Pri pestovaní cukrovej repy je podľa Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR potrebné prerozdeliť dostupné finančné prostriedky efektívne a "nasmerovať ich na produkciu ako takú". "Rozpočet rezortu je v dôsledku krízy oproti minulosti nižší," informoval agrorezort na svojej internetovej stránke po včerajšom stretnutí ministra pôdohospodárstva SR Vladimíra Chovana so zástupcami petičného výboru súčasných a bývalých pestovateľov cukrovej repy. Petičný výbor totiž ministrovi predložil petíciu za zachovanie osobitnej platby na cukor.
Česku hrozí arbitráž. O viac ako 100 miliónov Kč bude štát žalovať spoločnosť Lacrum Velké Meziříčí, ktorá vraj takmer skrachovala, pretože jej Státní zemědělský intervenční fond odobral dotácie. Informujú o tom české Hospodářské noviny.
V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 4. marcu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 25. februáru 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike – a to pre možnosť porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.
Ceny potravinárskej pšenice zaznamenali vo februári 2010 medziročný pokles, okrem Bulharska (+9,0 %) a Poľska (+4,9 %). Vo Francúzsku bola cena pšenice o 14,1 % nižšia ako vlani. V Belgicku zaznamenali medziročný pokles o 13,1 %, v Nemecku o 12,8 % a v Taliansku o 11,8 %. Cena pšenice na Slovensku bola vo februári 2010 medziročne nižšia o 11,5 %. V Španielsku bola cena o 2,6 % nižšia ako pred rokom.
Slovensko sa opäť stalo majiteľom značky Tokaj, a to so spätnou platnosťou od 1. augusta 2009. "Rokovania s Európskou komisiou (EK) teda priniesli pozitívny výsledok, keď sa k 26. februáru 2010 rozhodlo o zmene," informoval na brífingu štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva (MP) Ján Slabý, ktorý bol vo veci Tokaja za slovenský agrorezort poverený rokovaniami s Bruselom.
Francúzsko je pripravené rokovať o znížení dotácií Európskej únie (EÚ) pre agrosektor v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2013, no výmenou za to žiada tvrdšie podmienky pri dovoze agroproduktov s cieľom chrániť európskych výrobcov. Povedal to v sobotu francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa zúčastnil na poľnohospodárskej výstave v Paríži.
Známi moravskí poľnohospodárski prognostici František Čuba a Josef Hurta vo štvrtok, na Agroinštitúte, hľadali odpovede na otázku, aký by mal byť poľnohospodársky podnik v globalizovanom svete. František Čuba je známy najmä zo svojho pôsobenia v JZD Agrokombinát Slušovice, ktoré bolo pred viac ako štyridsiatimi rokmi priekopníkom v pridruženej výrobe.
Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan považuje za nevyhnutné zachovanie priamych platieb i po roku 2013 a odstránenie historického princípu pri vyplácaní európskych podpôr. Podľa neho sú najväčšou prekážkou konkurencieschopnosti poľnohospodárstva Európskej únie práve rozdielne podpory v jednotlivých členských štátoch.
Rada Slovenského pozemkového fondu (SPF) bude môcť fungovať aj bez zástupcov opozície, ktorá pre výhrady k činnosti fondu už dlhšie odmieta nominovať dvoch z piatich kandidátov navrhovaných parlamentom podľa pomeru síl jednotlivých parlamentných strán. Vyplýva to z pozmeňovacieho návrhu koaličnej poslankyne Magdy Košútovej (Smer-SD), ktorý včera - v stredu v rámci zákona o vlastníckych vzťahoch k pôde schválil parlament.
Novela zákona o hnojivách, ktorá má zamedziť znečisteniu pôdy a podzemných vôd, schválili v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR. Mení sa zároveň aj zákon o odpadoch a legislatívna úprava aplikácie čistiarenského kalu a dnových sedimentov do pôdy.
Slovenský pozemkový fond (SPF) bude môcť reštituentom ponúknuť namiesto náhradných pozemkov peniaze. Stane sa tak v prípade, ak osoby neakceptujú ponúknuté pozemky od fondu. Vyplýva to z novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorú v stredu schválili poslanci parlamentu.
Vo februári zaznamenala kukurica na burzách mierne oslabenie. Burza v Budapešti (BÉT) zaznamenala pokles ceny o približne 1 percento. Obchodovanie sa nieslo vo vlažnom záujme o túto komoditu. Burza v Paríži (EURONEXT) zaznamenala podobný priebeh ako pri pšenici. Prvá polovica mesiaca bola v znamení stabilizácie cien, ale v druhej polovici došlo k miernemu poklesu o približne 2 percentá. Cena kukurice na burze CBOT od začiatku roka klesla o viac ako 13 percent. Na druhej strane pozitívny je fakt, že cena zaznamenala minulý mesiac posilnenie o viac ako 7 percent, oproti mesiacu január.
Vývoj cien pšenice v mesiaci február by sa dal charakterizovať ako pokojný. Výraznejší pokles cien sa zastavil a na burze Chicago (CBOT) došlo i k nárastu o približne 9 percent. Posledný februárový deň pšenica zhodnotila o 3 percentá a to vplyvom pozitívnej správy o vývoji HDP v USA a oslabeniu dolára.
Najkomentovanejšie za 7 dní