Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Spoločne proti hladu: Už v piatok v Nitre

Spoločne proti hladu: Už v piatok v Nitre
insert_photoMinulý rok si ocenenie Biofarma roka prevzali zo spoločnosti IGET Lipany.

V roku 2009 na svete hladovala viac ako 1 miliarda ľudí. Tento počet významne narástol najmä po zvýšení cien poľnohospodárskych komodít v roku 2007. V súčasnosti podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo – FAO, nemá dostatok potravín približne 930 miliónov ľudí.

Pritom v roku 1996 si dal Svetový potravinový summit za cieľ znížiť počet hladujúcich ľudí vo svete, do roku 2015, o polovicu. Napriek tomu, že sa to v súčasnosti nedarí, minuloročný Svetový summit potravinovej bezpečnosti zdôraznil, že sa FAO tejto ambície nevzdáva. Dokonca, do roku 2050 by malo mať všetkých 9,3 miliardy ľudí (odhadovaná populácia) zabezpečenú potravinovú bezpečnosť. V súčasnosti je ale situácia iná a každé tri sekundy zomiera jedno dieťa v dôsledku podvýživy.

Z dôvodu nárastu počtu obyvateľov, ktorí nemajú prístup k dostatku potravin, ponesie tohtoročný Svetový deň potravín podtitul: Spoločne proti hladu. Už v piatok sa bude v nitrianskom Agroinštitúte hovoriť nielen o cieľoch potravinovej bezpečnosti a rozvoji vidieka, vplyvu klímy na poľnohospodársku produkciu na Slovensku, ale i o boji proti hladu v oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenska.

Svetový deň potravín sa oslavuje vo viac ako 150 štátoch sveta. Na tom slovenskom sa okrem informácií z prednášok dozvieme i to, kto je ocenený medailou FAO, kde sa nachádza Biofarma roka, môžeme navštíviť depozitnú knižnicu FAO, ktorá sa trvalo nachádza v priestoroch Agroinštitútu, alebo vidieť prezentáciu výrobkov desiatky stredných škôl potravinárskeho zamerania z celého Slovenska.

Národné oslavy Svetového dňa potravín v Nitre začínajú v piatok o 9.00 na Agroinštitúte a všetci sú srdečne pozvaní.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Minulý rok si ocenenie Biofarma roka prevzali zo spoločnosti IGET Lipany.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments