Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Spoločne proti hladu: Potravinová bezpečnosť a poľnohospodárstvo na programe dňa

Spoločne proti hladu: Potravinová bezpečnosť a poľnohospodárstvo na programe dňa
insert_photoFAO

Témou tohtoročného Svetového dňa výživy Spojení proti hladu (United against Hunger) Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) oceňuje všetko úsilie, ktoré vyvinuli všetci predstavitelia na všetkých úrovniach na celom svete v boji proti hladu. Zároveň má zvolená téma podnecovať všetkých k väčšiemu úsiliu pri odstraňovaní hladu. V posolstve k tohtoročnému Svetovému dňu výživy, označovanému aj Svetový deň potravín, to vyhlásil generálny riaditeľ FAO Jacques Diouf. Svetový deň potravín pripadá na 16. októbra.

Jacques Diouf využil v tomto roku 16. október na to, aby upozornil, že vo svete trpí hladom 925 miliónov ľudí.

„Poľnohospodárstvo a potravinová bezpečnosť sa opäť dostali na program dňa,“ vyzdvihol v posolstve generálny riaditeľ FAO.

Ak bude politická vôľa, rozhodnosť a vytrvalosť, môžeme vyrábať viac potravín dlhodobo a pritom sa budú dať spravodlivo rozdeľovať, poukázal Diouf.

Malí roľníci a ich rodiny predstavujú približne 2,5 miliardy osôb na svete, teda vyše tretiny celkovej populácie ľudstva. Práve ich príspevok pri zvyšovaní výroby potravín „tu chceme zdôrazniť“, povedal.

Spolupráca medzi medzinárodnými organizáciami zohráva strategickú úlohu pri mobilizovaní svetovej verejnosti na realizovanie spoločného cieľa – odstraňovania hladu vo svete. Do roku 2050 by sa mala produkcia potravín zvýšiť o 70 %, aby bolo možné uživiť v tom čase deväť miliárd ľudí.

Svetový deň výživy sa spravidla slávi vo vyše 150 krajinách sveta. Termín tohto svetového dňa – 16. október – pripomína vznik založenia FAO v roku 1945 v kanadskom Quebecu.

Prvý Svetový deň potravín sa oslavoval 16. októbra 1981. FAO je hlavným orgánom OSN pre otázky rozvoja poľnohospodárskych oblastí. Svojimi aktivitami sa usiluje znižovať a zmierňovať chudobu a hlad vo svete.

Na ten istý deň, 16. októbra, pripadá aj Svetový deň chleba. Prakticky všade na svete sa chlieb chápe ako základná a súčasne aj ako symbolická potravina. Chlieb nasýti človeka, treba naň pracovať, ale sa oň aj podeliť. Práve v delení sa o chlieb treba vidieť symbol solidarity.

Chlieb sprevádza človeka od vzniku prvých civilizácií a aj dnes mu patrí dôstojné miesto na stole. Patrí nielen medzi základné potraviny, ale v mnohých kútoch sveta aj k najdôležitejšej zložke stravy, preto sa často považuje za synonymum života, bezpečia a dostatku. Biely či čierny chlieb zabezpečuje výživu, poskytuje proteíny, vitamíny, stopové prvky.

Chlieb má dôležité miesto aj v náboženských tradíciách, v legendách, mýtoch, miestnych zvykoch.

Medzinárodný zväz pekárov v úsilí o pozdvihnutie povedomia verejnosti o výživových a zdraviu prospešných stránkach chleba založil v roku 2002 Svetový deň chleba s tým, že sa bude konať 16. októbra. Tento deň má zároveň upozorniť na celý proces výroby chleba – od zasiatia obilia cez prácu pekára až po nákup voňavého produktu. Preto v mnohých krajinách okolo 16. októbra organizujú pekárske zväzy či cechy osobitné akcie zamerané na poznanie problematiky tohto remesla. Ponúkajú ochutnávky nových chlebov či pečív.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: FAO

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments