Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Poľnohospodárske družstvo Uhrovec plánuje vybudovať vlastnú mliekareň

Poľnohospodárske družstvo Uhrovec plánuje vybudovať vlastnú mliekareň
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodárske družstvo Uhrovec plánuje vybudovať vlastnú mliekareň, ktorá má byť zameraná na spracovanie ovčieho mlieka. Investovať chce i do nákupu kontajnerového bitúnku na spracovanie mäsa. Vyplýva to z oznámenia o zmene, ktoré predložilo orgánom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Mliekareň a bitúnok plánuje družstvo zrealizovať v priestoroch farmy v Uhrovci (okres Bánovce nad Bebravou) v rámci projektu zavedenie inovatívnych technológií a ekologizácia výroby a logistiky – stavebné úpravy a prístavba sýpky na mliekareň a syráreň a farmárske spracovanie mäsa, uviedlo v oznámení.

Investor plánuje vybudovať mliekareň s kapacitou 4000 litrov ovčieho mlieka za deň z vlastnej produkcie, v kontajnerovom bitúnku s priestorom na rozrábanie mäsa plánuje spracovávať 30 kusov veľkej dobytčej jednotky za týždeň.

„Architektonické a stavebno-technické riešenie nadväzuje na existujúcu zástavbu na farme, pričom na vybudovanie novej mliekarne sa využije existujúci sklad obilia – sýpka, ktorá sa rozšíri o jednopodlažnú prístavbu,“ priblížilo družstvo.

Realizáciu zámeru investor odôvodnil zvýšeným dopytom po kvalitných výrobkoch z mlieka a mäsa. Náklady v oznámení neuviedol.

PD Uhrovec sa zameriava na živočíšnu a rastlinnú výrobu, je súčasťou agrárnej skupiny Agravital. Prevádzkuje tri dvory – Farma Uhrovec, Farma Žitná-Radiša a Salaš Závada pod Čiernym vrchom, ktorý sa nachádza v Kšinnej.

Autor článku: TASR/poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
2. august 2023 14:00

Držím palce družstvu s mliekarňou aj bitúnkom, aby to troch rokov mliekareň aj bitúnok nezavreli.
Osobne som názoru, že toto je cesta do pekla, aby družstvá vyrábali prvotné suroviny, potom ich aj spracovali, predávali.

Miki
Miki
3. august 2023 10:25
Odpoveď na  Stefan

Ak sa chceme zbaviť závislosti na dovoze z cudziny, treba tomuto zámeru držať palce. Bárs by bolo takýchto podnikov aj viac. Boli časy, keď bola naša vlasť sebestačná vo výrobe potravín a priemyselnej produkcie.

Peter
Peter
3. august 2023 6:54

Fandím vedeniu spoločnosti. Tento zámer by malo zdieľať viac farmárov. Až potom budú na Slovensku čerstvé a kvalitné potraviny.

Andrej
Andrej
3. august 2023 11:27

Správne rozhodnutie. Ešte viac by ma potešilo, ak by to bol spoločný zámer viacerých chovateľov dojníc v regióne.