Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Rozhlas chce byť platformou agrárnych názorov

Rozhlas chce byť platformou agrárnych názorov
insert_photoarchív Martin Jurčo - nahrávanie do rozhlasového vysielania

Vysielanie pre poľnohospodárov mení v Rádiu Regina svoju podobu. Súčasná relácia – Farmárova nedeľa, ktorú do vysielania Slovenského rozhlasu presadil vtedajší minister pôdohospodárstva Stanislav Becík, sa presúva o hodinu neskôr a taktiež sa zmení jej štruktúra.

„Už pravidelne jednotlivé rozhlasové programové služby Rozhlasu a televízie Slovenska upravujú svoju vysielaciu štruktúru. Tentoraz sa zmeny týkajú aj relácie Farmárova nedeľa, ktorej vysielací čas sa na Rádiu Regina presúva z 15. na 16. hodinu. Zmenám bude podliehať aj štruktúra relácie, keď budeme väčší dôraz klásť na živé vysielanie. V prvej polovici relácie vytvoríme priestor pre diskusiu na aktuálnu tému vysielanú naživo, do ktorej sa budú môcť zapojiť aj poslucháči a v druhej časti reportážnymi príspevkami zmapujeme najdôležitejšie udalosti agrárneho sveta uplynulého týždňa,“ hovorí Martin Jurčo, moderátor Farmárovej nedele.

Ten verí, že poľnohospodárov, ale aj odborníkov, ktorých budú oslovovať aby sa zúčastnili živého nedeľného vysielania presvedčia, že aj ich účasť v relácii bude tou správnou platformou na tlmočenie názorov rezortu agropotravinárstva.

Súčasná podoba relácie pre agropotravinárov – Farmárova nedeľa, sa do vysielania dostala vo februári 2009. Nadviazala tým na tradíciu relácie Roľnícka beseda, ktorej známa zvučka sa poslednýkrát ozvala vo vysielaní 27. januára 2007. Vysielanie pre poľnohospodárov bolo popri spravodajských a hudobných reláciách vôbec prvým v rozhlasovom vysielaní a siaha až do dvadsiatych rokov 20. storočia. Prvé názvy Vidiecka nedeľa, či Poľnohospodárska nedeľa, vystriedala 5. júla 1959 Roľnícka beseda a na jej príprave sa okrem iných postupne podieľali Ladislav Adamovič, Milan Korytár, Roman Gejza Halas, Karol Bustin, Ľubomír Urban, Soňa Ludvighová a iní. Dlhé roky sa vysielala ako verejná nahrávka po slovenských obciach a okrem odborníkov sa v nej predstavovali aj známi herci a rozhlasový redaktor Milan Mlsna populárny Strýco Marcin. V súčasnosti sa Farmárova nedeľa vysiela striedavo z troch štúdií – z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív Martin Jurčo - nahrávanie do rozhlasového vysielania

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
7. február 2013 9:01

Táto relácia patrila medzi vidiečanmi a poľnohospodársmi veľmi oblúbená od jej vznuku. Poskytovala informácie z naších polí a dedín, ktoré doslova vstali po vojne z popola. Minulý režim bol k luďom z vidieka o mnoho zhovievavejší. Nedostatok potravín, prídeľové lístky a fronty na potraviny sa za roky tzv totality zmenili… Celý komentár »