Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Slovenskí roľníci si budú môcť kúpiť pôdu s pomocou SZRB

Slovenskí roľníci si budú môcť kúpiť pôdu s pomocou SZRB
insert_photoTASR

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek dnes predstavil projekt podpory nákupu poľnohospodárskej pôdy pre slovenských farmárov, ktorý bol pripravený v spolupráci s rezortom financií SR a Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou (SZRB). Nový mechanizmus nákupu pôdy by mal fungovať od júla 2013. SZRB plánuje ročne vyčleniť na nákup pôdy približne 15 až 20 miliónov eur.

„Až 95 % poľnohospodárskej pôdy v SR majú totiž slovenskí poľnohospodári v nájme. Ceny nájmov sú však na území Slovenska veľmi rozdielne. Pohybujú sa v úrovniach okolo 90 až 100 eur na hektár v najprodukčnejších oblastiach SR a v hodnote nad 10 eur na hektár v menej produkčných oblastiach,“ zdôvodnil dnes na tlačovej konferencii potrebu podpory nákupu pôdy farmármi zo SR Jahnátek.

Schéma nákupu poľnohospodárskej pôdy má fungovať s pomocou maximálne 15-ročného úveru od SZRB s úročením na úrovni sadzby financovania štátneho dlhu SR, teda v intervale od 3,5 do 4 % p. a., a to v závislosti od doby splatnosti úveru, od ratingu poľnohospodárskeho klienta a od bonity kupovanej pôdy.

Z úveru od SZRB podľa informácií generálnej riaditeľky Sekcie poľnohospodárskej politiky a rozpočtu MPRV SR Slávky Jánošíkovej bude možné financovať kúpu ornej pôdy, chmeľníc, viníc, ovocných sadov, záhrad, trvalých trávnych porastov a podobne.

„Navrhuje sa aj financovanie kúpy zastavaných pozemkov pod hospodárskymi budovami. Bude možné kúpiť nielen samostatné parcely, ale aj realizovať kúpu spoluvlastníckeho podielu k pozemkom,“ spresnila Jánošíková.

Úver podľa jej informácií budú môcť využiť fyzické a právnické osoby, ktoré sú na území SR registrované ako samostatne hospodáriaci roľníci, ako aj obchodné spoločnosti, ktoré podnikajú v SR súčasne v oblasti rastlinnej a živočíšnej výroby.

„V prípade, že subjekt podniká iba v rastlinnej výrobe, bude pri nákupe pôdy podmienkou, aby preukázal, že 10 % jeho celkovej výroby predstavuje špecializovaná rastlinná výroba,“ podotkla.

Dlhodobý investičný úver na nákup pôdy farmármi bude môcť byť podľa slov generálneho riaditeľa SZRB Dušana Tomašeca zabezpečený iba kupovanou poľnohospodárskou pôdou, na rozdiel od podmienok úverov od komerčných bánk požadujúcich od farmárov pri nákupe pôdy dodatočné zaručenie. Úver od SZRB môže farmár použiť nielen na financovanie nákupu pôdy, ale aj na refundáciu už kúpenej pôdy.

„Od klienta sa bude v SZRB vyžadovať len 15 % vlastných zdrojov, čo je oproti bežným bankovým podmienkam, keď sa požaduje 30 % vlastných zdrojov, o polovicu menej,“ zdôraznil Tomašec s tým, že maximálna výška úveru od SZRB sa bude pohybovať na hranici 330.000 eur. V priemere farmári doteraz čerpali pri nákupe pôdy asi 150.000 eur.

„Ak by klient úver nesplácal, je zabezpečené, aby jeho pôda bola odkúpená Slovenským pozemkovým fondom,“ dodal generálny riaditeľ SZRB.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
13. február 2013 9:24

Podpora nákupu pôdy bola prijatá z veľkým ohlasom. Inak podobný projekt tu bol už cez ministrstvo pôdohospodrástva realizovaný v rokoch 1994 – 1998 cez tzv podporný fond – len vtedy sme vďaka našim agroprognostikom a analytikom asi nepredpokladali. tak sme ho po roku 1998 zrušili. Dnes sme objavili Ameriku čo… Celý komentár »

realista
realista
13. február 2013 20:22

Nič nové pod Slnkom: SLSP bez problémov, VÚB to volá FLEXI pôda atd… samozrejme pre normálneho farmára s normálnymi číslami vo výkazoch i keď na kratšiu dobu splatnosti bez problémov, ale s trochu nižšími úrokmi…( a zo štátnou zárukou by boli ešte nižšie) A aká bude realita v mnohých nazvime… Celý komentár »

aagrárnik z HN
aagrárnik z HN
14. február 2013 8:39

Vážený pán realista chápem Váš realistický pohľad na vec tiež som s týmto srtavom v rezorte neni nadšený. Tiež je tu oprávnená obava či sa SPF nestane štátnou realitkou. Podmienky SZRB sú výhodnejšie to sa poprieť nedá. Bonifikovať úvery tj bonifikácia bank. Tento nástroj tu bol v dotačnej politike v… Celý komentár »