasná sebestačnosť je na úrovni približne 54 %, naštartovaním zakonzerovaných kapacít by ju v krátkom čase vedeli zvýšiť na 65 až 70 %. Uviedol to dnes na tlačovej besede v Bratislave riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár v reakcii na cieľ Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR dosahovať 80-% podiel potravín slovenského pôvodu na pultoch v SR.
Včera (streda, 6. februára) predložil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek do parlamentu Správu o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Z dokumentu vyplýva pozícia Slovenska a stav v rokovaniach v otázke priamych platieb v podobe zohľadnenia možnosti diferencovať hodnotu platobných nárokov za rovnakých podmienok ako je to umožnené členským štátom uplatňujúcim režim jednotnej platby (Single Payment Scheme – SPS).
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR plánuje v roku 2013 podporiť hospodárenie podnikov agrosektora SR daňovým zvýhodnením 65 miliónov litrov nafty v sume 10 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu zákona o podpore poľnohospodárskej prvovýroby v roku 2013, ktorú dnes schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.
Opozičný poslanec Národnej rady SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Igor Matovič uspel s nápadom osadiť k vstupným dverám obchodov tabule s percentuálnym označením podielu domácich výrobkov, ktoré ľuďom predajňa ponúka na pultoch. Matovič túto myšlienku presadil cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o potravinách, ktorú dnes poslanci NR SR definitívne schválili.
Plodiny majú za sebou pomerne úspešný týždeň. Kukurica a sója rástli o viac ako 2.5 – 2.6%, pšenica poklesla o 1%. Sója sa priblížila k svojej priemernej 100-dňovej cene, avšak nedokázala ju prekonať. Obchoduje ale na mesačných maximách. Kukurica svoju priemernú 100-dňovú cenu mierne prekonala a drží sa nad ňou. Pšenica je 8% pod svojou 100-dňovou priemernou cenou a svoj rast od začiatku roka neudržala.
Transformáciu poľnohospodárskych družstiev naštartoval zákon č. 42/1992. V čase jeho schvaľovania vo Federálnom zhromaždení ešte spoločnej republiky Slovákov a Čechov bol Peter Baco predsedom Poľnohospodárskeho družstva Nemšová. Počas jeho aplikácie v praxi pôsobil ako minister poľnohospodárstva a výživy. Napokon bol druhýkrát ministrom aj vtedy, keď sa pripravoval, schválil, ba aj pretavoval do praxe zákon o povinnom vydaní družstevných podielnických listov. Bol jednoducho pri tom.
Najkomentovanejšie za 7 dní