Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Keď Aladin nefunguje, je potrebná veštecká guľa

Keď Aladin nefunguje, je potrebná veštecká guľa
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pred dvoma týždňami prestala fungovať internetová stránka Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorá poskytovala cez svoj predpovedný model Aladin konkrétne informácie, ktoré pomáhali poľnohospodárom plánovať poľné práce.

Ako informuje dnešné vydanie denníka Pravda, Hydrometeorologický ústav stránku už síce sprevádzkoval, ale nie v rozsahu, v akom bola pred technickou poruchou.

„Denne si zo stránky štátnej meteorologickej ustanovizne sťahovali rôzni podnikavci kompletné meteorologické informácie, ktoré neskôr vydávali za svoje a predávali ďalej,“ hovorí pre Pravdu hovorca SHMÚ Ivan Garčár.

Poskytovanie presných predpovedí na úrovni pred technickou poruchou je momentálne v nedohľadne. V reakcii SHMÚ sa uvádza, že v takzvanej užívateľskej zóne webovej stránky postupne zverejnia podmienky poskytovania nadštandardných informácií. Neurčité slovko „postupne“ nevie hovorca ústavu spresniť.

„Netuším kedy to bude, ale vyzývam poľnohospodárov aby prostredníctvom svojej samosprávy spresnili, aké informácie potrebujú,“ povedal Garčár a dodal, že nemajú záujem poľnohospodárov tlačiť k múru.

„Všetko pripravujeme, ale je neúnosné, aby sme bezodplatne poskytovali informácie ľuďom, ktorí na nich zarábajú,” uviedol Garčár a dopĺňa, že nejde o poľnohospodárov, ale o takzvaných tiež meteorológov.

Autor článku: Juraj Huba - podľa denníka Pravda
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Vico
Vico
3. máj 2011 8:54

Ten Garčár je fakt borec.Najprv tliacha o technickej poruche a potom v pohode prizná,že preto,lebo niekto zrába na verejne dostupných informáciách potresce celú verejnosť.Nuž toto nemá chybu.Tu sa treba pozrieť,či prachy ktoré idú z našich daní netreba radšej presmerovať inde.Gančárko potom budeš gúľať očami:)))

sashik
sashik
3. máj 2011 11:50

a když po nich něco chcete, tak máte smůlu, na webu je jeden jediný kontaktní email, žádná telefonní čísla. a na email týdny nikdo neodpovídá…

Anonym
Anonym
3. máj 2011 12:24

Poľnohospodári ALADINA zo stránky SHMÚ nepotrebujú, nakoľko rovnaké informácie ako poskytoval tento systém nájdu v METEOSERVISE na stránke poľnohospodárskej komory! Problémom je, že prístup k nemu majú iba členovia komory.

farmár
farmár
3. máj 2011 13:01

Radšej som chodil na stránku MÚ. Informácie na stranke sppk su z agra poistovne. Ich servis poznam, dokonca aj oni maju informacie z SHMU. Predavaju im tiezto informacie alebo sa zaradili k tym tiez meterologom, ktori sa v clanku spominaju?