Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

ATIS: Prognózy vývoja na trhu s mäsom

Prinášame vám aktuálne prognózy v jednotlivých segmentoch produkcie mäsa, tak ako ich spracovali a minulý týždeň uverejnili Agrárne trhové informácie Slovenska.

Hovädzí dobytok
Predpokladá sa, že v tomto roku výroba hovädzieho a teľacieho mäsa vo svete stúpne. Nárast o 1,6 % je prognózovaný v dôsledku zvýšenia produkcie v Brazílii a Austrálii. Mierny pokles sa očakáva v USA, Kanade, Rusku a Číne. Na Slovensku by sa ceny aj produkcia hovädzieho mäsa mohli stabilizovať.

Ošípané
Očakávame, že počet ošípaných na Slovensku bude naďalej klesať. Trend zvyšovania dovozu bravčového mäsa bude pokračovať. Do SR sa dováža väčšie množstvo mäsa ako sa vyprodukuje, preto ceny jatočných ošípaných a bravčového mäsa budú závisieť od cien jatočných ošípaných a bravčového mäsa v EÚ, predovšetkým v Nemecku. Na Slovensko sa mäso dováža najmä z Nemecka, ČR, Maďarska a Poľska.

Ovce a jahňatá
Trend z posledných rokov v náraste počtu oviec by mal pokračovať aj v roku 2011.
Očakávame nárast vývozu baranieho a jahňacieho mäsa a jatočných jahniat do zahraničia v dôsledku výskytu slintačky v Bulharsku a Rumunsku. Zvýšiť by sa mal najmä export do Grécka, Talianska a Turecka. Cena exportovaných veľkonočných jahniat by mala byť vyššia ako v roku 2010. Očakávame, že hodnota vývozu v roku 2011 bude nad úrovňou roku 2010.
Spotreba jahňacieho a ovčieho mäsa na Slovensku pravdepodobne nebude mať stúpajúcu tendenciu.

Hydina
Prognóza vývoja z dlhodobejšieho hľadiska vzhľadom na existujúci potenciál produkčnej jatočnej hydiny na domácom trhu je sľubná, aj keď v roku 2011 sa podľa Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva predpokladá mierne zníženie produkcie. Naďalej bude pretrvávať zvýšený dopyt po hydinovom mäse, ktoré zostane najpreferovanejším mäsom u našich spotrebiteľov. Deficit na domácom trhu bude saturovaný dovozom. Úroveň cien hydiny sa pravdepodobne veľmi nezmení. Zvyšovanie spotreby a znižovanie produkcie v SR spôsobí zníženie sebestačnosti v hydinovom mäse.
Ceny hydiny na svetovom trhu budú pomerne stabilné. Úroveň cien bude zodpovedať vyšším nákladom na krmivá a rastu dopytu. V Európskej únii sa ponuka brojlerov mierne zvýši (podľa USDA-FAPRI o 0,4 %). Priemerná spotreba brojlerového mäsa na obyvateľa v EÚ sa udrží na úrovni roka 2010 (17,7 kg). Najviac vzrastie v Kanade o 2,6 % na 29,7 kg, v Číne o 2,3 % na 9,6 kg a v Egypte o 1,9 % na 7,0 kg.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments