Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Hektár repky nám môže priniesť aj 150 eur navyše

Úrody poľnohospodárskych plodín na Slovensku významne zaostávajú za štátmi bývalej európskej pätnástky. Pokiaľ v osemdesiatych rokoch minulého storočia sme napríklad pri pšenici dosahovali lepšie výsledky ako Rakúsko, tak v roku 2001 sme za ním zaostávali už o jednu tonu. Tento rozdiel v úrodách pokračuje aj v súčasnosti a možností ako ho zmierniť a zarobiť, je pritom viacero. Ivan Apostolov zo spoločnosti Agrobiosfer ponúka jedno z riešení.

Minulý rok hospodárenie mnohých poľnohospodárov poznačilo suché počasie. Vaša spoločnosť tvrdí, že ponúka produkty, ktoré majú v rastlinnej výrobe pôsobiť protistresovo a eliminovať výkyvy počasia. Je to vôbec možné?

Najlepšie o tom hovoria naše výsledky z reálnych poľných pokusov. Parcelu o veľkosti viac ako päťdesiat hektárov agronóm rozdelil na dve časti a na jednu časť aplikoval naše prípravky. Všetky ostatné faktory ako hnojenie a chemická ochrana ostali zachované. Už po 14 dňoch boli viditeľné rozdiely. Výsledky ukázali, že úrody pšenice, alebo repky boli o 10 až 20 percent vyššie na tej časti pozemku, kde boli použité naše prípravky.

Ako je to možné?

Produkty sú vyrábané z morských rias, ktoré obsahujú prírodné protistresové látky, ktoré priamo ovplyvňujú hospodárenie rastliny s vodou. Taktiež obsahujú prírodné fytohormóny – biostimulátory, ktoré stimulujú rast koreňov a jemného koreňového vlásnenia. Ak má rastlina väčší objem koreňov, znamená to vyšší potenciál na príjem vody, živín a tým schopnosť prekonať sucho. Na základe komplexu týchto účinných látok je rastlina zdravšia, odolnejšia voči chorobám, suchu, chladu, zasoleniu a dosiahne vyššiu úrodu ako neošetrená rastlina.

V prímorských krajinách poznajú účinky morských rias dlhé roky. Skúsme opísať, aký vplyv majú na poľnohospodárske komodity a teda, čo je za ich rozšírením aj do vnútrozemských štátov.

Morské riasy sú prírodným a obnoviteľným zdrojom, ktorý je najbohatší na organické živiny a bioaktívne látky. Navyše obsahujú vysokú koncentráciu prírodných stimulátorov rastu ako auxíny, cytokiníny a giberelíny. Napriek negatívnym podmienkam ako nedostatok svetla, ktoré je filtrované vodou, alebo nízkej teploty v oceáne, vedia morské riasy za pár mesiacov narásť až niekoľko metrov. To znamená, že majú v sebe obrovskú energiu a množstvo bioaktívnych látok a živín, ktoré ich predurčujú byť ideálnym zdrojom pre poľnohospodárstvo. Morské riasy vedia rastlinám prirodzene pomôcť dosiahnuť svoj úrodový potenciál.

Výťažky z morských rias nie sú na slovenskom trhu bežné. Ako poľnohospodárov vôbec presvedčíte, že môžu pomôcť ich hospodáreniu na pôde?

Morské riasy sú síce novinkou na slovenskom trhu, ale produkty firmy ktorej výrobky predávame, vo svete dobre poznajú. Na trhu sú už 20 rokov a ich výrobky používajú poľnohospodári v približne sto krajinách sveta. Je veľmi dôležité, aby si zákazník náš produkt vyskúšal a overil, že reálne funguje. Cieľom našej spoločnosti nie je natlačiť agronómovi výrobok a odísť, ale dôkladne sa zamýšľať nad tým, čo, kde a kedy aplikovať, aby sme zvýšili úrodu.

