Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Stihli ste odovzdať evidenciu pozemkov?

Stihli ste odovzdať evidenciu pozemkov?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Júl 2023 je definitívne minulosťou a s jeho posledným dňom aj termín na odovzdanie evidencie pozemkov, ktorá je tento rok povinnou súčasťou žiadostí o priame platby. Ide o novinku, ktorá už pri podávaní samotných žiadostí na prelome apríla a mája vyvolávala v mnohých poľnohospodároch obavy a vzniesla sa voči nej aj vlna kritiky.

„Prikladanie evidencie obhospodarovaných plôch, prenajatých aj vlastných, je úplná novinka. Predpokladám, že z toho vznikne problém, pretože poľnohospodári nemajú danú legislatívu k tomu naštudovanú,“ uviedol ešte v marci Jozef Šumichrast, predseda bratislavskej Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

„Hoci od septembra minulého roka je už v zákone povinnosť viesť evidenciu elektronicky, nie je to niečo, čo sa dá spraviť zo dňa na deň, a už vôbec nie pri väčších podnikoch. Vôbec sa tam neráta s nejakým prechodným obdobím, aby mali poľnohospodári čas dať si to do poriadku,“ skonštatoval pre poľnoinfo.sk na jar tohto roka aj Lukáš Hríbik zo spoločnosti ICS Production, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti poľnohospodárskej administratívy.

Informácie až po 15. auguste

Zaujímali sme sa preto o situáciu priamo v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Odpoveď, koľko žiadateľov o dotácie do 31. júla evidenciu predložilo, sme sa však zatiaľ nedozvedeli.

„Štatistiky budú k dispozícii až po 15.8.2023. Dňa 24.7.2023 sme zástupcov profesijných združení informovali, že evidenciu predložila iba jedna tretina žiadateľov, to však dnes nemusí mať žiadnu výpovednú hodnotu, keďže žiadatelia štandardne využívajú na podávanie žiadostí a ich príloh najviac posledné dni,“ uviedla dnes v odpovediach na otázky poľnoinfo.sk Vladimíra Pôbišová, hovorkyňa PPA.

Upozornenie, že len tretina žiadateľov si týždeň pred uplynutím stanoveného termínu splnila svoju povinnosť predložiť evidenciu, vyznelo vtedy pomerne aktuálne a presne. Prečo budú najnovšie dáta zo žiadostí, ktoré boli predkladané výlučne elektronicky, známe až v polovici tohto mesiaca, zostáva otázne.

Ešte minulý týždeň Jozef Kiss, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry upozornil, že v prípade nedodania súpisu budú žiadosti o priame platby zamietnuté.

SPPK zaznamenala viaceré otázky

Informácie o stave žiadostí a predložených evidencií nemá nateraz ani Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Tá v uplynulých týždňoch riešila mnohé problémy s tým spojené.

Otázky sme mali, problémy boli viaceré. Členovia nevedeli, ako majú správne vyplniť jednotlivé kolónky v tabuľke. Príklad niektorých problémov: vlastník pozemkov nevedel, čo má napísať do kolónky „začiatok a koniec nájmu“, nakoľko je vlastníkom a nie nájomcom pozemkov. Druhý príklad: aký právny titul uviesť, ak nemajú nájomnú zmluvu so Slovenským pozemkovým fondom, nakoľko im kvôli spisovej zápche fond nájomnú zmluvu nevypracoval. Ďalší poľnohospodári zase nerozumeli skratkám, ktorými mali označiť pôvod pozemku,“ uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa poľnokomory.

Viacerí poľnohospodári v priebehu uplynulých mesiacov kritizovali aj to, že samotné nariadenia a ďalšia legislatíva, ktorá sa k žiadostiam o priame platby od tohto roku viaže, boli zverejnené pomerne neskoro. Komora apelovala aj za zmenu v súvislosti s povinnosťou evidenciu pozemkov predkladať. K tomu však napokon nedošlo. Agentúra vyšla poľnohospodárom v ústrety v tom, že avizovala, že kontrolovať bude len formálnu stránku predložených súpisov, pričom neuplatní vecnú kontrolu.

