Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny potravín ohrozujú chudobných obyvateľov Ázie

Svetové ceny potravín sa v prvých dvoch mesiacoch tohto roka zvýšili viac ako o 30 %. Miliónom obyvateľov Ázie hrozí, že sa prepadnú do extrémnej chudoby, varuje Ázijská rozvojová banka (ARB).

Zdraženie potravín prispelo k zrýchleniu inflácie v mnohých ázijských ekonomikách, a to v konečnom dôsledku môže dohnať 64 miliónov ľudí až za hranicu chudoby a výrazne zhoršiť životný štandard rodín, ktoré už s chudobou zápasia.

Ceny potravín vytlačili nahor rastúce ceny ropy, ale aj slabá vlaňajšia úroda, ktorú zdecimovalo nepriaznivé počasie, čo zase viedlo k obmedzeniu vývozu obilnín. Ak sa vysoké ceny potravín a ropy udržia aj po zvyšok roka, môžu spomaliť rast rozvíjajúcich sa ázijských ekonomík až o 1,5 percentuálneho bodu, tvrdí ARB vo svojej správe.

Niektoré štáty toto zdražovanie zasiahne zvlášť tvrdo. V každom prípade je to vážny problém pre región, ktorý sa pomerne rýchlo spamätal z globálnej hospodárskej krízy a pomohol naštartovať svetovú ekonomiku.

Znižujúce sa zásoby obilia, rast dopytu v ľudnatých ázijských krajinách a úbytok poľnohospodárskej pôdy sú faktormi, ktoré budú v krátkom časovom horizonte držať ceny potravín hore. Aj stúpajúca produkcia zrnín na výrobu biopalív a stagnujúce alebo klesajúce výnosy z hektára majú negatívny vplyv na zásobovanie trhu potravinami.

Podľa ARB by preto bolo dobré zrušiť zákaz na vývoz obilia a ďalšie krátkodobé opatrenia. Namiesto toho by štáty mali zvýšiť výdavky na podporu poľnohospodárskej produkcie a investovať viac do zlepšenia zavlažovacích systémov, skladovania potravín a infraštruktúry. Nová potravinová kríza môže totiž zničiť nedávne malé úspechy v boji proti chudobe v Ázii.

ARB pripomína, že chudobné rodiny na tomto kontinente utratia za potraviny až 60 % svojich príjmov. V rozvíjajúcich sa ázijských krajinách žijú pritom až dve tretiny z celkového počtu 600 miliónov chudobných, ktorí majú na deň 1,25 USD (86 centov) a menej.

Na porovnanie, v rozvinutých štátoch, ako sú USA a ďalšie bohaté krajiny, obyvatelia minú na potraviny 15 % svojich príjmov, takže sa ich zvyšovanie cien až tak dramaticky nedotkne.

Z údajov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyplýva, že vo februári vzrástli svetové ceny potravín medziročne o 34,2 % po januárovom zdražení o 28,4 %. FAO varuje, že mnohé chudobné štáty budú potrebovať potravinovú pomoc.

Informovala o tom agentúra AP.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments