Ten kto má zvladnutú ekonomiku, nemôže zabúdať ani na …
Zväčša v skorú jar si častejšie všímame výnimočnosť našej poľnohospodárskej krajiny. Prebúdza sa a polia hrajú oku lahodiace farebné kombinácie. Badať snáď všetky odtiene zelenej, populárnej žltej, ale i stále prítomnej hnedej, ktorá oznamuje, že rastlinstvo sa ešte celkom nespamätalo zo zimy a nenabralo potrebnú silu.
I keď je jar v tomto podnikaní pod holým nebom najkrajšia, Slovensko má obrovskú celoročnú devízu, že počas niekoľkých hodín môžeme prejsť krajinu, kde sa úrodná, ale nudná rovina mení na pahorkatinu, na ktorej sa rodí lahodný nápoj bohov, alebo dostať sa na stráne horských oblastí, kde môžeme ešte stále vidieť stopu višňovočerveného strakatého dobytka. Väčšina gazdov si uvedomuje tento dar osobitnej poľnohospodárskej krajiny a preto pri ekonomike nezabúda ani na vzhľad chotára v ktorom hospodári.
A keďže sme tvory súťaživé a láka nás možno poznať, na ktorom stupienku v porovnaní sa nachádzame, práve v týchto dňoch začína prihlasovanie do súťaže o „Najkrajší chotár roka“. Podujatie už po jedenásty raz organizuje Agentúra pre rozvoj vidieka v spolupráci s Klubom poľnohospodárskych novinárov pri Slovenskom syndikáte novinárov.
Komisia Najkrajšieho chotára sa vždy v období leta vyberie na prihlásené poľnohospodárske podniky a hodnotí nielen obhospodarovanie pôdy, udržiavanie pozemkov, stupeň zaburinenia, využívanie závlah, ale napríklad aj úpravu a vzhľad hospodárskeho dvora. Hodnotitelia pochádzajúci z poľnohospodárskej samosprávy, inštitúcií ministerstva pôdohospodárstva, až po novinársku obec sa snažia vždy objektívne posúdiť dané podniky. To, že majú agrospoločnosti záujem ísť takpovediac s kožou na trh a dozvedieť sa, kde sú ich rezervy, je obrovským posunom pre hospodárenie na pôde.
Mnohí agropodnikatelia v minulom roku svoje gazdovstvá vyslovene vyšperkovali. Družstevníci z Važca sú vynikajúcim propagátorom poľnohospodárstva v očiach turistov, ktorých pod Vysokými Tatrami môžu zaujať každoročne dosádzané pasienky, alebo vzorne upravený hospodársky dvor. Veľkopestovateľ zeleniny zo Želiezoviec sa zase do súťaže prihlasuje už niekoľko rokov a na jeho pozemkoch je vidieť obrovský pokrok, ktorý bol v minulom roku odmenený aj hlavnou cenou v súťaži. Hospodári z východného Slovenska – zo Sedlísk, síce v roku 2010 bojovali s povodňami, ale v sadoch spoločnosti ste si napriek tomuto handicapu uvedomili ohromné množstvo ľudskej práce, ktorá sa v podniku každoročne zhmotňuje. Zložitosť špeciálnej rastlinnej výroby a rozsiahlej pridruženej výroby zamestnáva na neveľkej výmere pôdy desiatky pracovníkov na vidieku v oblasti východného Slovenska.
Toto boli podniky, ktoré sa v minulom roku umiestnili na prvých troch miestach v spomínanej súťaži. Vždy sa ale nájde niečo, čo by bolo potrebné zlepšiť. A to je dobré. Hospodárov to posúva dopredu a keď sa na podnik zatúlame neskôr, je potešujúce vidieť ich pokroky. Preto ak si i teraz hovoríte, že na tom vašom podniku je množstvo nedostatkov, verte, že komisia Najkrajšieho chotára chce vidieť najmä to, čo sa vám podarilo a na čo ste hrdí.
foto poľnoinfo.sk – PD Važec ročne investuje do dosádzania pasienkov približne 23 tisíc eur.
Prihláste sa do aktuálneho ročníka súťaže o „Najkrajší chotár roka“, čím môžete len získať. Motivácia upraviť „len“ hospodársky dvor musí priaznivo vplývať i na zamestnancov. Veď každý chce predsa pracovať v čistom a usporiadanom pracovnom prostredí. A v tom podáva i lepšie výkony.
Verím preto, že sa v čo najväčšom počte stretneme buď s komisiou najkrajšieho chotára počas tohto leta, alebo na vyhodnotení súťaže „O najkrajší chotár“ a Top Agro 2010 v októbri.
Viac informácii o súťaži spolu s prihláškou nájdete na internetovej stránke Agentúry pre rozvoj vidieka – www.arvi.sk.