„Uvítali by sme, keby tento rok nemuseli žiadatelia predkladať výpis a bol by im poskytnutý dlhší časový priestor na prípravu evidencie. Poľnohospodári by potrebovali aj intenzívnejšiu komunikácia a pomoc od PPA a MPRV SR. Vhodné by bolo aspoň opravné konanie. Určite by pomohlo aj skoršie vydanie písomných usmernení PPA a MPRV SR a zefektívnenie uzatvárania nájomných zmlúv Slovenským pozemkovým fondom,“ dodala Holéciová.

Otázku o tom, či sa v celom systéme neuvažuje o nejakých úľavách či opravných a dodatočných termínoch, portál poľnoinfo.sk položil aj Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Odpovede zatiaľ nedostal, očakávame ich v nasledujúcich dňoch.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 3 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
1. august 2023 21:15

Predkladajú identickú evidenciu aj kolegovia poľnohospodári z ostatných členských štátov eu ?
Chcel by som vidieť , ako vyzerá táto evidencia u nemeckého poľnohospodára , alebo talianskeho .
Jedna eu, rovnaké pravidlá pre všetkých , nulová tolerancia diskriminácie.

Juro Hurný
Juro Hurný
3. august 2023 5:52
Odpoveď na  Stefan

…a za koľko % obrábanej pôdy platíš nájom?

Stefan
Stefan
3. august 2023 20:01
Odpoveď na  Juro Hurný

Neviem kto ste , určite Vašu pôdu neobhospodarujem . A nepotykali sme si !

Juro Hurný
Juro Hurný
3. august 2023 5:49

To som teda zvedavý na tie nezmysli. Celé roky nikto neprejavil záujem o moje 3 ha, čakal som ale ani taraz nikomu nechýba. Asi upozrním PPA?

Viera
Viera
3. august 2023 13:44
Odpoveď na  Juro Hurný

V dobrom úmysle Vám doporučujem si zistiť, kto Vaše pozemky skutočne obhospodaruje a osloviť tento poľnosubjekt s návrhom na zazmluvnenie Vašich podielov formou nájomnej zmluvy. „Najvyšší súd dáva do pozornosti zásadu, ktorá platila už v rímskom práve, podľa ktorej „vigilantibus iura scripta sunt“ t. j. „práva patria len bdelým“ (pozorným, ostražitým,… Celý komentár »

Ema
Ema
3. august 2023 15:35
Odpoveď na  Viera

Súhlasím. Majiteľ sa má starať o svoje pozemky tak, že ich sám obhospodaruje, alebo ponúkne uzatvorenie nájomnej zmluvy tomu, kto ich užíva.

Ludo
Ludo
4. august 2023 8:30
Odpoveď na  Viera

No to niekedy nie je ľahké – na jednej strane zistíte, že je tam subjekt ktorý to obhospodaruje, ale čo spravíte ak ten subjekt tam hospodári na základe toho, že sú tam vymerané podnájomné pozemky, alebo je to nejako zamenené, a niekedy zistiť kto to mal mať na zmluve je… Celý komentár »

realista
realista
3. august 2023 17:37
Odpoveď na  Juro Hurný

Otázka:
Viete aspoň kde máte tie pozemky? A máte vôbec k tým pozemkom dispozičné právo?

Milan Marták
Milan Marták
30. august 2023 14:06

Alibistické keci a klamstvá o tom, že nevedia , že evidencia je novinka a prvý krát . Keby bola PPA trvala na prvotnej podmienke a povinnosti , ukázala by sa čistá katastrofa a veľký rozsah zneužívania “užívanej “ a deklarovanej pôdy “užívateľmi”‼️ Nie riadne prenajatej s NZ a nájomcami ‼️‼️‼️… Celý komentár »

Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
2. august 2023 4:39

Nesmierne alibistické od obidvoch “stavovských” komôr ( SPPK i Agrárnej komory). Tlačivá / prílohy – osobitne prílohu č.3 vyhl.172/2018 a jej obdobnú “predchodkyňu” z r.2009(!), mali užívatelia/ nájomcovia pôdy povinnosť predkladať na OÚ – pozemky a lesy !!! Z toho mala byť “stanovená” OVN ( obvyklá výška nájmu) za predchádzajúci… Celý komentár »