Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Pivovarníci priniesli petíciu s viac ako 173.000 podpismi

Pivovarníci priniesli petíciu s viac ako 173.000 podpismi
insert_photopivovar v Topoľčanoch sa stal distribučným skladom

Pivovarníci priniesli včera do parlamentu petíciu s viac ako 173.000 podpismi, žiadajú tak, aby sa spotrebná daň z piva nezvyšovala. Petíciu spolu s tričkom „Nelikvidujte slovenské pivo“ si prebral predseda Národnej rady (NR) SR Richard Sulík (SaS) s prísľubom, že sa ňou budú zaoberať poslanci.

Podľa Sulíka je však zvýšenie spotrebnej dane na zlatý mok dobrým krokom.

„Považujem to za správne,“ podotkol. On sám by rád presadil takú úroveň dane na pivo, víno či lieh, ktorá by bola odstupňovaná podľa stupňa alkoholu obsiahnutého v nápoji. Jeho kolega z koaličnej SDKÚ-DS Stanislav Janiš dodal, že „národná rada je od toho, aby reflektovala všetky názory“.

Spolu s petíciou priniesli pivári aj 150 prázdnych pivových fliaš s výzvou pre každého poslanca.

„Vo fľašiach je osobná žiadosť poslancom, aby to prehodnotili a nezvyšovali spotrebnú daň z piva,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Roman Šusták.

Ako dodal, všetci výrobcovia momentálne kvôli smútku pijú len čierne pivo.

„Pijeme tmavé pivo, pretože nie sme v takej dobrej nálade, ale zase veríme, že sa nám podarí aspoň niečo presadiť,“ konštatoval Šusták.

Zvýšenie spotrebnej dane dnes posunuli poslanci do druhého čítania. Toto opatrenie, ktorého cieľom je zníženie deficitu verejných financií, má v budúcom roku priniesť do rozpočtu dodatočný príjem vo výške 14,9 milióna eur a v roku 2012 ďalších 25,5 milióna eur.

V prípade veľkých pivovarov sa tak sadzba zvýši z 1,65 eura na 2,45 eura za hektoliter (hl) a pri malých pivovaroch z 1,22 eura na 1,82 eura/hl.

„Predpokladá sa, že navrhované zvýšenie základnej a zníženej sadzby dane na pivo bude mať priamo negatívny vplyv na domácnosti spotrebiteľov piva, a to zvýšením ceny pollitrového 10-stupňového piva o 5 centov,“ konštatuje rezort v materiáli k návrhu zákona.

K rastu spotrebnej dane vznikla v parlamente búrlivá debata.

„Ide možno práve pri regionálnych pivovaroch, pivovaroch menšieho charakteru o celkom slušný zásah do ich ekonomiky,“ podotkol v rozprave poslanec Jozef Burian (Smer-SD). Dodal, že na Slovensku je jedna z najvyšších daní na pivo v Európskej únii, čo môže spôsobiť výrobcom piva problém.

Podľa poslanca Mariana Záhumenského (Smer-SD) dôjde týmto krokom k zníženiu spotreby a prepadu výroby slovenského piva.

„Je nepochopiteľné, keď malé pivovary na Slovensku produkujú len 8 % piva, aby sme tieto pivovary likvidovali. Pivo je ľudovým nápojom, už Švejk kedysi povedal, že ak vláda zvýši cenu piva, tak musí padnúť,“ uzavrel.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pivovar v Topoľčanoch sa stal distribučným skladom

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments