Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Uzavretie investičnej výzvy sa posúva

Uzavretie investičnej výzvy sa posúva
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podklady z dnešnej tlačovej konferencie agrorezortu, ktoré obdržali novinári, priniesli dôležitú informáciu pre všetkých žiadateľov so záujmom o čerpanie projektových podpôr. Prezentácia ministerstva informuje o predĺžení termínu na podávanie žiadostí v investičnej výzve 4.1.

„Predlžujeme možnosť podávať žiadosti o nenávratný finančný príspevok v aktuálne otvorenej výzve 65 zo 6. apríla 2023 minimálne do 31. mája 2023. Táto výzva bude možno otvorená ešte dlhšie ako do konca mája, ale to záleží na ďalšej komunikácii riadiaceho orgánu s Európskou komisiou,“ hovorí pre portál poľnoinfo.sk Jozef Kiss, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Šéf platobnej agentúry tak potvrdzuje informácie, ktoré zatiaľ nie sú oficiálne zverejnené na stránke PPA.

Poľnohospodári môžu podávať žiadosti vo výzve 65 už od 2. januára 2023. Finančná alokácia podporného opatrenia je 50 miliónov eur a prostriedky majú slúžiť najmä na investície do skleníkov, skladov, strojov pre špeciálnu rastlinnú výrobu alebo do závlahovej techniky.

„Dôvodom, prečo sme sa rozhodli predĺžiť čas na podávanie žiadostí je, aby aktuálna výzva 65 plynulo nadväzovala na výzvu 52, ktorú vyhodnotíme do konca marca. Ak poľnohospodár zistí, že nebol úspešný vo výzve 52, bude mať dostatok času pripraviť si podklady pre aktuálnu výzvu,“ hovorí Jozef Kiss.

Z prezentácie ministerstva pôdohospodárstva na TK (14.3.2023).

Poľnohospodári rozhodnutie vítajú

„Poľnohospodári, ktorí podali projekty v minuloročnej výzve 52 nemajú vyhodnotené žiadosti. Je nám známe, že všetci uspokojení nebudú. Vraj sa má na prvom mieste vyhovieť žiadateľom so živočíšnou výrobou. Pri špeciálnej rastlinnej výrobe sa niekde urobí čiara, pretože finančné požiadavky sú spolu až v sume 400 miliónov a alokácia výzvy 52 je na úrovni 217 miliónov. Je veľa žiadateľov, ktorí nebudú úspešní a radi sa budú uchádzať o prostriedky v aktuálnej výzve,“ myslí si Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.

Podľa jej informácií dostávajú v súčasnosti žiadatelia do elektronických schránok registračné čísla. Na rozhodnutia o úspešnosti projektov stále čakajú.

„Nevieme si zatiaľ predstaviť, či to bude vyhodnotené do konca marca,“ pochybuje Helena Patasiová.

Emil Macho, predseda celoslovenskej agrokomory tiež sledoval dnešný brífing dočasne povereného premiéra, ministra pôdohospodárstva a šéfa platobnej agentúry.

„Sme radi, že generálny riaditeľ na dnešnej tlačovej konferencii potvrdil, že do konca marca budú vydané rozhodnutia a tí čo nebudú úspešní, môžu podať žiadosti opäť a budú mať na to dostatok času,“ reaguje pre poľnoinfo.sk Emil Macho.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Adrián
Adrián
14. marec 2023 23:28

Tomuto už neuverí NIKTO!!! Pripájam sa k diskutujúcim v dole uvedenom článku a očakávam tlačovku pána GR Kissa, aby odprezentoval, koľko bolo vyhodnotených projektov z celkového počtu pre investičnú výzvu zameranú na agropotravinársky sektor, nakoľko už je marec a podľa jeho vyjadrení už to malo byť dávno hotové, zároveň sa… Celý komentár »