Navýšenie úrody znie síce optimisticky, ale nezaplatia poľnohospodári zisk z bohatšej úrody vám za prípravky?

Samozrejme vyhodnocujeme ekonomickú návratnosť pre poľnohospodára. Môžem povedať, že tá je vysoká. Jedno euro čo investuje do našich prípravkov, mu vie zvýšiť tržby z predaja komodít v priemere o 6 eur. Interval návratnosti je od 3 do 10 eur za každé investované euro.  

Ponúkate široké spektrum prípravkov pre rozličné komodity. Pri ktorej komodite chcú poľnohospodári dôsledne eliminovať dôsledky počasia, alebo si len zabezpečiť vyššiu úrodu?

Jednoznačne sa na prvom mieste nachádza repka.  Ide o veľmi dobre obchodovateľnú plodinu do ktorej sú poľnohospodári ochotní investovať viac v porovnaní s komoditami, ktoré sa vedia cez sucho preniesť lepšie. Napríklad pri jesennej aplikácií vieme repke pred prezimovaním pomôcť tým, že stimulujeme jej celkový rast a rast koreňov, čo má za následok zhrubnutie koreňového krčka a naviac zvýšime jej mrazuvzdornoť vďaka protistresovým látkam. Na jar môžu poľnohospodári využiť ďalšiu aplikáciu, ktorá ju nabudí do jarného rastu.

Takže máte prípravok aj pre tých, ktorí repku nestihli podporiť na jeseň?

Slovenský poľnohospodár je konzervatívny a my vieme, že ideálne je začať s aplikáciou už na jeseň, lebo jarné aplikácie smerujú len k dobiehaniu strateného času a nie vždy prinesú želanú úrodu. Tí čo prípravky neaplikovali na jeseň, musia vynaložiť väčšie úsilie vo veľmi krátkom čase na jar. Vtedy už má repka ošetrená na jeseň podstatný náskok.

Reálne ste na náš trh vstúpili v roku 2012. Určite už vtedy si mnohí poľnohospodári kúpili vaše produkty. Osvedčili sa im a budú ich aplikovať aj v tomto roku?

Spätná väzba nám hovorí, že sa im tieto produkty osvedčili. Nemôžeme ale zabúdať na to, že minulý rok bol z hľadiska počasia extrémny. Nadpriemerne suché počasie spôsobilo nespokojnosť s úrodami na väčšine územia Slovenska. Aj napriek tomu, že nad celkovými výsledkami rastlinnej výroby nikto nejasal, naši klienti si uvedomujú pridanú hodnotu predávaných prípravkov. Konkrétny príklad nám hovorí, že na jednom pozemku kde nebol náš prípravok aplikovaný dosiahol poľnohospodár 2,57 tony repky z hektára a tam kde ho aplikoval to bolo 2,97 tony. Vo finančnom vyjadrení predstavuje rozdiel v úrode približne 180 eur, pričom náklady na dve aplikácie – jesennú a jarnú sú vo výške 30 eur na hektár.

O speňažovaní repky v tomto roku sa poľnohospodári dozvedia viac aj na seminári, ktorý pripravujete v spolupráci s našim portálom.

Ide o seminár, kde sa komplexe zameriame na repku z pohľadu výživy, stimulácie, ochrany, ale aj predpokladaných cien v roku 2013. Poľnohospodárom chceme ponúknuť čo najprehľadnejšie informácie o tom, ako zabezpečiť, že repka bude ich stabilnou plodinou aj v období nepriaznivého počasia. Kvalitu semináru garantujú odborníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, z analytickej spoločnosti Trim Broker, z chemickej firmy Bayer a na predstavenie trendov vo výžive a stimulácii repky využijeme aj našich odborníkov.

Poznámka poľnoinfo.sk: Na seminár, ktorý sa koná 5. marca od 9.00 na Agroinštitúte v Nitre sa môžete bezplatne prihlásiť hneď teraz.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments