Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Budúce podpory by mali odstrániť rovnostárstvo

Budúce podpory by mali odstrániť rovnostárstvo
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Včera (streda, 6. februára) predložil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek do parlamentu Správu o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Z dokumentu vyplýva pozícia Slovenska a stav v rokovaniach v otázke priamych platieb v podobe zohľadnenia možnosti diferencovať hodnotu platobných nárokov za rovnakých podmienok ako je to umožnené členským štátom uplatňujúcim režim jednotnej platby (Single Payment Scheme – SPS).

„Znamená to, že priame platby, ktoré poznajú naši poľnohospodári v súčasnosti by mali byť nahradené takzvanými platobnými nárokmi. Tie budú diferencovať platby pre jednotlivých farmárov podľa štruktúry ich výroby. Cieľom je vo väčšej miere podporiť sektory s vyššou pridanou hodnotou,“ odpovedal včera na otázku poľnoinfo.sk Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Podobne reagoval v polovici januára v rozhovore pre náš portál aj štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Štefan Adam.

Tí poľnohospodári, ktorí majú živočíšnu výrobu, budú mať v rámci platobných nárokov vyššie sadzby. Nastavením podpôr by sme chceli poľnohospodárstvo, ktoré je v súčasnosti takmer jednostranne zamerané na produkciu rastlinných komodít preorientovať na živočíšnu výrobu a začať ju reálne oživovať,“ uviedol vtedy Štefan Adam.

Minister pôdohospodárstva v Národnej rade uviedol, že v rámci legislatívneho návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky okamžite po nástupe na ministerstvo zareagoval na možnosti prvého piliera.

„Poľnohospodárstvo potrebuje prorastové opatrenia, ktoré budú znamenať nielen zachovanie toho, čo existuje, ale nábehovú krivku najmä v oblasti živočíšnej výroby a špeciálnej rastlinnej výroby. Keď sa nám podarí zvýšiť výmeru zeleniny o jeden hektár, znamená to nárast zamestnanosti o 2,3 zamestnanca. Zvýšenie zamestnanosti o jedného pracovníka prinesie aj nárast výmery pestovania ovocia o jeden hektár, alebo o päť hektárov vinohradov. Máme spočítané  čo všetko potrebujeme a keď sa nám podarí stabilizovať poľnohospodárstvo cez prvý pilier a zároveň vytvoriť podmienky na rast, môžeme hovoriť dokonca o 30 tisíc ľuďoch, ktorým vieme vytvoriť podmienky na zamestnanie,“ povedal Ľubomír Jahnátek.

Z predloženého dokumentu ďalej vyplýva, že Slovensko je jedným z členských štátov, ktoré na doterajších zasadnutiach vyjadrovali zásadný nesúhlas s návrhom úrovne priamej podpory.

„Úroveň a model prerozdelenia priamej podpory je súčasťou rokovaní o budúcom viacročnom finančnom rámci a z pohľadu SR zatiaľ nedošlo k adekvátnej zmene návrhu. Ministerstvo bude naďalej presadzovať doterajšie stanovisko v rámci pokračujúcej diskusie o reforme SPP, ako aj diskusie o budúcom viacročnom finančnom rámci,“uvádza sa v dokumente.

Na druhej strane minister v Národnej rade priznal, že navýšiť prostriedky v prvom pilieri nebude vôbec jednoduché. Podľa jeho vyjadrení je táto téma v Bruseli uzavretá.

Hovoria, že 12. októbra 2011 bolo pre Slovensko stanovených 2,76 mld. eur na priame platby a nerozumejú, prečo teraz otvárame túto tému. Prebiehali rokovania na úrovni prezidenta Európskej únie, podpredsedov Európskej komisie, eurokomisára a zodpovední predstavitelia sa ma pýtajú, kde bolo Slovensko v roku 2011,“ povedal Ľubomír Jahnátek.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z Hn
agrárnik z Hn
7. február 2013 10:18

Na to sa nedá nereagovať. Toto nie je Spoločná poľnohospodárska politika“ – lebo 1, nie sú stamovené spoločné podmienky pre čerpanie prostriedkov 2, zvýhodnené sú staré členské štáty 3, spoločne akurát deformujú trhové prostredie SPP je nastavená na maximálnu produkciu starých členských krajín a na útlm slovenskej agrovýroby. EU 12… Celý komentár »