Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Rozpočet EÚ umožní presunúť prostriedky z II. do I. piliera

V piatok dohodli lídri dvadsiatich siedmich štátov Európskej únie jej rozpočet. Výdavky spoločenstva dosiahnu 960 miliárd eur, z toho na Spoločnú poľnohospodársku politiku pôjde 362,79 miliárd eur v stálych cenách roku 2011.

„Schválený rozpočet je o 4,2 percenta nižší, ako bol návrh. V prvom pilieri je vyčlenených 277,85 miliardy eur, čo je pokles oproti návrhu o 1,8 percenta. Pre rozvoj vidieka sa počíta so sumou 84,94 miliardy eur, čo je o 7,6 percenta menej, ako pôvodný návrh,“ uviedol v piatok na svojom profile na facebooku hovorca DG Agri – Roger Waite.

Pre slovenského poľnohospodára znamená schválenie rozpočtu pozitívny pokrok, lebo vyjadruje viac flexibility v prostriedkoch agropolitiky. V súčasnosti možno z druhého (rozvoj vidieka) do prvého piliera (priame platby)  presúvať len 15 %, po novom pôjde až o 25 %.

„Ak využijeme túto flexibilitu, tak sa priemerná úroveň priamych platieb v SR zdvihne z 210 eur na hektár až na 246 eur na hektár v bežných cenách, čím sa dostávame na úroveň našich susedov,“ vysvetlil po summite premiér Róbert Fico.

Úspech oceňuje Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory aj keď hovorí, že tento krok bude mať význam len vtedy, ak v ďalšom období dokážeme podpory v prvom pilieri nastaviť tak, aby došlo k výraznej diferenciácii platobných nárokov podľa štruktúry výroby v jednotlivých podnikoch.

„To je však už parketa, ktorú musíme zvládnuť na národnej úrovni,“ uviedol dnes M. Semančík.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
11. február 2013 15:20

Zaujimalo by ma, ako sa bude uplatnovat tzv. stropovanie a ci budu vyssie dotacie do ovocinarstva.

agrárnik z HN
agrárnik z HN
12. február 2013 9:35

Výsledok nočného summitu priniesol premier do Bratislavy ako víťaz. SR si až tak nepohorší ako sa predpokladalo. Poľnohospodári budú mať pridané na úkor II piliera – rozvoja vidieka. roľníka to môže potešiť a starostu obce s poslancami dokúriť. Dúfajme, že obecná samospráva nevyužije pri schvaľovaní daní eliminovať si svoj hnev… Celý komentár »

G.Š.
G.Š.
12. február 2013 21:41

Agrárnik – ako si predstavujete stabilizáciu sektorov? Tak , že prinútite farmárov administratívne k chovu dobytka, ošípaných a hydiny? Ale kto ich od nás nakúpi a za aké ceny? To sú všetko len hry na „škatule, hýbte sa“. Za všetkým zjavne trčí snaha o odstrihnutie časti farmárov od príspevkov a… Celý komentár »

agrárnik z HN
agrárnik z HN
13. február 2013 8:40

Plne chápem pán G.Š. vaše rozhorčenie. Žiaľ od roku 1989 tu nebolo v rámci agrárnej politiky a podpory nič lepšie. Bolo ine sociálno ekonomické zoskupenie Slovenska a iné podnikateľské prostredie. Predtým bolo nalinkované cez pätročné plány čo treba vyrobiť a koľko a podniky hospodáriace napôde museli splniť plán. Dnes to… Celý komentár »