Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Na zrušenie krátenia platieb sme čakali takmer tri roky

Na zrušenie krátenia platieb sme čakali takmer tri roky
insert_photoMPRV SR

Na zrušenie krátenia platieb zo strany Európskej komisie čakáme už takmer tri roky. Komisári začali platby pre Slovensko krátiť v reakcii na kauzu Dobytkár a zásahy Národnej kriminálnej agentúry na najvyšších miestach Pôdohospodárskej platobnej agentúry v apríli 2020 – vtedy ešte len o 10 percent. Od roku 2021 sa krátenie zvýšilo až na 25 percent a pokračovalo aj po obnovení akreditácie PPA, ktorú získala v októbri 2021. Zmena nastáva až teraz.

„Dostali sme z Bruselu oficiálny list. Rozhodnutie, že Európska komisia zrušila krátenie platieb do PPA. Išlo o 25-percentné krátenie, ktoré bolo výsledkom straty dôvery Slovenskej republiky zo strany Európskej komisie,“ uviedol dnes poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

Správu médiám tlmočil aj s povereným premiérom Eduardom Hegerom pod hlavičkou oznámenia najkľúčovejšej správy pre slovenský agrosektor.

„Dať do poriadku tak veľký neporiadok, ktorý sme tu zdedili – je jasne vidieť na tom čase – trvalo to naozaj roky a takýchto oblastí máme v štáte mnoho,“ skonštatoval poverený premiér.

Krátenie platieb pre slovenský agrosektor v praxi znamenalo pozastavenie vyplácania niektorých dotácií a projektových podpôr. Následne, keď štát vyplácanie vybraných schém opäť spustil, doplácal peniaze, chýbajúce kvôli kráteniu, zo štátneho rozpočtu. Ako prvý vtedy o probléme informoval portál poľnoinfo.sk. Ešte v septembri 2021 Samuel Vlčan potvrdil, že výška celkovej korekcie, o ktorej s komisiou Slovensko rokovalo, sa mala pohybovať na úrovni asi 200 miliónov eur.

„Penále, ktoré sme museli platiť práve za stratu dôvery, sa zastavili a dnes už nedoplácame 25-timi percentami na dotácie. Tým pádom šetríme peniaze zo štátneho rozpočtu a všetky európske peniaze, ktoré prichádzajú, sú tak distribuované farmárom na ich pomoc a rozvoj,“ dodal Heger.

Vlčan: Verím, že poľnohospodári si systém ubránia

Po problémoch, s ktorými sa Pôdohospodárska platobná agentúra, a spolu s ňou neraz aj niektorí žiadatelia borili, by podľa predstaviteľov štátu aj PPA mali nastať pokojnejšie časy. Vďačiť za to máme pozícii, ktorú si PPA nanovo vybudovala v očiach európskych inštitúcií.

„My sme museli od júla 2021 splniť akreditačné kritériá, ktoré boli základom, aby bola udelená trvalá akreditácia Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Výrok audítorskej spoločnosti konštatoval, že finančný rok 2022 bol bez výhrad a hodnotený najvyššou známkou v histórii PPA. Toto všetko boli predpoklady na to, že krátenie všetkých platieb do agrosektora je zastavené,“ objasnil aj generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.

Ozdravný proces v Pôdohospodárskej platobnej agentúry prebiehal pod drobnohľadom európskych inštitúcií.

„Transparentne sme nastavili proces vyhlasovania výziev, prideľovania dotácií, obstarávania majetku pre poľnohospodárov a potravinárov cez takzvané cenové katalógy, kedy nemusia ísť cez verejné obstarávania a spoliehať sa na sprostredkovateľov – vybavovačov. Verím, že aj po prípadnej zmene vedenia na tomto ministerstve po najbližších voľbách si samotní poľnohospodári systém ubránia, lebo aj oni jasne hovoria – toto sme chceli, toto nám pomáha,“ dodal Vlčan.

Zastavenie krátenia podľa ministra štát pocíti už pri vyplácaní nedávno uzavretej investičnej výzvy pre potravinárov s alokáciou 240 miliónov eur, keďže na vyplácaní podpôr už nestratí zbytočné percentá z krátenia.

„Budeme vedieť tým pádom otvárať ďalšie výzvy z nového programovacieho obdobia, kde v najbližších piatich rokoch bude rozdelených viac ako 4 miliardy eur. A dnes vieme, že pri zachovaní štandardov, ktoré sme nastavili, nám žiadne krátenie zo strany Európskej komisie nehrozí,“ uzavrel minister.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: MPRV SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments